اخبار اقتصادی

نصف نفت ایران به اروپا صادر میشود

به گزارش پایگاه خبری پول بانک، به نقل از رویترز، یک منبع آگاه از صادرات نفت ایران گفت،بیشتر از نیمی از نفت ایران پس از لغو تحریم ها به اروپا صادر میشود.

ایران که تا قبل از تحریم ها دومین صادر کننده بزرگ نفت اوپک محسوب می شود، از سال ۲۰۱۶ و به دنبال لغو تحریم ها در تلاش برای افزایش تولید نفت و بازپس گیری سهم خود از بازار نفت بوده است.

در حالی که بسیاری از کشورهای آسیایی در دوران تحریم ها خرید نفت خود از ایران را ادامه داده بودند، اما کشورهای غربی خرید نفت از تهران را متوقف کردند و موجب شدند صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه کاهش پیدا کند.

این منبع آگاه گفت، ماه گذشته، ایران حدود ۱٫۱ میلیون بشکه نفت به کشورهای اروپایی که ترکیه نیز شامل آنها می شود صادر کرد و میزان صادرات خود به این کشورها را تقریبا به رقم قبل از تحریم ها رساند. این رقم تنها اندکی کمتر از روزانه ۱٫۲ میلیون بشکه ای است که ایران در این ماه به آسیا صادر کرده است.

صادرات نفت ایران به آسیا در ماه گذشته میلادی به پایین ترین رقم از فوریه ۲۰۱۶ تاکنون رسید.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود گفت، صادرات نفت ایران به آسیا به این دلیل کاهش داشته که کره جنوبی و ژاپن خرید میعانات نفتی را افزایش داده و واردات نفت را کاهش داده اند.

وی افزود: «میعانات نفتی ایران که بر روی دریا ذخیره شده بود، به دلیل خریدهای بیشتر از سوی ژاپن و کره جنوبی تقریبا به اتمام رسیده است.»

دلیل دیگر کاهش صادرات نفت ایران به آسیا، تصمیم هند برای کاهش ۲۰ درصدی خرید سالانه نفت خود از ایران در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۸ بوده است.

پس از لغو تحریم ها، ایران مشتریان جدیدی نظیر شرکت های لیتاسکو و لوتوس برای نفت خود پیدا کرده است. ایران به شرکت های توتال، انی، توپراس، رپسول، کپسا و هلنیک پترولیوم نیز نفت صادر می کند.

به گفته این منبع، کل تولید نفت ایران در ماه می به ۳٫۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. وی افزود، ایران در حال حاضر روزانه حدود ۲۰۰ هزار بشکه نفت از نوع کارون غربی تولید می کند که برای صادرات با دیگر انواع نفت سنگین ایران مخلوط می شود.

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن