ماهیگیران آلاسکا میلیون‌ها دلار از جنگ تجاری آمریکا با روسیه ضرر می‌کنند

ماهیگیران آلاسکا پس از قطع دسترسی به بازار روسیه در ۲۰۱۴ که یکی از بازارهای اصلی آنهاست ، سالانه ۶۰ میلیون دلار ضرر می‌کنند.

ماهیگیران آلاسکا میلیون‌ها دلار از جنگ تجاری آمریکا با روسیه ضرر می‌کنند – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، ماهیگیران آلاسکا پس از قطع دسترسی به یکی از بازارهای اصلی آنها در ۲۰۱۴، سالانه ۶۰ میلیون دلار ضرر می‌کنند. روسیه در ۲۰۱۴ به تلافی تحریم های آمریکا، یک ممنوعیت بازرگانی مواد غذایی وضع کرد.

طبق اطلاعات مؤسسه بازاریابی غذاهای دریایی آلاسکا، روسیه بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ به طور متوسط ۴۰ میلیون دلار محصولات مربوط به غذاهای دریایی از تولیدکنندگان آلاسکا خریداری کرده بود. در ۲۰۱۳، قبل از تحریم های غربی، خرید این محصولات به رکورد ۶۱٫۳ میلیون دلار رسید. خاویار ماهی سالمون بیش از ۷۶ درصد آن را تشکیل می داد.

روسیه قبلاً دومین بازار مهم صادرات برای خاویار سالمون آلاسکا پس از ژاپن بود. ولی چیزی که این تولید کنندگان را آزار می دهد تنها از دست دادن یک مشتری بزرگ نیست، بلکه افزایش رقابت از طرف رقبای روسی در بازار داخلی غذاهای دریایی است.

علیرغم تحریم محصولات آمریکایی از طرف مسکو، صادرکنندگان روسیه همچنان محصولات خود را به آمریکا می فرستند. به علاوه، اکثر واردات غذاهای دریایی هیچ عوارضی ندارد. ماهیگیران روسیه با افزایش ۷۰ درصدی ارزش صادرات مواد غذایی روسیه به آمریکا سود می برند. ارزش این محصولات غذایی طی پنج سال از ۲۰۱۳ از ۳۲۶ میلیون دلار به ۵۵۱ میلیون دلار رسیده است.یه علاوه، آمریکا ۵۰ میلیون دلار ماهی پالاک از چین وارد کرده که در روسیه صید شده است.

شاخص تجارت آمریکا به پایین‌ترین رقم از ۲۰۱۳ رسیدکاهش سرمایه گذاری در صنعت شیل آمریکا به دلیل نفت ارزان

آب های خاور دور روسیه مثل آب های آلاسکا غنی از خرچنگ است. یافت شدن گونه های مشابه ماهی در آبهای هر دو منطقه تولیدکنندگان داخلی را تبدیل به رقبایی مستقیم در بازارهای مهم کرده است. ولی محصولات غذای دریایی روسیه با قیمت پایین تر مشتریان را جذب می کنند.

مؤسسه بازاریابی غذاهای دریایی آلاسکا اعلام کرد:« با افزایش کیفیت و کمیت محصولات دریایی روسیه که مستقیماً با تولیدات آمریکایی رقابت می کند، آمریکا نمی‌تواند سهمی در بازار داخلی بزرگ و رو به رشد روسیه داشته باشد». این مؤسسه همچنین هشدار داد بی ثباتی تجاری بدتر از این هم می شود چون روسیه فعالانه در صنعت ماهیگیری خود سرمایه گذاری می کند و می تواند هر چه بیشتر ارزش غذاهای دریایی خود را طی ۴ سال تا ۸ میلیارد دلار افزایش دهد.

انتهای پیام/۶۶

لینک منبع

درباره نویسنده

سید هادی شریفی

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code