اخبار بانک ها

واکسن رازی کووپارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی تولید شد

با حمایت مالی بانک کشاورزی؛

واکسن رازی کووپارس طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی تولید شد

واکسن رازی کوو پارس(اولین واکسن تزریقی–استنشاقی پروتئین نو ترکیب کووید-۱۹) توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی طبق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی وباحمایت۱۵۰۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی تولیدشد.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی و همکاری های بین الملل بانک کشاورزی به نقل از ایرنا، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی روز یکشنبه ۱۹ بهمن در آئین رونمایی از واکسن رازی کووپارس موسسه رازی عنوان کرد: موسسه رازی یکی از مناسب ترین پلتفرم ها یعنی پلتفرم نوترکیب را انتخاب کرد که جزو بهترین انواع پلتفرم تولید واکسن محسوب می‌شود و هیچ ویروسی را وارد بدن نمی کند و بسیاری از کمپانی های دنیا این روش را انتخاب کرده اند.

وی افزود: ساخت این واکسن توسط تیم ویژه ای از پزشکان، داروسازان دامپزشکان و شیمی دانان کشور در موسسه رازی انجام شده که دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت WHO و سازمان غذا و دارو FDA یه صورت کامل در آن رعایت شده است.

خاوازی ادامه داد: موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید واکسن استفاده شد. در فاصله اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹، کار طراحی را تمام کرد، در اردیبهشت دوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، این واکسن بر روی ۵۰۰ حیوان آزمایش شد.

وی تصریح کرد: این واکسن تحت رهبری وزارت بهداشت و با کار کارشناسی دقیق سازمان غذا و دارو انجام شده که از تمام تلاشگران این عرصه تشکر می کنم و امیدواریم آزمون‌های بالینی ۱ و ۲ انسانی را هم با موفقیت پشت سر بگذاریم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: از آنجا که این واکسن تحت مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان غذا و دارو ساخته شده است، مردم به راحتی می‌توانند به آن اطمینان کنند.

شایان ذکر است بانک کشاورزی با توجه به شیوع بیماری کووید۱۹ در سطح کشور و نیاز مالی تولید واکسن در این زمینه، بر اساس بند الف تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش را به نفع موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی (استان البرز) از محل منابع داخلی بانک پرداخت کرده است.

منبع : ایبنا

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن