عمومی

بورس تهران و ارزان شدن سهام

به گزارش پایگاه خبری پول بانک،از میان ۳۲۵ شرکت که در بورس تهران فعالیت دارند ،رتبه اول تا سوم از نظر ارزش بازار به صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۱۵ هزار و ۱۰۰میلیارد ریال،ارتباطات سیار ایران بابا ۱۴۳ هزار و ۸۶۴ میلیارد ریال و مخابرات ایران با ۱۳۱ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است.

همچنین شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پترشیمی جم، مپنا، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری غدیر و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب با ۱۰۱ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال، ۹۶٫۶۵۰ میلیارد ریال، ۸۹٫۹۳۳ میلیارد ریال ، ۸۲٫۰۵۰ میلیارد ریال ، ۸۱٫۶۹۳ میلیارد ریال ، ۸۰٫۱۳۶ میلیارد ریال و ۷۱٫۶۵۰ میلیارد ریال رتبه های چهارم تا دهم را به نام خود ثبت کردند.

از سوی دیگر شرکت‌های گرانیت بهسرام، نوش مازندران، پارس سرام، آلومراد، ماشین سازی نیرو محرکه، لامیران، شهد ایران، تولیدی و صنعتی درخشان تهران، صنایع جوشکاب یزد و تولیدی لنت ترمز ایران به ترتیب در انتهای این جدول قرار دارند.

بر اساس این گزارش از بین شرکت هایی که در تابلوهای بورس تهران معامله می‌شوند، ۸۴ شرکت دارای P/E بیش از ۲۰ مرتبه هستند.

همچنین ۷۰ شرکت دارای P/E بین ۱۰ تا ۲۰ مرتبه و ۱۵۰ شرکت دارای P/E کوچکتر از ۱۰ می باشند. این درحالی است که ۲۳ شرکت با پیش بینی زیان، P/E منفی دارند.

به این ترتیب طی فروردین ماه ۹۶ متوسط نسبت قیمت بر درآمد کل ناشران بورس تهران (P / E) در به ۶٫۹۶ مرتبه رسید و این در حالی است که این نسبت در پایان آذر ماه پارسال در محدوده ۷ مرتبه بود.

به گزارش فارس؛ سود برآوردی شرکت‌های بورسی در بودجه های امسال در حالی اغلب خوش‌بینانه پیش بینی شده که در تابلوی معاملات بورس تهران قیمت سهام چندان با EPS های برآوردی تناسب ندارد. این موضوع نشان می دهد که بازار سهام برای جبران این فاصله در حالی هم اکنون با سهام ارزان در تالار شیشه ای روبرو است که با فرض ثبات سایر شرایط می بایست این نسبت به رشد قیمت سهام در بازار طی ماه های پیشرو با توجه به اصلاح قیمتی صورت گرفته منجر شود. اقدامی که برای تحقق آن باید انتظار ورود نقدینگی جدید و اقبال برای جمع آوری پرحجم سهام از سوی سرمایه‌گذاران را داشت.

به گزارش پایگاه خبری پول بانک

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن