اخبار اقتصادی

فیلیپین خواهان ۲۵۰ هزار بشکنه نفت ایران

به گزارش پایگاه خبری پول بانک ،مدیرعامل شرکت ملی نفت فیلیپین در نشستی خبری در تهران گفت: پالایشگاهی با ظرفیت۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز در دست احداث است و از ریاست جمهوری فیلیپین تأییدیه های لازم جهت احداث این پالایشگاه در منطقه مینداوو فیلیپین گرفته شده است.


وی افزود: به منظور تأمین خوراک این پالایشگاه با شرکت ملی نفت ایران مذاکراتی انجام شد و در نتیجه این مذاکرات تفاهم نامه ای (MOU) در هفته گذشته بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت فیلیپین به امضا رسید تا حدود ۲۵۰ تا ۲۶۰ هزار بشکه در روز از نیاز ۴۰۰ هزار بشکه ای پالایشگاه جدید فیلیپین با واردات نفت از ایران تأمین شود.

آگینو با بیان اینکه “پالایشگاه جدید فیلیپین به گونه ای ساخته می شود که قابلیت انعطاف پذیری نسبت به تخصیص نفت سبک و سنگین را برای خوراک داشته باشد”، گفت: در حال حاضر در مرحله انتخاب زمین برای احداث این پالایشگاه هستیم و در مرحله بعدی وارد فاز کارهای ساختمانی می شویم.

وی ادامه داد: پیش بینی می کنیم ساخت این پالایشگاه ۳ سال زمان نیاز داشته باشد و مد نظر ما برای زمان آغاز خرید نفت از ایران نیز همان زمان تکمیل پالایشگاه است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت فیلیپین تصریح کرد: البته اگر زودتر از این زمان، ما با ایران به توافق رسیدیم که خرید نفت را از ایران آغاز کنیم، این نفت برای تبدیل به فرآورده های نفتی در پالایشگاه دیگر کشورها استفاده خواهد شد.

آگینو همچنین از تمایل فیلیپین برای سرمایه گذاری در صنعت LNG ایران خبر داد و گفت: در حال مذاکره با شرکت ملی نفت ایران هستیم تا یک میدان گازی را انتخاب کنیمف کار توسعه آنرا انجام دهیم و گاز تولیدی را برای خوراک یک واحد LNG تخصیص دهیم که این واحد LNG با سرمایه گذاری خودمان در ایران احداث شود.

وی افزود: در تفاهم نامه ای که با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده ایم این مورد هم ذکر شده و بر اساس آن، سرمایه گذاری برای احداث کارخانه LNG با ظرفیت تولید ۲ میلیون تن در سال مورد نظر ماست.

آگینو میادین موجود در مناطق نفتخیز جنوب را فرصت خوبی برای سرمایه گذاری دانست و گفت: یک سال پیش که به ایران آمدیم با مشاهده میادین گسترده نفت و گاز در اهواز، ایران را مکان مناسبی برای سرمایه گذاری یافتیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مفاد تفاهم نامه به امضا رسیده، واگذاری مطالعات توسعه میادین پازنان و دارخوین است که این مهم را با همکاری کنسرسیوم پرگس انجام می دهیم.

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن