اخبار بانک ها

رئیس اسبق بانک مرکزی مطرح کرد:

تجربه ناموفق چهل ساله ارز یارانه‌ای

بهمنی در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: چهل سال است که در حال تجربه ارز یارانه ای هستیم و این در حالی است که ارز چند نرخی حتماً زمینه فساد را ایجاد می کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص اصلاح لایحه بودجه سال آینده با دکتر احسان خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دکتر محمود بهمنی رئیس اسبق بانک مرکزی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

احسان خاندوزی با اشاره به ارائه لایحه بودجه سال آینده توسط دولت تصریح کرد: این لایحه در کنار همه ایراداتی که داشت، یک ایراد عمده داشت؛ کسری تراز عملیاتی لایحه که منجر به استقراض و تورم بیشتر می شد، دچار افزایش بسیار زیاد شده بود.

وی در تشریح مفهوم کسری تراز عملیاتی بیان کرد: هزینه های جاری دولت خیلی بیشتر از درآمدهای آن در لایحه بودجه افزایش پیدا کرده بود و دولت توجهی به سرمایه گذاری، ایجاد شغل، تولید و کارهای عمرانی نکرده بود. این هزینه های جاری که توسط دولت خرج می شود تأثیری بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال ندارد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص اصلاح مشکل کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه توضیح داد و بیان کرد: در این زمینه دو اقدام توسط دولت می توانست انجام شود. نخست آنکه درآمدهای پایدار دولت افزایش پیدا کند و دوم آنکه هزینه ها تعدیل شود. در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تا حدی درآمدهای پایدار در حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان نسبت به لایحه دولت اضافه شد.

وی از عدم کاهش هزینه ها و مخارج جاری در کمیسیون تلفیق گفت و عنوان کرد: متأسفانه در زمینه مخارج هیچ اتفاقی نیافتاد بلکه تبصره ۱۴ تعهدات یارانه ای دولت را بیش از پیش افزایش می داد. به همین جهت صحن علنی مجلس شورای اسلامی در مقابل این وضعیت ترجیح داد کلیات لایحه را بازگرداند.

بهمنی در ادامه در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: چهل سال است که در حال تجربه ارز یارانه ای هستیم و این در حالی است که ارز چند نرخی حتماً زمینه فساد را ایجاد می کند و هنگامی که رانت و فساد ایجاد شد به سراغ مردم می رویم.

وی با تأکید بر اینکه باید زمینه های فساد را از بین ببریم، اظهار کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی زمینه اصلی فساد در این حوزه است. متأسفانه با وجود تخصیص این ارز به کالاهای زیاد برای واردات، اما مقدار کمی از این کالاها به دست مصرف کننده رسیده است. بسیاری از کالاهایی مورد نیاز جامعه که قرار بود با نرخ ارز یارانه ای وارد شود، بسیار گران در بازار عرضه شدند.

رئیس پیشین بانک مرکزی با اشاره به تلاش ها برای برقرار کردن ارز یارانه ای در بودجه بیان کرد: این ارز به مردم کمک نمی کند اما متأسفانه همچنان اصرار به لحاظ کردن این ارز می شود. مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز آزاد به جیب عده ای رفته است که اهل رانت و فساد هستند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه نمی توان نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و واردات کالاهای اساسی با این نرخ ارز را کنترل کرد، تصریح کرد: وقتی نمی توانیم این ارز و واردات را کنترل کنیم، طبیعتاً فساد ایجاد می شود و هنگامی که فساد به وجود آمد، فقط مردم و مصرف کننده واقعی دچار ضرر و زیان می شود.
خبرنگار : زهرا جودکی

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار پول بانک

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن