تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021
3

«همتی»، ناجی یا عامل قهر مردم با صندوق رای؟

  • کد خبر : 238034
  • ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
«همتی»، ناجی یا عامل قهر مردم با صندوق رای؟

«همتی»، ناجی یا عامل قهر مردم با صندوق رای؟ – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ رقابت‌های انتخاباتی درحالی از روزهای قبل بین ۷ نامزد ریاست جمهوری آغاز شده که برخی از جملات و شع..

«همتی»، ناجی یا عامل قهر مردم با صندوق رای؟ – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ رقابت‌های انتخاباتی درحالی از روزهای قبل بین ۷ نامزد ریاست جمهوری آغاز شده که برخی از جملات و شعارهای انتخاباتی این افراد با ابهامات مهمی همراه است.

برخی از نامزدهای ریاست جمهوری که این روزها درحال ارائه برنامه‌هایشان هستند نقدهایی هم به وضع موجود دارند و در شعارهایشان به ارائه راهکارهایی برای برون رفت از وضع موجود می پردازند و … !

عبدالناصر همتی یکی از نامزدهای ریاست جمهوری است که اتفاقا در سه سال اخیر در دولت حسن روحانی مسئولیت اداره بانک مرکزی را برعهده داشته و نقدهای فراوانی متوجه عملکرد او در بانک مرکزی است که موجب شده تا رکوردهای تورم، نقدینگی، نرخ ازر، سقوط بورس و … شکسته شود.

اما با این حال همتی بارها مدعی شده که نه تنها از بانیان وضع موجود نیست بلکه از عوامل تغییر وضع موجود است و از مردم خواسته که با صندوق‌های رأی قهر نکنند و او را تنها نگذارند. یکی از روش‌های تبلیغاتی همتی این است که قهر مردم از صندوق‌های رأی را به روش احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری گره بزند و بارها هم گفته که ناراحت است از عدم احراز نامزدهای دارای صلاحیت و … !

"من گفتم که من صدای خاموش مردم هستم، مردم با صندوق ها قهر کنند در واقع من را تنها می‌گذارند، رقیب من ۵ نامزد‌ نیستند بلکه رقیب من قهر مردم با صندوق هاست. امیدوارم این قهر بشکند و به من کمک کنند که وارد عرصه اصلاح اقتصاد کشور شویم." این جمله‌ای ست که همتی در برنامه های تلویزیونی‌اش گفته است.

او قبل‌تر نیز در توییتر از حامیان نامزدهای رد صلاحیت‌ شده و ناامیدان از اصلاح، پرسیده بود: «قهر با صندوق موثره یا تغییر صحنه و نتیجه انتخابات با رای به تنها نامزدی که توانایی و دانش بهبود وضعیت اقتصادی را دارد و پیروزی غافلگیرانه‌اش صدای اعتراض شما را به نحوی موثر بلند می‌کند؟»

همتی البته در گفت‌وگوی کلاب‌هاوسی‌اش در کنایه به رد صلاحیت‌ها و به‌زعم خودش فضای غیررقابتی انتخابات مدعی شده بود که "من آمده‌ام که روحانی آخرین رئیس جمهور ایران نباشد". او در گفت‌وگوی ویژه خبری نیز صحبت‌هایش را اینطور آغاز کرد که "رای مردم و جمهوریت نظام برای ما اهمیت بسیاری دارد و باید برای آن اهمیت بسیاری قائل شویم".

همانطور که از سخنان و شعارهای رقابتی همتی مشخص است، او تلاش دارد خود را ناجی مردمی معرفی کند که از صندوق رأی قهر کرده اند و علی الحساب قصد ندارند در انتخابات پیش رو شرکت کنند. اما چه شد مردم با صندوق رأی قهر کردند و چه کسانی مقصر این وضعیت هستند؟

هرچند برخی جریان‌های سیاسی سعی دارند، درصد مشارکت در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری را به رویه تأیید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری گره بزنند اما قطعاً آنها هم می‌دانند که اگر این دوره ریاست جمهوری میزان مشارکت کاهش داشته باشد به دلیل وضع موجودی است که بانی اصلی آن دولت حسن روحانی و خلف‌وعده‌های او است.

به لطف سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی که همتی نیز یکی از اعضای کابینه آن بود، سفره مردم در ۸ سال گذشته نه تنها کوچک‌تر از قبل، که گرانتر هم شده است؛ به روایت آمار رسمی مرکز آمار تورم در اردیبهشت امسال از ۴۰ درصد عبور کرده است، هرچند برخی نمایندگان مجلس معتقدند تورم محاسباتی در بانک مرکزی فقط برای فروردین امسال بیش از ۵۰ درصد برآورد شده است.

سیاست دولت در تخصیص ارز به کالاهای اساسی و فرایند ترخیص کالا از گمرک و … موجب شد تا مردم برای تأمین کالاهای اساسی خود به مشکل بخورند هرچند که رئیس جمهور معتقد است در این دولت قحطی نداشتیم! اما در مقاطعی شاهد بودیم که برخی از کالاهای اساسی مردم در بازار نایاب شدند که نمونه مشخص آن، روغن، پوشک و دارو و … بود.

ولی مهمتر از آن زمانی بود که استارت گرانی‌ها در بازار با مجوز رسمی دولت زده شد و در بازارهای مختلف رکوردهای عیجب و غریب قیمتی به ثبت رسید. و مسابقه ادامه دار گرانی‌ها باعث شد تا مردم با مشکلات اساسی رو به رو شوند آنهم درحالی که به امید ثبات و مدیریت قیمتی به دولتِ تدبیر و امید رأی داده بودند.

نا امیدی زمانی در بین مردم بیشتر شد که به واسطه تلاطم های ارزی در بازار و ثبت رکورد دلار ۳۲ هزار تومانی (که اتفاقا در زمان مدیریت عبدالناصر همتی در بانک مرکزی بود)، قیمت‌های کالاهای اساسی، خودرو، مسکن، طلا و سکه و … با شتاب بیشتری بالا رفت بی آنکه دولت روحانی گامی برای مدیریت بازارها بردارد.

باوجود افزایش قابل توجه فشار اقتصادی مردم در دولت روحانی و افزایش سرسام آور و پی در پی قیمت‌ها، کاهش شدید ارزش پول ملی،‌ تورم افسارگسیخته و نقدینگی چندهزار میلیاردی، بیکاری و …، زمانی که مردم با هدف حفظ ارزش پول به سرمایه گذاری‌های جزئی در بازارهای موازی روی آورده بودند، دولت و شخص روحانی از مردم دعوت کردند تا همه چیزشان را به بورس بسپارند و در این بازار سرمایه گذاری کنند.

اما تأسف بار آنجاست که دو روز بعد از لبیک مردم به دعوت روحانی برای سرمایه گذاری در بورس، ریزش تاریخی بورس شروع شد بی انکه دولت مسئولیتی در این زمینه قبول کند و بدتر آنکه مردم و سهامداران تازه وارد مقصر ریزش بورس شناخته شدند! این درحالی است که دولت از محل سرمایه های مردم در بورس، کسری بودجه خود را تأمین کرد؛ کارشناسان بورسی معتقدند سیاست های بانک مرکزی در زمان مدیریت همتی، موجب شد تا استارت سقوط تاریخی بورس زده شود.

ورود سرمایه گذاران تازه وارد به بورس و ضرر ۸۰ درصدی آنها در بازار سرمایه موجب شد تا جمع زیادی از مردم، سرخورده از سیاست‌های دولت، راهی بازار ارزهای دیجیتال شوند، که البته دولت در این خصوص نیز با سیاست منفعل خود احتمالاً زمینه ساز فاجعه ای دیگر خواهد بود.

گزارش‌های مردمی و گفت‌وگو با اقشار مختلف مردم نشان میدهد آنچه در انتخابات پیش رو احتمالاً موجب قهر برخی از مردم با صندوق‌های رأی خواهد شد، بی اعتمادی به وعده‌های کاندیداها و نارضایتی از وضع موجود است. نکته اصلی هم اینجاست که بانیان وضع موجود بخصوص در دولت روحانی، با این شعار روی کار آمده بودند که مردم دیگر دغدغه اقتصادی نداشته باشند و نگران گرانی لحظه‌ای قیمت ارز و سایر کالاها نباشند؛ بماند که دلار در همین دولت از ۳ هزار تومان به بیش از ۳۲ هزار تومان هم رسید و الان بین کانال ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان درجا می زند.

بنابراین باید به آقای همتی که این روزها به شدت درگیر رقابت‌های انتخاباتی است و تلاش دارد از کمک مردمی که با صندوق رأی قهر کرده‌اند،‌ نهایت استفاده را بکند،‌ یادآور شد که آنچه باعث قهر مردم از صندوق ها می شود نامزدهای تأیید یا عدم تایید صلاحیت شده نیستند بلکه این عملکرد دولت‌ها و عمل به وعده هایشان است که باعث می شود انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات بالا رود.

انگیزه ای که حداقل به لطف سیاست های ۸ سال گذشته دولت روحانی که شما نیز در آن مسئولیت مهمی داشتید، نادیده گرفته شد و حال سعی دارید با سیاسی جلوه دادن ماجرا، در کوران رقابت های انتخاباتی، منفعت ببرید، غافل ازآنکه مردم از وضعیت موجود اقتصادی گلایه شدید دارند و تنها انتظارشان این بود که شما و دولت‌تان حداقل کاری برای کاهش مشکلات اقتصادی انجام دهید نه اینکه در پیک کرونا مجبور باشند برای تأمین حداقل معاش زندگی‌شان در صف بایستند!

باید به آقای همتی یادآور شد که رشد ۱۱۴درصدی نرخ ارز، رشد ۱۱۸درصدی نقدینگی، تورم بالای ۴۰درصدی و سهم مستقیم در ریزش بورس و ضرر ۸۰درصدی سهامداران که تنها بخشی از کارنامه ناموفق شما در بانک مرکزی، است می تواند سهم بالایی در قهر مردم از صندوق‌ رأی داشته باشد، حال آنکه در زمان ریاست کلی بانک مرکزی، مردم بارها از حضرتعالی شنیده بودند که نگرانی درباره قیمت ارز نداشته باشند چراکه بازار تحت کنترل است؛ مردم نگران تورم نباشند چراکه تورم هدف بانک مرکزی ۲۲ درصد است! و … .

مردم قطعا به عملکرد نگاه می کنند و آنچه برایشان مهم است، تشکیل دولتی قوی است که در مرحله اول با تکیه بر ظرفیت داخلی در تلاش برای حل مشکلات باشد نه اینکه ۸ سال تمام درگیر مذاکراتی باشد که حاصل آن "تقریبا هیچ" و در نهایت مشکلات بیشتر مردم باشد.

به گزارش تسنیم، یکی از دغدغه های اصلی دلسوزان نظام که بارها نیز مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته، موضوع مشارکت در انتخابات و انتخاب درست است؛ مشارکت حداکثری و انتخاب درست دو کلیدواژه مهم رهبر انقلاب در مورد انتخابات ریاست جمهوری پیش‌ رو است.

رهبر انقلاب در همین ارتباط تأکید کرده اند که انتخابات برای کشور یک امکان و ذخیره مهم است که باید با مشارکت پرشور مردم همراه باشد البته اگر مشارکت پرُشور با یک انتخاب درست یعنی انتخاب یک نیروی کارآمد، باایمان، باانگیزه، علاقه‌مند و پُرکار همراه شود، نورٌ عَلی نور و تضمین‌کننده آینده کشور است.

راهبرد سی‌ساله رهبر معظم انقلاب در انتخابات‌های گوناگون تأکید بر مشارکت مردم و حضور پای صندوق‌های رأی بوده است و بیش از آنکه نتیجه چه باشد، نفس مشارکت مردم در نظام اسلامی برای ایشان حائز اهمیت است.

انتهای پیام/

لینک منبع : تسنیم

لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=238034

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*

code