عمومی

پرمصرف ها؛ هشدار!!

به گزارش پایگاه خبری پول بانک،آب مشکلی که پیش روی نه تنها کشور ما بلکه تمام جهان است،مشکلی که همه ی ما در انتظار آن هستیم مشکل کم آبی است،این مشکلی به حدی جدی شده که افزایش عمق چاه های آب حاکی از خالی، شدن سفرهای زیرزمینی است .وما جای اینکه به فکر باشیم ؛بیشتر مصرف میکنیم.

حمیدرضا جانباز امروز در کنفرانس امنیت آبی در سکونتگاه‌های انسانی در شرایط کم‌آبی با بیان این‌که افزایش قیمت آب در برنامه وزارت نیرو قرار ندارد، اظهار کرد: اعتقاد داریم که باید افرادی که الگوی مصرف آب را رعایت نمی‌کنند به قیمت تمام شده نزدیک‌تر شوند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که متوسط مصرف آب در حال حاضر به زیر ۲۰۰ لیتر در روز کاهش یافته است، عنوان کرد: با توجه به اقلیم ایران همچنان این عدد بزرگ است و باید برنامه‌ریزی‌های متعددی برای کاهش مصرف آب در کشور صورت بگیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان این‌که وزارت نیرو برنامه‌های خوبی را تامین آب شرب سالم در دستور کار خود قرار داده است، اظهار کرد: عمده‌ترین مشکلی که در این مسیر وجود دارد مهاجرت شهروندان از روستا به شهر و از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ است.

جانباز ادامه داد: این مساله موجب شده سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شهرها به وجود آیند که این مساله چالشی را برای تامین آب به وجود ایجاد کرده و این در حالی صورت گرفته که در بسیاری از کلانشهرها شاهد این هستیم که برای زیرساخت‌های این مساله نیز برنامه‌ریزی مناسبی صورت نگرفته است.

به گفته وی، در طی ۲۰ سال گذشته مهاجرت موجب کمبود آب و افزایش استفاده از آب‌های سطحی و زیرزمینی شده که در پی این مساله شاهد تغییرات شدید کیفی آب در نقاطی از کشور هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: با این وجود وزارت نیرو تمام تلاش خود را کرده است تا آب عاری از هرگونه آلودگی در اختیار مشترکان خود قرار دهد.

جانباز راهکار حل این مساله را استفاده از دانش متخصصان، همکاری‌های بین‌ حوزه‌ای دانست و افزود: وزارت نیرو در این راستا طرح‌های متعددی را تدوین و اجرایی کرده است، اما باید به این مساله توجه داشت که این معضل تنها با انتقال آب حل نمی‌شود و باید به مدیرتی مصرف آب نیز توجه شود.

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن