تاریخ : سه شنبه, ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱ 19 محرم 1444 Tuesday, 16 August , 2022
0

فرش ۱۵۰۰ شانه و تاثیر گرانی های اخیر روی قیمت آن

 • کد خبر : 303836
 • 07 تیر 1401 - 18:42
فرش ۱۵۰۰ شانه و تاثیر گرانی های اخیر روی قیمت آن

فهرست محتوا۱ دلایل افزایش قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰۲ چرا فرش ۱۵۰۰ شانه گل برجسته گران‌تر از فرش های ماشینی دیگر است؟۳ فرش ۱۵۰۰ شانه کاشان را گران نخرید۴ بررسی قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه با توجه به ابعاد آن این روزها شاهد بالا رفتن قیمت فرش ماشینی همانند سایر کالاها هستیم و گران شدن […]

 • این روزها شاهد بالا رفتن قیمت فرش ماشینی همانند سایر کالاها هستیم و گران شدن فرش های ماشینی از قبیل فرش ۱۵۰۰ شانه، به یکی از دغدغه های افراد تبدیل شده است. فرش ۱۵۰۰ شانه جزو محصولات ماشینی است که افزایش قیمت چشمگیری نسبت به دیگر محصولات داشته است.

   

  فرش ۱۵۰۰ شانه جزو محصولات جدید کارخانه های فرش کاشان است که این بافته ها در سال ۱۳۹۶ با الیاف وارداتی و با دستگاه های HCIX2 که از شرکت وندویل بلژیک وارد شده تولید شدند و جزو فرش های گران قیمت ماشینی بودند که از بدو تولید این بافته ها، تقاضای آن نسبت به دیگر محصولات ماشینی رشد چشمگیری داشته است و توانسته اند رقیب جدی به جای قالی های دستباف باشند.

   

  دلایل افزایش قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰

  بر اساس آمار به دست آمده از قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ که جزو کالاهای لوکس ماشینی به حساب می آید، قیمت این بافته چند برابر قیمت حقوق یک گارگر ساده است و عوامل بسیاری هستند که بر قیمت این بافته ها تاثیر گذار بودند و سبب افزایش قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه شدند.

  به دنبال افزایش قیمت دلار و تورم در ایران، قیمت این بافته ها نیز زیاد شده است و از جمله عوامل مهم در افزایش قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه گل برجسته این است که مواد اولیه تولید این فرش ماشینی و دستگاه بافندگی آن نیز جزو کالاهای وارداتی است که در پی افزایش دلار با قیمت بالا به ایران وارد می شوند؛ در صورتی که قیمت محصولاتی که با دستگاه های داخلی و با الیاف تولید شده در ایران بافته می شوند، افزایش چشمگیری همانند این فرش های دستباف گونه لوکس نداشتند.

  برای مثال قیمت دستگاه فرش ۱۵۰۰ شانه که وارداتی است به دلیل افزایش دلار و یورو بالا رفته است و به طبع آن هزنیه تعمیر و نگهداری آن برای تولید کننده نیز افزایش پیدا می کند و این افزایش سبب بالا رفتن هزینه تولید یک تخته فرش ۱۵۰۰ شانه می شود؛ از طرفی حقوق کارگران و بافندگان نیز افزایش یافته است و تولید فرش ۱۵۰۰ شانه باید توسط نیروهای متبحر و دوره دیده صورت گیرد.

  با افزایش ۳۰ الی ۴۰ درصدی قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه گل برجسته به دلیل بالا رفتن نرخ ارز و نوسانات قیمت دلار، هنوز متقاضیان این بافته های ماشینی زیاد هستند و بر اساس آمار به دست آمده، خرید فرش ۱۵۰۰ شانه نسبت به قالی های دستباف ایرانی و همچنین دیگر فرش های ماشینی بالا است.

  یکی از دلایل بالا بودن خرید این محصولات لوکس این است که با توجه به نرخ ارز، واردات فرش های خارجی به صرفه نیست و خرید این محصولات داخلی بسیار به صرفه تر از واردات فرش های خارجی می باشد. درست است که واردات فرش از دیگر کشورها ممنوع نیست؛ ولی از آنجایی که به دلیل افزایش نخ ارز، واردات فرش های خارجی مقرون به صرفه نیست و کارخانه های بزرگ تولیدی در ایران از این موقعیت استفاده کرده و به دلیل کم شدن واردات فرش های خارجی، به تولید بهترین فرش های ماشینی ایرانی از قبیل ۱۵۰۰ شانه پرداخته اند که بسان قالی های دستباف، زیبایی و ظرافت دارد. از این رو ورود فرش های ترکیه ای به ایران کم شده است.

  خرید بسیاری از کالاها به دلیل نوسانات قیمت دلار و افزایش قیمت با رکود شدیدی مواجه شده است؛ ولی قالی های ماشینی بالاخص محصولاتی که دارای طرح های اصیل ایرانی هستند با توجه به افزایش قیمت در پی تورم، خرید آن ها با رکود ۲۰ درصدی مواجه شده است.

  پس می توان نتیجه گرفت که بالا رفتن قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ رابطه مستقیمی با افزایش قیمت دلار و نوسانات ارز دارد؛ چون این بافته ها با بهترین الیاف وارداتی و با دستگاه های وارداتی بافته می شوند و افزایش نرخ ارز سبب افزایش هزینه تولید ۱۵۰۰ شانه ها برای تولید کنندگان شده است.

  فرش 1500 شانه و تاثیر گرانی های اخیر روی قیمت آن

  چرا فرش ۱۵۰۰ شانه گل برجسته گران‌تر از فرش های ماشینی دیگر است؟

  دلیل گران‌تر بودن فرش ۱۵۰۰ شانه گل برجسته نسبت به دیگر محصولات ماشینی بالا بودن تراکم طولی و عرضی، نوع الیاف، طرح های ریز بافت و ریز نقش ایرانی و استفاده از بهترین دستگاه وارداتی وندویل بلژیک می باشد. شانه و تراکم یکی از مهمترین عوامل در بالا بردن قیمت فرش های ماشینی است و از آنجایی که محصولات ۱۵۰۰ شانه با تراکم ۴۵۰۰ جزو محصولاتی است که با بیشترین شانه و تراکم تولید می شوند از قیمت بالایی نیز برخوردار هستند.

  یکی از شاهکارهای فرش کاشان که در بالا بردن آمار صادرات فرش به دیگر کشورها نقش بسزایی داشت، فرش ۱۵۰۰ شانه کاشان بود که ظرافت و زیبایی این بافته ها نسبت به ۷۰۰ شانه چندین برابر بود. تراکم طولی ۴۵۰۰ و تراکم عرضی ۱۵۰۰ این بافته و داشتن سه پود با جنس پنبه در هر دریف سبب ظرافت و زیبایی و تراکم بالای این بافته و کیفیت زیادشان شده است.

  فرش های ۱۵۰۰ شانه گل برجسته با الیاف وارداتی آکریلیک با نمره ۵۰، ۵۵ و ۶۰ بافته می شود که جزو الیاف ظریف و بسیار نازک وارداتی است که این الیاف در مرحله ریسندگی هیت ست می شوند و از فرآیند بخار آب و گرما عبور می کنند تا مقاوم سازی شده و در حین بافت با دستگاه های HCIX2 پاره نشوند.

  تراکم طولی و عرضی بالا و حجم بسیاری از گره ها در یک متر از طول و عرض، سبب کم شدن ارتفاع نخ خاب، ظرافت و زیبایی طرح و نگاره و توپر شدن و انسجام بالای بین ریشه ها و گره ها شده است. شانه و تراکم بالا به طراحان این فرصت را داده است تا طرح هایی با نقش های ریز و نگاره های شلوغ طراحی کنند طرح هایی که شبیه طرح های قالی های ۶۰ رج و ۷۰ رج قم و تبریز است و طراحان فرش ماشینی توانستند اولین بار ریز بافت ترین و ظریف ترین نگاره ها را روی فرش ماشینی پیاده سازند.

  از نظر ظرافت و زیبایی رخ، فرش های ۱۵۰۰ شانه بسان قالی های دستباف هستند که قیمت آن در برابر قیمت قالی های دستباف ناچیز است و از آنجایی که ایرانیان همچنان طالب طرح های اصیل ایرانی هستند از این رو بالا رفتن قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه نتوانسته است بر روی کم شدن تقاضای تاثیر بگذارد.

  از طرفی فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه گل برجسته با طرح های سنتی و کلاسیک بسان قالی های دستباف تولید می شوند که نماد فرهنگ و هویت ایرانی است و از این فرش های ایرانی در کنگره ها، مجالسات و سالن های تجمعات که پذیرایی مهمانان خارجی هستند بهره می برند تا هنر ایران زمین را به رخ جهانیان برسانند. استفاده از فرش های ۱۵۰۰ شانه با طرح های اصیل ایرانی بسیار مقرون به صرفه تر از قالی های دستباف برای این مجالس است.

  طرح های برجسته روی این بافته ها نیز سبب بالا رفتن قیمت آن ها شده است به گونه ای که با مقایسه قیمت فرش ۹ متری ۱۵۰۰ شانه با قیمت ۹ متری ۷۰۰ شانه می توانید به این تفاوت قیمت پی ببرید. برای برجسته نمودن طرح ها و نقشه های روی فرش ۱۵۰۰ شانه گل برجسته بدین صورت عمل می شود که در مرحله آهار فرش، بافته از روی غلطک هایی داغ عبور می کند و قسمت هایی که با نخ هایبالک بافته شده‌اند فرو می روند و قسمت های آکریلیک هیت ست شده بدون تغییر باقی می مانند.

  فرش 1500 شانه و تاثیر گرانی های اخیر روی قیمت آن

  فرش ۱۵۰۰ شانه کاشان را گران نخرید

  به دنبال کم شدن نقدینگی مردم در پی افزایش قیمت ها و گران شدن کالاها، گروه تولیدی فرش ساویز بافت (https://www.savizbaft.com/) توانسته است با ارائه قیمت عمده و تولیدی نیاز خریداران را برطرف سازد و محصولات را به صورت مستقیم از کارخانه با قیمتی کمتر از بازار ارائه دهد. این فرصت برای خریداران فرش های ۱۵۰۰ شانه مناسب است تا این محصولات لوکس را با قیمت گران نخرند.

  در خصوص بالا رفتن قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه کاشان، کارخانه فرش ساویز بافت تدابیر مختلفی را سنجیده است تا بتواند این فرش های گرانقیمت ماشینی را با قیمت صرفه عرضه کند.

  خرید مستقیم فرش از کارخانه، یعنی افراد بتوانند فرش را با قیمت تولید و عمده به صورت مستقیم خریداری کنند. فراهم آوردن این شرایط برای کارخانه های بزرگ تولیدی و مراکزی که صادرات فرش دارند میسر است؛ چون این کارخانه های بزرگ با فروش داخلی و خارجی بالایی که دارند توانسته‌اند از سود خود بکاهند و بدین صورت قیمت فرش را به صورت تولیدی و عمده ارائه دهند. مجتمع ریسندگی و بافندگی فرش ساویز بافت توانسته است فرش ۱۵۰۰ شانه را با قیمت عمده و تولیدی به صورت حضوری و اینترنتی ارائه دهد.

   

  بررسی قیمت فرش ۱۵۰۰ شانه با توجه به ابعاد آن

  فرش های ۱۵۰۰ شانه در ابعاد استاندارد مختلف تولید می شود که قیمت آن ها بر اساس ابعاد و متراژ آن متفاوت است.

  قیمت فرش ماشینی ۱۲ متری ۱۵۰۰ شانه که جزو گران قیمت ترین بافته های ماشینی است بدیت صورت محاسبه می شود که قیمت یک متر مربع در ۱۲ ضرب می شود.

  ولی در تعیین قیمت فرش ۹ متری ۱۵۰۰ شانه، قیمت آن نسبت به مساحتش گران‌تر است و اگر یک متر مربع از ۱۵۰۰ شانه را در ۹ ضرب کنید متوجه می شوید که قیمت این ابعاد بیشتر از میزان محاسبه شده است؛ چون فرش ۱۵۰۰ شانه در ابعاد ۹ متری با ابعاد ۲٫۵ در ۳٫۵ متر بافته می شود و در حالی که دستگاه های بافندگی، عرضشان ۳ متر است و ۵۰ سانتی متر از آن پرت و اضافه است و تولید کننده برای جبران این هزینه پرت و اضافه، قیمت ۹ متری را بالاتر می برد. فرش ۶ متری ۱۵۰۰ شانه با ابعاد ۲ در ۳ متر نصف قیمت ۱۲ متری می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای
  لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=303836

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  *

  code