تاریخ : شنبه, ۸ بهمن , ۱۴۰۱ 7 رجب 1444 Saturday, 28 January , 2023
3

وضع مقررات یا شفافیت: روند صنعت کریپتو ورای صرافی‌ها

 • کد خبر : 310096
 • 26 دی 1401 - 16:21
وضع مقررات یا شفافیت: روند صنعت کریپتو ورای صرافی‌ها

 صرافی‌های کریپتو سال ۲۰۲۲ با چالش بزرگی مواجه شدند. به قول وارن بافت، تنها پس از پایان جزر و مد است که می‌توانید ببینید چه کسی برهنه شنا کرده است. صرافی FTX با ارزش میلیاردها دلار در بازار پرنوسان کریپتو به‌یک‌باره حذف شد. در چنین شرایطی چگونه می‌توان به صرافی‌های متوسط و کوچک اعتماد کرد. […]

 •  صرافی‌های کریپتو سال ۲۰۲۲ با چالش بزرگی مواجه شدند. به قول وارن بافت، تنها پس از پایان جزر و مد است که می‌توانید ببینید چه کسی برهنه شنا کرده است. صرافی FTX با ارزش میلیاردها دلار در بازار پرنوسان کریپتو به‌یک‌باره حذف شد. در چنین شرایطی چگونه می‌توان به صرافی‌های متوسط و کوچک اعتماد کرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران حتی نمی‌توانند دارایی‌های ذخیره‌شده خود در صرافی‌ها را پس بگیرند. درعین‌حال، جامعه کریپتو درباره قانونمندتر و شفاف‌تر کردن صرافی‌های متمرکز بحث می‌کند.

  سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی پول بانک در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

  قانون‌گذاران علائمی از تصویب مقررات سخت‌گیرانه منتشر می‌کنند

  قانون‌گذاران مالی سنتی‌تر پس از فروپاشی FTX روی ارزهای دیجیتال متمرکز شدند. نایب‌رئیس فدرال رزرو، رئیس SEC، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا، معاون رئیس بانک انگلستان، و صندوق بین‌المللی پول همگی خواستار نظارت قانونی مؤثر بر ارزهای دیجیتال شدند. آنها میگویند بازار کریپتو نیز باید از قوانینی مشابه با صنعت مالی سنتی برای کاهش ریسک پیروی کند.

  صرافی کوین‌بیس بین صرافی‌های کریپتوی موجود بزرگ‌ترین حامی اعمال نظارت قانونی قوی است. برایان آرمسترانگ مدیرعامل کوین‌بیس میگویید بحث درباره ارزهای دیجیتال توسط قانون‌گذاران سراسر جهان به آنها در شکست رقبایشان کمک خواهد کرد. بعلاوه، کوین‌بیس دسامبر ۲۰۲۲ صفحه‌ای با عنوان قانونمند کردن کریپتو: مسیر آتی صنعت کریپتو ایجاد کرد و در این صفحه درباره امکان قانونمند کردن صنعت کریپتو از طریق استیبل‌کوین‌ها، پلتفرم‌های معاملاتی، و بانک‌های امانی توضیح داد.

  سقوط FTX مداخله قانونی در بازار کریپتو را اجتناب‌ناپذیر کرد. همان‌طور که گفته شد پروتکل حریم خصوصی تورنادو کش سال ۲۰۲۲ توسط OFAC تحریم شد و همین موضوع منجر به مقاومت جامعه کریپتو در برابر وضع مقررات شد. در واقع، اعمال تحریم آن هم بر بازاری که هدفش تمرکززدایی است برایمان خوشایند نیست. بعلاوه، صرافی FTX نیز قبل از سقوطش از وضع مقررات استقبال می‌کرد، ولی بعدها معلوم شد که هدفش صرفاً ژستی تبلیغاتی برای شکست دادن رقبا بوده است.

  صرافی‌های بزرگ معتقدند وضع مقررات کریپتو در برخی کشورها سخت‌گیرانه‌تر نیز خواهد بود، هرچند برخی صرافی‌های دیگر چنین فکر نمی‌کنند. در مباحث امور مالی متعارف، وضع مقررات سخت‌گیرانه منجر به دفع همه ریسک‌های موجود و در نتیجه مانع از ورشکستگی شرکت‌های بزرگ نمی‌شود. درعین‌حال آنچه برای پروتکل تورنادو کش اتفاق افتاد نشان می‌دهد که وضع تحریم همواره یکی از نتایج وضع مقررات است. بسیاری از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز نوآورانه با شروع اقدامات سخت‌گیرانه قانون‌گذاران در نطفه خفه می‌شوند و ممکن است برخی سرمایه‌گذاران به دلیل نظارت‌های قانونی امکان ورود به بازار را نداشته باشند.

   

  صنعت کریپتو به دنبال شفافیت کامل است

  صرافی‌ها درخت مرکل و آدرس‌های گواهی ذخایر خود را پس از بحران اعتماد ناشی از سقوط FTX منتشر کردند. برای مثال، پلتفرم‌های معاملاتی برتری مانند بایننس، OKX، کریپتو دات کام، هوبی و کوینکس اندکی پس از سقوط FTX اسناد دارایی‌های ذخیره خودشان را افشا کردند.

  این صرافی‌ها به کمک آدرس‌های کیف پول و دارایی‌های افشاشده توسط کاربرانشان توانسته‌اند ذخایر دارایی کاربرانشان را به صورت ۱۰۰ درصدی پوشش بدهند، و حتی مشخص شد که وجوه ذخیره برخی صرافی‌ها بسیار بیشتر از دارایی‌های کاربرانشان بود. برای مثال، نرخ ذخیره USDC در بایننس و کوینکس بیش از ۴۰۰ درصد دارایی‌های کاربرانشان بیشتر بود.

  بسیاری از مردم نرخ ذخیره ۱۰۰٪ را عالی می‌دانند زیرا کاربران همیشه قادر به برداشت دارایی‌هایشان خواهند بود. اگرچه این حرف مردم ۱۰۰٪ دقیق نیست، ولی اثبات وجود چنین ذخایری با توجه به شرایط فعلی بازار بهترین راه برای شفاف‌تر کردن صرافی‌های کریپتو است. بعلاوه، دارایی‌های ذخیره هر صرافی نشان‌دهنده عملکرد پلتفرمش است.

  برای مثال، همگی می‌دانیم که در زمان  فرار دارایی‌ها بخش عمده‌ای از درخواست‌های برداشت از نوع برداشت استیبل‌کوین‌ها هستند. در نتیجه، نسبت استیبل‌کوین‌ها به دارایی‌های ذخیره‌شده در پلتفرم را می‌توان معیاری برای ظرفیت مقاومت در برابر ریسک پلتفرم‌های مختلف در شرایط بحرانی تلقی کرد. همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، نسبت استیبل‌کوین‌ها به دارایی‌های ذخیره‌شده در بایننس و کوینکس بالای ۵۰ درصد است؛ در نتیجه، برداشت استیبل‌کوین‌ها در هر لحظه ممکن است. البته لازم به ذکر است که ۵۲ درصد ذخایر استیبل‌کوین بایننس BUSD است که استیبل‌کوین صادر شده توسط خود صرافی است. اگرچه BUSD تأییدیه‌های صدور را دریافت کرده است، ولی برخی کاربران هنوز هم نگران امکان نقد شدن این دارایی در صورت سقوط احتمالی بایننس هستند. بنابراین، سرمایه‌گذاران قبل از انتخاب یک صرافی خودشان باید ریسک‌های موجود را ارزیابی کنند.

  ارز

  اکثر پلتفرم‌ها با توجه به دیدگاه ذکر شده صرافی‌های کریپتو در بالا سعی در شفاف‌سازی بیشتر برای جلب اعتماد کاربران دارند. هرچند برخی بازیگران کریپتو وجود دارایی‌های ذخیره را به اندازه وضع مقررات سخت‌گیرانه روی امنیت یک پلتفرم موثر نمی‌دانند، ولی مشخص است که کاربران اثبات وجود ذخایر کافی را بهتر می‌دانند. بعلاوه، فناوری‌های گواهی ذخایر صرافی‌ها نیز با گذشت زمان در پاسخ به تقاضاهای بازار پیشرفت خواهند کرد.

  صنعت کریپتو پس از فروپاشی FTX روی امنیت و شفافیت متمرکز شد که نویدبخش ایجاد روندهای توسعه‌ای جدیدی است. درعین‌حال، صرافی‌های متمرکز ضمن تسهیل معاملات شفاف‌تر نیز خواهند شد و امکان مدیریت غیرمتمرکز دارایی‌های پلتفرم‌های متمرکز نیز قابل‌بررسی خواهد بود. در نتیجه، سرمایه‌گذاران هنوز هم باید به دنبال پلتفرم‌های فناوری‌محور با سابقه طولانی باشند. همان‌طور که گفتیم کوینکس یکی از این پلتفرم‌های خوب است. کوینکس با پشتوانه نرخ ذخیره اثبات شده ۱۰۰ درصدی و داشتن دارایی‌های ذخیره کافی، تضمین‌های محکمی از نظر دارایی و فناوری ارائه می‌دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=310096

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.