اخبار بانک ها

مالزی و انتشار صکوک مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک

مالزی و انتشار صکوک مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک

بورس اوراق بهادار مالزی قصد انتشار اوراق براساس روش اثبات مفهوم (POC) مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک (بلاکچین) را دارد.

به گزارش ایبِنا به نقل از پورتال بانکداری اسلامی، بورس اوراق بهادار مالزی قصد انتشار اوراق براساس روش اثبات مفهوم (POC)[۱] مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک (بلاکچین [۲]) را دارد. بنا به این گزارش، شرکت‌های فناوری‌های مالی (فین‌تک [۳]) که در حوزه تامین مالی اسلامی فعال هستند به ضرورت ورود در فضای بازار سرمایه اسلامی پی برده‌اند.

در این راستا، در اوایل دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی بورس اوراق بهادار مالزی با همکاری یک شرکت فناوری‌های مالی (فین تک) از کشور سنگاپور اقدام به تکمیل طراحی اوراق مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک کرد. اوراق مذکور به منظور تسهیل رشد بازار اوراق در بورس مالی بین‌المللی لابوان [۴] با بهره‌گیری از فرصت‌های ایجاد شده از طریق فناوری زنجیره بلوک و توکنایز کردن دارایی‌ها طراحی شدند.

پیاده‌سازی موفق این اوراق نشان داد که امکان انتشار و مدیریت اوراق دیجیتالی بر بستر زنجیره بلوک وجود دارد و ویژگی‌های آن همچون تنها منبع حقیقت ([۵] SSOT)، قراردادهای هوشمند [۶] و اتوماسیون امکان ارائه خدمات در قالبی جدید را فراهم می‌آورد.

بنابر اعلام بورس مالزی، هرچند روش اثبات مفهوم بر روی اوراق صکوک هنوز آزمایش نشده است، با این حال ساختارهای پیشنهادی برای طراحی اوراق صکوک در بستر یک زنجیره بلوک منطقه‌ای موضوعی جذاب برای کلیه ذی‌نفعان به خصوص بورس مالزی می‌باشد.

شواهد حاکی از آن است که صنعت مذکور با بهره‌گیری از این روش اولین گام خود را برای کشف پتانسیل زنجیره بلوک و دارایی‌های دیجیتال برداشته است.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به این نشانی مراجعه نمایند.

زینب بیابانی (کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی)

منبع : ایبنا

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن