اخبار بورس

۴ تعاونی در نزدیکی بورس

به گزارش  پایگاه خبری پول بانک ، یکی از مقامات مسئول از  حضور ۴ تعاونی جدید در تابلوی بورس خبر داد و همینطور  از ارسال اطلاعات ۳۰ تعاونی متعارف به سازمان بورس برای خرید و فروش سهام خبر داد.

 

مقدمات ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه به عنوان یکی از ابزارهای تامین مالی بخش، با الحاق ماده‌ای به قانون بخش تعاونی اقتصاد از سال ۹۳ فراهم شد به طوریکه وزارت اقتصاد موظف شد تا زمینه دسترسی به ابزارهای جدید تامین مالی و خرید و فروش سهام تعاونی‌های قابل عرضه به عموم مردم را در بازار سرمایه فراهم کند.

در همین راستا تیرماه سال گذشته بود که هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت اقتصاد و با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق تعاون ایران به استناد ماده ۷۵ الحاقی قانون بخش تعاونی، آیین نامه اجرایی این ماده را تصویب کرد که بر اساس آن سازمان بورس و اوراق بهادار موظف شد با بررسی امکان ایجاد ابزارهای خاص تامین مالی بخش تعاون در بازار سرمایه، اقدامات لازم را به عمل آورد.

با تدوین آیین نامه مذکور،  هفدهم شهریور سال گذشته از اساسنامه تعاونی عام برای ورود تعاونی‌ها به بورس رونمایی شد؛ اساسنامه‌ای که تا پیش از آن دست و پای تعاونی‌ها را برای ورود به بازار سرمایه بسته بود که اصلاح آن، شرایط ورود این بخش از اقتصاد به بورس را فراهم کرد تا بتواند از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه استفاده کند.

اصلاح اساسنامه هر چند در گام نخست، مجوز ورود «تعاونی‌های عام» به بازار سرمایه را صادر کرد اما زمینه ورود تعاونی‌های متعارف را نیز به این بازار مالی فراهم کرد.

در همین زمینه علیرضا ناطق مدیر کل تعاونی‌های خدمات و نوع جدید وزارت تعاون در پاسخ به سوال مهر در خصوص آخرین وضعیت ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه با وجود گذشت یکسال از اصلاح اساسنامه گفت: در حال حاضر دو تعاونی سهامی عام وارد فرابورس شدند و دو تعاونی سهامی عام دیگر نیز در حال پذیرش در فرابورس هستند.

وی ادامه داد: متعاقبا با توجه به استانداردها و شرایطی که به لحاظ سودآوری و درآمد وجود دارد این ۴ تعاونی‌ به زودی وارد تابلوی اصلی بورس خواهند شد.

ناطقی همچنین درباره ورود تعاونی‌های متعارف به بورس گفت: آیین نامه ماده ۷۵ الحاقی به قانون اصلاحات بخش تعاون مصوب تیرماه سال گذشته هیآت، به سازمان بورس تکلیف شد به لحاظ سیستمی زمینه ایجاد تعاونی‌های متعارف را برای خرید و فروش سهام دربازار بورس ایجاد کند.

ناطقی با بیان اینکه برای ورود تعاونی‌های سهامی عام به بازار بورس در حال حاضر هیچ مانع و مشکلی وجود ندارد گفت: ورود تعاونی‌های متعارف نیاز به مطالعات و ایجاد بستر الکترونیکی دارد که اطلاعات ۳۰ تعاونی دارای شرایط ورود به بورس از ۳۰ استان دریافت و به شرکت فرابورس داده شد.

وی افزود: پس از برگزاری جلساتی در شرکت فرابورس جمع بندی این اطلاعات به سازمان بورس اعلام شد و سازمان در حال مطالعات بر روی اطلاعات واصله است.

مدیر کل تعاونی‌های خدمات و نوع جدید وزارت تعاون گفت: منتظریم تا بستر خرید و فروش سهامی تعاونی های متعارف توسط سازمان بورس اعلام شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن