اخبار اقتصادیعمومی

حق شناس: تلاش داریم با ایجاد سازه های موقت نمایشگاه کتاب را در شهرآفتاب برگزار کنیم/امیدوارم وزارت ارشاد از بلاتکلیفی برای تصمیم گیری در این باره خارج شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرآفتاب، محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در جریان بازدید از نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب، از آمادگی شهرداری تهران برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و اظهار داشت: رویکرد شورا و شهرداری به موضوع فرهنگ و نشر کاملا حمایتی است و آمادگی تمام و کمال در برگزاری نمایشگاه کتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر تهران را داریم.

وی تصریح کرد: حضور محمد علی نجفی به عنوان نخستین شهردار فرهنگی شهر و صالحی امیری به عنوان وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در جایگاه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری کاملا گویای این موضوع است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در خصوص مباحث مطرح شده در خصوص بازگشت نمایشگاه کتاب به مصلی اظهار داشت: در اواخر دهه ۴۰ نمایشگاه بین المللی با توجه به شرایط آن زمان ایجاد شد که با گسترش شهر تهران و افزایش جمعیت به طور طبیعی پس از ۵ دهه دیگر پاسخگوی نیاز های شهر تهران نبود.

وی با بیان اینکه نمایشگاه ها در تمام دنیا به عنوان مکمل کارآفرینی و مکانی برای تصمیم گیری و تصمیم سازی هستند تاکید کرد: نمایشگاه کتاب به عنوان رویکردی نمایشگاهی که پس از انقلاب اسلامی شکل گرفت توانست حجم حضور را از حوزه های تخصصی به عموم جامعه منتقل کند.

حق شناس ادامه داد: نمایشگاه بین المللی تهران ۱۸ دوره میزبان این نمایشگاه بود که با توجه به ایجاد مشکلاتی همچون گره های ترافیکی محل برگزاری نمایشگاه به مصلای تهران که در کنار مترو بود و مسئولین آن نیز علاقه مندی نسبت به حضور نمایشگاه داشتند منتقل شود.

وی اظهار داشت: این انتقال فرصتی را ایجاد کرد که به طور همزمان نمایشگاه بین المللی به کارهای تخصصی خود پرداخته و مصلا نیز در کنار کارکردهای مذهبی که برای آن طراحی شده است ۹ دوره میزبان نمایشگاه کتاب شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی افزود: اما پس از مدتی مشکلاتی از جمله عدم هماهنگی مسئولین مصلی با مسئولین برگزاری نمایشگاه و بروز ترافیک و سایر مشکلات شهری پیش آمده سبب شد که تصمیم گرفته شود محل برگزاری نمایشگاه کتاب به مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب که شهرداری تهران از سال ۸۴ ایجاد آن را شروع کرده بود منتقل شود.

حق شناس با اشاره به برگزاری دو دوره نمایشگاه کتاب در سالهای ۹۴ و ۹۵ در این مجموعه گفت: متاسفانه در دوره پیش اتفاق خارج از انتظاری رخ داد که حجم بارندگی سبب شد آب به داخل بخشی از چادرهای موقت نفوذ کرده و تعدادی از ناشران داخلی و میهمانان بین المللی را متاثر کند.

وی افزود: در همین دوره شاهد بازگشت نظر مسئولین مصلی در برگزاری نمایشگاه کتاب نیز هستیم و امروز وزارت ارشاد است که باید تصمیم گیری کند که نمایشگاه در کدام محل برگزار شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اظهار داشت: البته برگزاری نمایشگاه در هر کدام از این محل ها می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد اما باید در نظر گرفت که شهر به ۹ میلیون نفر جمعیت آن تعلق داشته و تنها مربوط به عده حدود ۳۰۰ هزار نفری بازدید کننده در هر روز از نمایشگاه نیست.

وی اظهار داشت: هر روز هر شهروند تهرانی در حدود ۵۰ دقیقه در ترافیک شهر می ماند و با ایجاد اتفاقاتی همچون برگزاری نمایشگاه کتاب این مدت به حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه افزایش می یابد که مشکلاتی همچون آلودگی هوا را در پی دارد.

حق شناس در پاسخ به سوالی نقش شهرداری و شورای شهر را ایجاد بسترهای زندگی شهری دانست و گفت: مدیریت شهری حامی نشر و فرهنگ است و همراهی این دو سبب شده است که نمایشگاهی با این وسعت ایجاد شود و در ادامه نیز این حمایت از نمایشگاه کتاب ادامه خواهد یافت چرا که نمایشگاه کتاب برای ما با نمایشگاه خودرو و سایر نمایشگاه های اقتصادی تفاوت دارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن