موجودی صندوق خانوادگی خود را دو برابر کنید!

موجودی صندوق خانوادگی خود را دو برابر کنید!

صندوق‌های خانوادگی می‌توانند در چارچوب طرح اندوخته خانواده مهر ایران قابلیت پرداخت وام به اعضای خود را دو برابر کنند.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک با هدف حمایت از صندوق‌های خانوادگی و سازماندهی بهینه آنها و تشویق عموم مردم به مشارکت جمعی و تقویت بنیه مالی خانواده‌ها، طرح اندوخته خانواده مهر ایران را ارائه کرده است.

در این طرح، مانند صندوق‌های رایج در میان خانواده‌ها، اعضا با پرداخت سهم اندوخته ماهانه و تجمیع مبالغ خرد علاوه بر پس‌انداز، به‌واسطه هم‌افزایی و حمایت بانک، از تسهیلات قرض‌الحسنه بهره‌مند می‌شوند.

بر خلاف روال مرسوم در صندوق‌های خانوادگی که صرفاً از محل سهم اندوخته اعضا اقدام به پرداخت مبالغ تجمیعی به اعضا می‌شود، در این برنامه بانک با هم‌افزایی مالی از طریق پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه حمایتی، میزان دریافتی افراد صندوق را تا دو برابر افزایش می دهد.

مدل اول طرح اندوخته خانواده مهر ایران

اعضا می‌توانند در یکی از چهار گروه تعیین شده حسب درخواست متقاضیان و بر حسب تعداد افراد خانواده اعم از بستگان درجه یک و… شرکت کنند. مبلغ سهم اندوخته در ابتدای دوره حسب نظر متقاضیان تعیین می‌شود و پس از تعیین مبلغ سهم اندوخته، این مبلغ در طول دوره ثابت خواهد بود.

این طرح برای صندوق‌هایی با هر تعداد افراد قابل تدوین است. مدت زمان پرداخت سهم اندوخته توسط اعضا، ۱۰ مرحله به‌صورت مستمر و ماهانه است. شروع پرداخت تسهیلات بانک از ماه سوم پس از دریافت سهم اندوخته ماه سوم تمام اعضا است و به‌صورت ۱۰ فقره تسهیلات در ۱۰ ماه متوالی به عضو یا اعضای معرفی شده پرداخت می‌شود.

مبلغ تسهیلات پرداختی بانک در هر ماه به این صورت محاسبه می‌شود: دو برابر مبلغ سهم اندوخته ماهانه ضرب‌در تعداد اعضا. مدت زمان بازپرداخت تسهیلات بانک ۲۲ ماه بوده که دو قسط مربوط به پرداخت کارمزد و ۲۰ قسط جهت بازپرداخت تسهیلات است.

در صورت عدم برداشت مجموع مبالغ مربوط به سهم اندوخته دریافتی اعضا، امکان اعطای تسهیلات مجدد مانند شرایط قبلی امکان‌پذیر است. اما در صورت عدم تمایل به ادامه همکاری، پس از اتمام پرداخت سهم اندوخته تمام اعضا در طول ۱۰ ماه، هر یک از اعضا می‌تواند با تسویه تسهیلات نسبت به دریافت سهم اندوخته خود اقدام کند. در صورت تمایل هر یک از اعضا نیز استمرار همکاری به‌صورت فردی و مطابق شرایط قبلی امکان‌پذیر است.

کارمزد تسهیلات پرداختی از محل سهم اندوخته اعضا، ۲ درصد و از محل منابع حمایتی بانک ۴ درصد است. به هر یک از اعضا، حداکثر دو نوبت تسهیلات، از محل اندوخته اعضا و از محل منابع بانک اعطا م‌شود.

مدل دوم طرح اندوخته خانواده مهر ایران

تمام صندوق‌های خانوادگی و نظایر آن با هر تعداد عضو، می‌توانند در مدل دوم طرح اندوخته خانواده مهر ایران شرکت و از مزایای هم‌افزایی بانک به میزان دو برابر بهره‌مند شوند.

مبلغ حق عضویت در ابتدای هر ماه حسب نظر اعضای صندوق تعیین می‌شود. بدیهی است اولین حق عضویت انتخابی به‌عنوان سقف مبلغ در نظر گرفته شده و قابل افزایش برای ماه‌های بعد نیست. مبلغ حق عضویت در ابتدای هر ماه توسط مدیر صندوق (سرگروه) مشخص می‌شود و اعضا موظف به واریز آن جهت تأمین موجودی صندوق مربوطه حداکثر تا روز دهم هر ماه هستند.

تعداد و مدت پرداخت حق عضویت تا پرداخت تسهیلات به تمامی اعضا به‌صورت مستمر و ماهانه بوده و این مدت با توجه به تعداد اعضا یا میزان تسهیلات متغیّر است. شروع پرداخت تسهیلات به معرفی‌شدگان، پس از واریز حق عضویت تمامی اعضا در هر ماه، تا میزان دو برابر مجموع آورده اعضا، به عضو یا اعضای معرفی شده و پس از تکمیل مدارک و در پایان هر ماه خواهد بود.

مدت زمان بازپرداخت تسهیلات پرداختی از محل طرح اندوخته خانواده مدل دوم، ۳۶ ماه که سه قسط برای کارمزد و ۳۳ قسط اصل مبلغ تسهیلات است. کارمزد تسهیلات پرداختی از محل سهم اندوخته اعضا دو درصد و از محل منابع حمایتی بانک چهار درصد است.

مبالغ واریزی مربوط به حق عضویت هر عضو، پس از تسویه کامل تسهیلات دریافتی مدل دوم اندوخته خانواده مهر ایران در سررسید قابل برداشت خواهد بود. هر یک از اعضا در صورت تمایل به تسویه زودتر از موعد، می‌توانند پس از بازپرداخت ۷۵ درصد اقساط تسهیلات اعطایی به‌صورت متوالی ماهانه و پس از تسویه کامل مانده بدهی تسهیلات دریافتی، مبلغ حق عضویت واریزی خود را برداشت کنند یا از تسهیلات مشابه مطابق سیاست اعتباری بانک استفاده کنند.

حداقل مبلغ حق عضویت انتخابی جهت واریز ماهانه ، یک میلیون ریال است. حداکثر تسهیلات اعطایی به هر فرد نیز ۲۰۰ میلیون ریال از محل منابع بانک و ۲۰۰ میلیون ریال از محل اندوخته اعضا جمعاً ۴۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

تسهیلات مدل دوم اندوخته خانواده مهر ایران، در قبال یک ضامن معتبر پرداخت می‌شود و برای تمامی معرفی‌شدگان، داشتن سایر ضوابط و مقررات جاری بانک برای اعطای این تسهیلات الزامی است.

منبع : ایبنا

درباره نویسنده

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code