• امروز : دوشنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۲
5

دکتر عزیزیان در نشست خبری اولین رویداد بزرگ « نوآوری باز »: اولین رویداد نوآوری باز با همراهی دانشگاه شریف برگزاری می شود

 • کد خبر : 309276
 • 30 آذر 1401 - 11:31
دکتر عزیزیان در نشست خبری اولین رویداد بزرگ « نوآوری باز »: اولین رویداد نوآوری باز با همراهی دانشگاه شریف برگزاری می شود

پول بانک: گروه توسعه ملی در حال تعیین زیرساخت های مدیریتی و پلتفرمی و تجربه ای برای شرکت های مختلف تولیدی و صنعتی کشور است که آنها بدون درگیری نیروی انسانی به سمت بهبود عملکرد و ارتقا بروند.

 • مدیرعامل گروه توسعه ملی گفت: جشنواره «های کپی» که هم اکنون صنعتی بزرگ و با چرخش مالی بسیار در دنیاست محسوب می شود، هم با همراهی گروه توسعه ملی برگزار می گردد.

  به گزارش خبرنگار اقتصادی سایت خبری پول بانک، نشست خبری اولین رویداد بزرگ « نوآوری باز »، صبح امروز سه شنبه 29 آذر ماه 1401، با حضور دکتر مجتبی عزیزیان مدیرعامل گروه توسعه ملی، دکتر علی ملکی رئیس مرکز برنامه‌ریزی راهبردی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر مصطفی سراج معاون راهبردی و فناوری گروه، حسام‌الدین علی‌پور مدیر شبکه‌های فناوری دفتر تکنوشریف و مدیر اجرایی رویداد ملی‌تک، حمید خضریان مشاور مدیرعامل در امور فناوری‌های نوین، دکتر محمد ناطق قائم مقام دفتر توسعه فناوری و نوآوری‌های صنعتی شریف (تکنوشریف)، مهندس آرش سروری مدیر حوزه فناوری، حسین سخنور مدیر روابط عمومی گروه توسعه ملی و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن جلسات گروه توسعه ملی برگزار شد.

  دکتر مجتبی عزیزیان، مدیرعامل گروه توسعه ملی

  دکتر مجتبی عزیزیان، مدیرعامل گروه توسعه ملی، در ابتدای این نشست خبری گفت: گروه توسعه ملی در حال تعیین زیرساخت های مدیریتی و پلتفرمی و تجربه ای برای شرکت های مختلف تولیدی و صنعتی کشور است که آنها بدون درگیری نیروی انسانی به سمت بهبود عملکرد و ارتقا بروند.

  وی افزود: اولین رویداد نوآوری باز با همراهی دانشگاه شریف برگزاری می شود.

  مدیرعامل گروه توسعه ملی تصریح کرد: برگزاری جشنواره «های کپی» که هم اکنون صنعتی بزرگ و با چرخش مالی بسیار در دنیاست هم با همراهی گروه توسعه ملی برگزار می شود.

  دکتر عزیزیان، از نقش مهم های‌کپی‌ها در صنعت خبر داد و افزود: امروزه در بسیاری از صنایع از جمله پوشاک و صنایع سبک و سنگین از های‌کپی استفاده می‌شود.

  وی در ادامه گفت: گروه توسعه ملی نخستین بار به عنوان یک هلدینگ چند رشته ای صنعتی کشور اقدام به راه اندازی پلتفرم «نوآوری باز» (open innovation) نموده  است.در این پلتفرم چالش های فناورانه در شرکت های زیرمجموعه در پنج گروه تجهیزات، اتوماسیون، نگهداری و تعمیرات، انرژی، آب و محیط زیست، محصولات و فرآیندهای صنایع غذایی، محصولات و فرآیندهای صنایع شیمیایی و محصولات و فرآیندهای صنایع سیمانی و معدنی شناسایی شده است. بدین منظور گروه توسعه ملی بودجه ۱۰۰۰ میلیارد ریالی سرمایه‌گذاری خطرپذیر را در طرح‎های منتخب در نظر گرفته است که در قالبهای دریافت حق امتیاز (Licensing)، خرید مالکیت فکری (Patent)، تملک سهام شرکت های مشارکت کننده در طرح، ایجاد شرکت جدید و سرمایه گذاری مشترک، تضمین خریداری محصول به تعداد مشخص و تضمین فنی محصول تولیدی قابل ارائه است. کننده در طرح، ایجاد شرکت جدید و سرمایه گذاری مشترک، تضمین خریداری محصول به تعداد مشخص و تضمین فنی محصول تولیدی قابل ارائه است.

  مدیرعامل گروه توسعه ملی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ما در راهبردها این بوده که به جای بنگاه‌داری صرف، بنگاه‌های سودآور ایجاد شده و پس از آن نسبت به واگذاری آنها اقدام کرد.

  دکتر عزیزیان، افزود: در سال‌های گذشته تمرکز بیشتر برمباحث مربوط به بنگاه‌داری بوده اما باید کمک شود تا بحث توسعه از طریق تقویت سرمایه‌گذاری و نوآوری شکل بگیرد.

  وی خاطر نشان کرد: برای تامین مالی نوآوری باید در ابتدا بر ساختار درونی گروه توسعه سرمایه‌گذاری ملی نگاه می‌شد و بررسی صورت می‌گرفت که البته مشکلات زیادی در زمینه تکنولوژی و غیره وجود داشته است.

  مدیرعامل گروه توسعه ملی افزود: یک راه ساده این بود که به دنبال مشاوران و شرکت‌های دانش‌ بنیان برویم اما امروزه در دنیا با استفاده از پلتفرم‌های نوآوری باز تلاش می‌شود از توان و ظرفیت تمام افرادی که می‌توان در مسیر حل مشکلات بهره گرفت استفاده شود و ما نیز این مسیر را دنبال کرده‌ایم.

  دکتر عزیزیان، با بیان اینکه در گروه توسعه ملی زیرساخت نوآوری باز تعریف شده است، خاطر نشان کرد: نکته مهم این است که ابتدا مسائل به درستی معرفی شوند تا بتوان را‌ه‌حل‌های آنها به شکل بهینه استفاده شوند.

  وی با بیان اینکه در گذشته برای حل مشکلات و ارائه راهکارها از ظرفیت مراکز تحقیقاتی استفاده می‌شد، عنوان کرد: ما علاوه بر مراکز تحقیقاتی از ظرفیت اصناف، مبدعین و مخترعین هم استفاده می‌شوند و به عقیده من برای حل مشکلات جاری کشور ابتدا باید از ظرفیت مبدعان و مخترعان استفاده کرد.

  مدیرعامل گروه توسعه ملی تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات بحث تولید مستندهای فنی است و به جای بازدید گروه‌ها و اصناف فیلم‌های مستند فنی تهیه شده و در اختیار اصناف، دانشگاهیان، مبدعان و مخترعان قرار می‌گیرد.

  دکتر عزیزیان اظهار کرد: برخی از افراد صاحب نظر اقتصادی سازوکار شرکتی موفق ندارند به این دلیل که توانایی لازم برای مدیریت دارایی و منابع انسانی را در اختیار ندارند.

  دکتر مصطفی سراج، معاون راهبردی و فناوری گروه توسعه ملی

  دکتر مصطفی سراج، معاون راهبردی و فناوری گروه توسعه ملی، در ادامه این نشست خبری گفت: 80 چالش در حوزه های مختلف از جمله انرژی، محیط زیست،فرآورده های سیمانی، موتد بهداشتی و شوینده مطرح شده است که استارت آپ‌ها و شرکت های دانش بنیان با ارائه راهکار و پیشنهاد در صدد رفع آنها اقدام خواهند کرد.

  وی افزود: حمایت از شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاری بر روی دانش فنی و ایده های نو قطعا می تواند راهگشا باشد و در این بین علاوه بر حل چالش ها و معضلات، اشتغالزایی ایحاد می شود و فرهنگ استفاده از نیروهای دانش بنیان و دانش وطنی نیز ترویج می شود.

  حسام‌الدین علی‌پور، مدیر شبکه‌های فناوری دفتر تکنوشریف و مدیر اجرایی رویداد ملی تک

  حسام‌الدین علی‌پور، مدیر شبکه‌های فناوری دفتر تکنوشریف و مدیر اجرایی رویداد ملی تک، در ادامه این نشست خبری، درباره چالش عدم وجود حلقه واسط میان شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع بزرگ کشور گفت: به نظر می‌رسد مسئله به صورت دقیق به شرکت‌های فناورانه گفته نمی‌شود. کل چالش‌ها هشتاد عدد بود که در ابتدا به دانشگاه برای بررسی آمد و با مدیران فنی صحبت‌هایی شد. بعد از این ما کمیته‌های داوری تشکیل دادیم و خود مدیران فنی شرکت‌ها در این کمیته‌ها حاضر شدند.

  وی ادامه داد: از آنها پرسیدیم قالب اصلی یک RFD چگونه باید باشد و چه اطلاعاتی از شرکت‌ها نیاز داریم که یک استارتاپ به درک درست از چالش و مسئله برسد و وارد کار شود.

  مدیر شبکه‌های فناوری دفتر تکنوشریف ادامه داد: یک سری از موضوعات برای شرکت‌های بزرگ و به تبع آن مدیران فنی جزو بدیهات بود و این موضوع در RFD اولیه کاملا مشهود بود و بسیاری از اطلاعات در آن نبود.

  علی ‌پور، در ادامه گفت: اما ما در ادامه اطلاعات دقیق‌تری اخذ کردیم و جدول‌هایی از هر چالش‌ برای روز سمینار ساماندهی کردیم و امروز به یک نقشه فنی کامل رسیدیم و این جدول هم برای شرکت‌های داوطلب فرستاده می‌شود و هم در سایت قرار می‌گیرد.

  وی در ادامه افزود: ما شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها را در دو گروه دسته‌بندی کردیم یکی فراخوان‌های عمومی که به تمام پارک‌های علم و فناوری و اصناف و دیگران ارسال می‌شود و دیگر شرکت‌هایی که بر اساس دیتا بیس دانشگاه شریف و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند که در زمینه‌های یادشده کار می‌کنند. لیستی از این شرکت‌ها تهیه شده و به‌عنوان شرکت‌های کاندید از آنها دعوت خواهد شد تا از محصولات یا سرریز دانشی آنها استفاده شود.

  مدیر شبکه‌های فناوری دفتر تکنوشریف، درباره چگونگی و زمان برگزار رویداد ملی تک، بیان داشت: رویداد ملی تک در روزهای ۱۳، ۱۴ و ۱۵ دی‌ماه قرار است برگزار شود و بعد از آن نیز فرصت ۱۰ روزه به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان خواهیم داد تا پروپزال‌های خود را برای ما ارسال کنند و بعد از این پروپزال‌ها در کمیته‌ها داوری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

  مدیر اجرایی رویداد ملی تک، در پایان سخنان خود، گفت: به نوعی امکان‌سنجی توسط دانشگاه انجام می‌شود و دوباره به شرکت‌های دانش‌بنیان ارسال می‌شود و در نهایت مورد ارزیابی نهایی قرار می‌گیرد و انتخاب نهایی برای سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.

  شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی

  شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با همکاری دانشگاه صنعتی شریف در راستای توسعه تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین با هدف برقراری ارتباط موثر بین مجموعه صنعت کشور و نخبگان، فناوران و دانشجویان کشور، حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان، تجاری‌سازی اختراعات، نوآوری‌ها و طرح‌های صنعتی را در دستور کار خود قرار داده است.

  این شرکت نخستین بار به عنوان یک هلدینگ چند رشته ای صنعتی کشور اقدام به راه اندازی پلتفرم «نوآوری باز» (open innovation) نموده است.

  در این پلتفرم چالش های فناورانه در شرکت های زیرمجموعه در پنج گروه تجهیزات، اتوماسیون، نگهداری و تعمیرات، انرژی، آب و محیط زیست، محصولات و فرآیندهای صنایع غذایی، محصولات و فرآیندهای صنایع شیمیایی و محصولات و فرآیندهای صنایع سیمانی و معدنی شناسایی شده است.

  مهندس آرش سروری مدیر حوزه فناوری

  مهندس حسین سخنور مدیر روابط عمومی گروه توسعه ملی

  گفتنی است، گروه توسعه ملی بودجه ۱۰۰۰ میلیارد ریالی سرمایه‌گذاری خطرپذیر را در طرح‎های منتخب در نظر گرفته است که در قالبهای دریافت حق امتیاز (Licensing)، خرید مالکیت فکری (Patent)، تملک سهام شرکت های مشارکت کننده در طرح، ایجاد شرکت جدید و سرمایه گذاری مشترک، تضمین خریداری محصول به تعداد مشخص و تضمین فنی محصول تولیدی قابل ارائه است.

  خبرنگار: کوروش جم

  آلبوم عکس

  فیلم های ویدئویی

  ویدئو 1

  ویدئو 2

  ویدئو 3

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=309276

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برچسب ها

  اخذ نمایندگی کارتخوان سیار بانک سامان بانک سپه بانک صادرات بانک مرکزی بانک مسکن بانک ملت بانک ملی بانک پارسیان بانک پاسارگاد بانک گردشگری برق برلیانس بورس بیت کوین تتر تسهیلات بانکی دستگاه پوز دستگاه کارت خوان دوره DBA دوره MBA سازمان منطقه آزاد کیش صرافی ارز دیجیجتال قطعات خودرو قیمت آهن قیمت بیت کوین قیمت دلار قیمت میلگرد قیمت کارت خوان قیمت کارتخوان سیار لوازم یدکی خودرو مدیریت کسب و کار مراغه مرجان دلخواه نشست خبری وطن‌زرین وکیل وکیل دادگستری وکیل مواد مخدر وکیل مواد مخدر اراک پوز پی پال کارتخوان سیار کارت خوان سیار کوروش جم