اخبار اقتصادیعمومی

خودکفایی ذوب آهن اصفهان در ساخت پروژه های توسعه

مهندس حسن ضیاء معاون پشتیبانی و ساخت شرکت از جمله مدیرانی است که میل به تولید و کار در فضای کارگاهی در او موج می زند . کمتر او را می توان در دفتر کارش یافت و شاید اگر اقتضائات مسئولیت او حضور در جلسات متعدد را ایجاب نمی کرد ، همواره در کارگاه به سر می برد . نام مهندس ضیاء چه در ذوب آهن در سالهای پیش و چه در فولاد خراسان با تولید عجین شده است و امروز هر چند مستقیماً در خط تولید حضور ندارد اما هدایت پروژه های مهم را در دست گرفته تا تسهیل گر تولید باشد . وی همچنین تجربه خود را در اختیار جوانان ذوب آهن گذاشته تا اعتماد به نفس و بهره گیری ازدانش بومی در آنها تقویت شود . مهندس ضیاء با شوق از پیشرفت پروژه ها به دست ذوب آهنی ها سخن می گوید و معتقد است که این تلاشگران آماده اند تا بدون گله و شکایت هر کار بزرگی را همچون گذشته انجام دهند و فقط راهبری مناسب می تواند ، شکوه ذوب آهن را دوباره بازگرداند . معاون پشتیبانی و ساخت شرکت هرچند به انجام پروژه های مختلف با توان داخلی افتخار می کند اما همواره تاکید دارد که رسالت اصلی ما در ذوب آهن تولید است و اگر امروز توان بسیاری صرف انجام پروژه های توسعه و غیره می کنیم به این دلیل است که نیروی انسانی و تجهیزات لازم را داریم و باید بهره وری را در این شرایط افزایش دهیم و با انجام این فعالیت ها ، راه را برای تولید هموار سازیم . اگر زمانی میزان تولید با تعداد کارکان تناسب پیدا کرد ، می توان پروژه ها را به دیگر متخصصین کشور سپرد و توان ذوب آهنی ها را معطوف به تولید نمود .

وی سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه با حضور در استودیو رادیو ذوب آهن پاسخگوی سوالات مجری برنامه و کارکنان شرکت بود. همچنین خبرنگار ما گفتگوی اختصاصی نیز با این مقام مسئول شرکت انجام داد که تلفیق این دو گفتگو را در ادامه می خوانید:

مهندس ضیا گفت : معاونت پشتیبانی و ساخت طی حدود دو سالی که تشکیل شده است پروژه های توسعه مربوط به خط تولید و امور اجرایی مربوط به آنها را به عهده گرفته است.امور مربوط به نت مکانیک، نت راه و ساختمان،کارگاههای ساخت واجرایی نسوز، فضای سبز و تعمییرات و بازسازی به این مدیریت سپرده شده است.

وی افزود : ذوب آهن اصفهان کارخانه بزرگی است که در زمینه های مختلف با کارگران خلاق و توانمند خویش به خودکفایی رسیده است.شرکت پویش ساخت با بهره گیری از توان این افراد پروژه های مختلف را در سطح شرکت انجام می دهد.

معاون پشتیبانی و ساخت شرکت ادامه داد : در زمینه اجرای پروژه ها اگر نیاز شد طرحی به خارج از شرکت واگذار شود با توجه به بحث رقابت ، شرکت پویش ساخت در این زمینه وارد می شود.

معاون پشتیبانی و ساخت شرکت خاطر نشان کرد: بهره گیری از توان و دانش کارکنان همواره در این معاونت مورد توجه قرار دارد و با تقسیم کار و توجه به اصل شایسته سالاری بحمدا… تاکنون پروژه های بسیار خوبی مانند هات شارژ،آبرسانی،بستر نورد، PCI و …. توسط این معاونت و با همکاری سایر بخش های شرکت انجام شده است.

وی افزود : در حال حاضر کلیه پروژه ها و نوسازی ها در شرکت انجام می شود و این موضوع افتخار بزرگ و برگ برنده ای در شرایط فعلی برای ذوب آهن اصفهان محسوب می شود.

معاون پشتیبانی وساخت شرکت ، پروژه PCI را یکی از مهمترین پروژه های در دست اقدام ذکر کرد و گفت : فعالیت های بسیاری در این پروژه با همت ذوب آهنی ها انجام شده و خوشبختانه همه از جمله جوانان شرکت دست به دست هم دادند و حتی مشکلات را نادیده می گیرند تا کارها انجام شود و پروژه پیش برود . با این شرایط خیلی امیدوارم که ظرف ۴ ماه به پایان کار برسیم .

وی افزود : پیشرفت پروژه PCI علی رغم برخی مشکلات مالی ، خوب بوده و حتی چینی ها وقتی میزان پیشرفت کار را دیدند تعجب کردند که در زمان کوتاهی کارگاه اصلی مونتاژ شد.

مهندس ضیاء از ساخت یک برج خنک کننده با توان داخلی برای بخش کک سازی خبر داد که در حال اتمام است و پروژه تغلیظ سنگ آهن که به اتمام رسیده و در حال بهره برداری می باشد. همچنین چندین پروژه برای تامین آب شرکت انجام شده و در حال انجام است . به گفته این مقام مسئول شرکت ، برای حفظ ۲ هزار هکتار از فضای سبز ذوب آهن که به آبیاری نیاز دارد ، طرح جایگزین سازی درختان فعلی با درختانی که به آب نیاز کمی داردند آغاز شده است تا در صورت شدت بحران ، این فضای سبز که برای محیط زیست منطقه بسیار حیاتی است ، حفظ گردد .

معاون پشتیبانی و ساخت شرکت از ساخت بستری در نورد ۶۵۰ جهت تولید H300 نیز خبر داد که با سرعت در حال انجام است و همچنین ساخت قطعات سنگین که در گذشته نیز در این شرکت تجربه شده ، دوباره در حال انجام می باشد که در این زمینه ، قطعاتی همچون پاتیل های سرباره و غلتک های نورد را می توان ذکر کرد . وی در این خصوص افزود : همکاران بسیار به ساخت این قطعات علاقمند هستند چون قیمت بالایی دارد و همه مشتاقیم که به سرعت این کار صورت گیرد .

فعالیت در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی از جمله هات شارژ از دیگر پروژه های مهمی است که مهندس ضیاء به آن اشاره نمود . بر اساس این پروژه ، شمش های تولیدی از ایستگاه ۵ به صورت اتومات به نورد ۵۰۰ و از ایستگاه ۷ و ۸ به نورد ۳۰۰ منتقل می شود . وی در این خصوص گفت : امیدوارم تا دو ماه آینده مونتاژ قطعات این پروژه انجام شود که حاصل آن رساندن شمش با ۷۰۰ درجه گرما به نورد است تا ۵۰ درصد انرژی مصرفی کوره نورد کاهش یابد . این امر کار جرثقیل های کارگاه شمش فولادسازی را آسان تر می کند و کیفیت شمش به حدی می رسد که به کنترل کمتری احتیاج دارد .

معاون پشتیبانی و ساخت شرکت گفت : از دیگر پروژه هایی که در بهره برداری در حال انجام است ، تعمیرات کوره شماره یک می باشد که اهمیت بسیاری دارد و امیدوارم تا مرداد ماه به اتمام برسد . این کوره مدرن می شود و اکثر تجهیزات آن در داخل ذوب آهن ساخته شده است و با این تجربه در زمینه ساخت کوره ، توانمند شدیم .

وی افزود :ساخت درب های باتری که ۴۰ عدد آن در ذوب آهن ریخته گری شده نیز پروژه مهی است . درب های قبلی می شکستند اما این درب های جدید مقاومت بیشتری دارد . ضمن اینکه به دنبال تغییر مدل هستیم تا اصلاً شکستنی در کار نباشد.

مهندس ضیاء به تلاش های صورت گرفته برای اتمام پروژه های ناتمام مانند پروژه گوگردزدایی نیز اشاره نمود و گفت : یکی از استندهای این پروژه با توان داخلی راه اندازی شده است و در حال بهره برداری می باشد که موجب افزایش کیفیت شمش می شود .

معاون پشتیبانی و ساخت شرکت از چند پروژه دیگر همچون ساخت ماشین های CNC برای تولید ریل ، ساخت رمپی در کک سازی ، پروژه ای برای بهبود آب شرکت و چند طرح کوچک و بزرگ دیگر  نیز نام برد که به اتمام رسیده اند .

رفاه حال مردم منطقه و تلاشگران ذوب آهن نیز مدنظر معاونت پشتیبانی و ساخت بوده و چند پروژه در این رابطه مد نظر قرارگرفته است  . مهندس ضیاء در این خصوص گفت :باشگاه فجر قایقرانی نوسازی شده و به زودی جهت فعالیت های مختلف از جمله برنامه های آموزشی ، همایش و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد . در باشگاه چادگان ، ساخت ویلاهای جدید آغاز شده است و و اسکلت و سقف دو عدد ویلا نصب شده و تجهیزات ۴ عدد ویلا نیز در حال حمل به چادگان می باشد . خانه سازی در B9 فولادشهر جهت کارکنان که تفاهم های لازم حاصل شده است ، ساخت رختکن برای باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن ، سالن والیبال برای خانم ها در مجموعه شفق ، دیوار کشی شهرک واحد برای حفاظت بیشتر و چند پروژه ریز و درشت دیگر نیز به اتمام رسیده یا در حال انجام است .

وی در پاسخ به سوالی در خصوص کارکنان فضای سبز شرکت گفت : این کارکنان در گذشته به صورت شرکتی فعالیت داشتند اما با حضور مهندس صادقی به عنوان مدیرعامل شرکت ، این افراد در راستای توجه به کرامت انسانی تحت پوشش شرکت پویش ساخت قرار گرفتند که متعلق به ذوب آهن  است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا افراد کمتر می توانند با ماشین شخصی وارد محیط شرکت شوند بیان کرد: ذوب آهن هزینه بسیار بالایی را برای سرویس ایاب و ذهاب پرسنل اختصاص داده است و کارکنان نیز به منظور کاهش حوادث، آلودگی هوا و … بهتر است از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن