اخبار اقتصادی

ضعیف شدن بیش از حد صنعت آلومینیوم ایران

به گزارش پایگاه خبری پول بانک به نقل از خبرگزاری ایسنا صنعت آلومینیوم در ایران ضعیف و روند نزولی داشته در حالی که نمودارهای جهانی رشد ۲۰ درصدی را نمایش می دهند که قیمت آلومینیوم را به ۱۶۷۷ دلار میرساند.

قیمت این محصول نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی در جهان داشته که با توجه به تقاضاهای جهانی و روند تولید آن کارشناسان این صنعت امیدوارند که به قیمت آن افزوده شود.

این در حالی است که صنعت آلومینیوم در ایران همچنان به دنبال جذب سرمایه گذار برای تجهیز و ارتقای تکنولوژی تولید است و فعالان این حوزه ابراز امیدواری می‌کنند که با توجه به مزیت‌هایی که در داخل برای تولید آلومینیوم وجود دارد که از جمله آن‌ها دسترسی به سوخت آسان است، سرمایه گذاران خارجی برای حضور مشارکتی فضای ایران ابراز تمایل کنند.

ولی با این حال هوشنگ گودرزی – رئیس سندیکای آلومینیوم – با بیان اینکه ۳۰ سال است آلومینیوم سرمایه گذار خارجی ندارد، در این‌باره اظهار کرد: با وجود اینکه بعد از برجام بسیاری از شرکت‌ها و هیات‌های خارجی به اسم سرمایه‌گذاری وارد کشور شدند و از تجهیزات و زیرساخت‌های تولیدی آلومینیوم در ایران بازدید و ابراز خرسندی کردند اما هیچ کدام از آنها به عمل نرسید و عملا به خاطر برخی موانعی که در انتقال‌های بانکی و قوانین بی‌ثبات در ایران وجود دارد نتوانستند به توافق نهایی برسند.

وی گفت: یکی از اساسی‌ترین مشکلاتی که پیشروی سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد عدم ثبات قیمت‌هایی مانند انرژی است که اگر مسئولین امر بخواهند آن را برطرف کنند می‌توانند با مشخص کردن قیمت انرژی در یک دوره ۱۰ ساله برای برخی صنایع خاص تکلیف سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را روشن کنند تا آنها بتوانند با برنامه‌ریزی آینده را برای کسب و کار صنعت خود پیش‌بینی کنند.

با این وجود برنامه آلومینیوم برای چشم‌انداز ۲۰ ساله که قرار است تا سال ۱۴۰۴ تحقق یابد، تولید ۱.۵ میلیون تن آلومینیوم است که بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده ارتقای ظرفیت تولید در این حد نیاز به سرمایه گذاری ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلاری برای هر تن آلومینیوم دارد که این رقم شامل زنجیره کامل تولید، به معنای استخراج بوکسیت، تولید آلومینا و تولید شمش آلومینیوم است.

در راستای توسعه تولید آلومینیوم و افزایش ظرفیت از جمله طرح‌هایی که در لیست احیای طرح‌های نیمه تمام ایمیدرو قرار داشت، پروژه‌های تولید آلومینا از نفلین‌سینیت، آلومینا جنوب، بوکسیت گینه، آلومینا جاجرم و آلومینیوم المهدی بود که البته تمامی آنها هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسیده است.

این امر قابل تامل است که در حالی با وجود تمام مزیت‌های تولیدی در ایران هدف گذاری ۲۰ ساله آلومینیوم ۱.۵ میلیون تن است که بنابر گفته رئیس سندیکای آلومینیوم، این رقم در مقایسه با تولید فعلی کشورهای خلیج فارس ۷۰ درصد کمتر است، در حالی که به نظر می‌رسد با وجود زیرساخت‌ها به معنای وجود مواهب طبیعی و رونقی که بازار جهانی در ایجاد است می‌توان با برنامه‌ریزی درست جایگاه این صنعت را در ایران و جایگاه ایران را در بازار جهانی این صنعت به شکل محسوسی ارتقاء بخشید.

منبع خبر: روزنامه ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن