اخبار اقتصادی

افزایش ۷۰ درصدی قیمت آهن و پشت پرده آن

به گزارش پایگاه خبری پول بانک ، به دنبال افزایش بعضی از مصالح ساختمانی از جمله آهن ، سیمان و مواد از این قبیل یش از آنکه با دلایل اقتصادی و منطقی باشد، سیاسی و دستوری است و با توجه به قدرت خرید مردم اثری در بازار نخواهد داشت.

محمد علی پورشیرازی،در گفتگو با شهر فردا، با اشاره وضعیت بازار مسکن گفت: بازار مصالح ساختمانی به شدت درگیر تحرکات عمدی با هدف افزایش قیمت مسکن شده است،که به نفع اقتصاد جامعه در شرایط کنونی نیست.

وی افزود: طی سه ماهه اخیر قیمت آهن با بهانه توقف صادرات چین افزایش یافت،اما از آنجا که تامین آهن ایران تا بیش از ۹۰ درصد متکی به تولیدات داخلی است ، افزایش قیمت آهن تا ۷۰درصد توجیه منطقی ندارد،مگر آنکه فرض کنیم رشد قیمت ها با دلایل سیاسی صورت می گیرد.

پورشیرازی ادامه داد: به تبع افزایش قیمت آهن،قیمت سایر مصالح ساختمانی نظیر سیمان و یراق آلات نیز افزایش داشته است، که این تحریکات عمدی برای تغییر فرمول بازار مسکن در حالیکه قدرت خرید مردم افزایشی نداشته است،به نفع اقتصاد کشور نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش سرمایه گذاری و ساخت وساز در ماههای اخیر صورت گرفته ؟گفت: سرمایه گذاری که بتواند تغییر معنا داری در بازار ایجاد کند صورت نگرفته است،اما با اصرار دولت برخی از سازندگان شخصی ساخت وسازهای محدودی در مناطق بافت فرسوده آغاز کرده اند، که قطعا نتایج آن در سالهای آینده در بازار پدیدار می شود.

این کارشناس بازار مسکن همچنین با اشاره به اظهارنظر برخی از کارشناسان درباره گرانی کوچک متراژها گفت: چنین اظهار نظرهایی بیش ازآنکه واقعیت موجود را در برداشته باشد با هدف تغییر بازار و جهت دهی آن صورت می گیرد و از سوی دولت یها با اهداف سیاسی و از سوی خصوصی ها با اهداف صنفی است،واقعیت آن است که مادامیکه قدرت خرید مردم تغییر پیدا نکند تنها با کوفتن بر طبل قیمت مسکن و تسهیلات نمی توان بازار را تغییر داد.

پورشیرزازی گفت: نباید فراموش کرد مسکن همواره نیاز جامعه است و قدمت آن در عصر باستان به گواهی کتاب سینوحه می رسد،لذا نمی توان منکر این دواقعیت شد که شکسته شدن رکود مسکن در اشتغال و سرعت چرخش نقدینگی اثردارد،اما راه حل تغییر فرمول رکود افزایش دستوری قیمت مسکن نیست.

برچسب ها
نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن