• امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
3

علت سقوط قیمت بازار رمزارزها و قیمت بیت کوین

 • کد خبر : 329750
 • 07 شهریور 1402 - 11:42
علت سقوط قیمت بازار رمزارزها و قیمت بیت کوین

فهرست محتوا یوری پوپوویچ یکی از اهالی شهر کی‌یف بود که خانه همسایه‌اش جلوی چشمانش سوخت. پس از این اتفاق او به این فکر افتاد که سرمایه خود را در جایی امن نگهداری کند و چیزی را انتخاب کرد که بسیاری از افراد آماتور در سال‌های قبل انتخاب کرده‌اند؛ ارزهای دیجیتال. او برای این کار خرید بیت کوین را انتخاب […]

فهرست محتوا

 • یوری پوپوویچ یکی از اهالی شهر کی‌یف بود که خانه همسایه‌اش جلوی چشمانش سوخت. پس از این اتفاق او به این فکر افتاد که سرمایه خود را در جایی امن نگهداری کند و چیزی را انتخاب کرد که بسیاری از افراد آماتور در سال‌های قبل انتخاب کرده‌اند؛ ارزهای دیجیتال. او برای این کار خرید بیت کوین را انتخاب نکرد؛ بلکه سراغ terra، یکی از استیبل کوین‌های بازار رفت که قیمت آن باید همیشه بر یک دلار ثابت می‌بود.

  در ماه می 2022 استیبل کوین terra سقوط کرد و پوپوویچ ده‌هزار دلار از سرمایه خود را از دست داد. پوپوویچ تنها یکی از قربانیان سقوط ارزهای دیجیتال بود. بیش از چهار سال از سقوط اول می‌گذشت که بازار سقوط دوم خود را تجربه کرد. در این سقوط دوم،قیمت ارز دیجیتال بیت کوین از اوج تاریخی 69 هزار دلاری خود به زیر 20 هزار دلار رسید و ارزش بازار ارزهای دیجیتال در مدت شش ماه، از سه تریلیون دلار به یک تریلیون دلار کاهش پیدا کرد.

  رونق کریپتو: اقتصاد دیجیتال جدید

  کارمندان فعال در بازارهای اقتصادی و وال استریت به دلیل قرنطینه دوران کرونا در خانه مانده بودند و سرمایه زیادی نیز داشتند، برای گذراندن زمان به معاملات کوتاه‌مدت و نوسان‌گیری روی آوردند و شروع به خرید بیت کوین و سایر رمزارزها کردند. سابسکرایبرهای تالار گفتمان r/WallStreetBets در طی سال 2020 دو برابر شد و در اولین ماه سال 2021 چهار برابر شد و تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خرد به دارایی‌های مختلفی از کمپانی کرایه خودرو Hertz که در آن زمان ورشکسته بود تا فروشگاه بازی‌های کامپیوتری GameStop و شرکت خودروسازی تسلا هجوم آوردند. قیمت سهام تسلا در ابتدای شروع کرونا حدود 85 دلار بود که به واسطه همین هجوم سرمایه‌گذاران در پایان سال 2021 به رقم باورنکردنی 1243 دلار رسید.

  ارزهای دیجیتال نیز از افزایش حجم معاملات روزانه سود بردند. نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این رمزارز از پنج هزار دلار در مارس 2020 طی یک سال به بیش از شصت هزار دلار رسید. بیت کوین پیش‌ازاین نیز یک افزایش شدید قیمت دیگر را تجربه کرده بود؛ قیمت آن در سال 2017 بیست برابر شده بود و به 19 هزار دلار رسیده بود. اتریوم، رمزارز دوم بازار، اما صعودی خیره‌کننده‌تر داشت و قیمت آن از 120 دلار به حدود پنج هزار دلار در انتهای سال 2021 رسید.

  دلایل بنیادین رشد بازار رمزارزها

  هسته اصلی ارزهای دیجیتال بلاکچین‌ها هستند که تغییراتی در آن‌ها انجام شده، اما هسته اصلی آن‌ها ثابت و پایدار مانده است. ده سال قبل مردم فقط درباره خرید و فروش ارز دیجیتال و بیت کوین صحبت می‌کردند؛ اما اکنون بلاکچین تبدیل به قسمتی از یک اکوسیستم بسیار پیچیده شده است.

  خدمات بنا شده بر ارزهای دیجیتال، اقتصاد غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های NFT بخشی از این چیزهایی هستند که برای کارکردن به تکنولوژی بلاکچین وابسته‌اند. سیل پولی که در اوایل پاندمیک برای خرید بیت کوین و دیگر رمزارزها وارد بازار ارزهای دیجیتال شد، تنها قیمت آن‌ها را افزایش نداد. در عوض علاقه سرمایه‌گذاران به این بازار را بیشتر کرد و منجر به تامین بودجه بسیاری از پروژه‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال شد.

  علت سقوط قیمت بازار رمزارزها و قیمت بیت کوین

  Bitcoin logo, representation of cryptocurrencies and decreasing stock graph are seen in this illustration taken, July 7, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustrations

  بخش کوچکی از بازار ارزهای دیجیتال با نام NFTها را در نظر بگیرید؛ این بخش از رمزارزها که قدمتشان به سال 2014 باز می‌گردد، از همان تکنولوژی ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند؛ اما به کاربران اجازه می‌دهد به جای ارزهای پول مانند، دارایی‌های منحصربه‌فرد را به بلاکچین پیوند دهند. یعنی شما می‌توانید NFTهایی را معامله کنید که نشان‌دهنده یک اثر هنری، کلکسیون‌های مجازی یا حتی بلیط ایونت‌ها و کارت عضویت یک کلاب هستند. NFTها را می‌توان از بعضی از صرافی ارز دیجیتال خرید و در والت‌های خاصی نگهداری کرد.

  نوسانات توکن‌های NFT

  NFTها هم مانند ارزهای دیجیتال در اواسط سال 2021 به قیمت‌های باورنکردنی معامله می‌شدند. یک توکن که نشان‌دهنده سال‌ها زحمت یک هنرمند دیجیتال به نام Beeple بود، به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد. یک توکن دیگر که به اولین توییت در جهان که متعلق به بنیان‌گذار توییتر، جک دورسی بود، به قیمت 2.9 میلیون دلار به فروش رسید.

  اما در آغاز سال 2022، حباب NFTها ترکید و قیمت‌ها به میزان باورنکردنی افت کرد. بسیاری از NFTها همچنان در والت‌های خریدارانشان مانده‌اند؛ اما آن‌هایی که برای فروش مجدد وارد بازار شدند، بسیار ضعیف قیمت‌گذاری شدند. NFT که به اولین توییت جهان لینک شده بود و 2.9 میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود، در سال 2022 توسط خریدارش دوباره به مناقصه گذاشته شد و هنگامی که بالاترین پیشنهادی دریافت کرد، تنها 14 هزار دلار بود که مالک از فروش آن منصرف شد.

  سقوط ارزهای دیجیتال

  تا به امروز سقوط ارزهای دیجیتال به همین بازار محدود شده و به بازارهای دیگری مانند بازار سهام و مسکن سرایت نکرده است. بازار ارز دیجیتال به همان دلایلی که تمامی بازارهای اقتصادی آسیب دیده‌اند، مانند جنگ اوکراین، دچار مشکل شده است. خرید بیت کوین تحت تاثیر افزایش تورم و احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی سراسر جهان، کاهش یافته است.

  اما سقوط terra ضربه بزرگی به اعتمادی که به ارزهای دیجیتال داشت، وارد کرد. در ماه ژوئن 2022، یک وام‌دهنده ارزهای دیجیتال به نام سلسیوس مجبور شد برداشت مشتریان را متوقف کند. بسیاری از سرمایه‌گذارانی که با استفاده از دارایی‌های دیجیتال در بازار رمزارزها شرط‌بندی کرده بودند، بیچاره شدند.

  سازمان‌ها و نهادهای نظارتی مختلف در حال تحقیق بر این سقوط هستند. به گفته بسیاری از کارشناسان، سقوط بازار رمزارزها باعث شده تا قانون‌گذاران با جدیت به دنبال نظارت و کنترل این بازار باشند.

  علت سقوط قیمت بازار رمزارزها و قیمت بیت کوین

  نظرات مختلفی در رابطه با سقوط ارزهای دیجیتال وجود دارد. به باور بسیاری، به دلیل رونق خرید بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در دوران کرونا، قیمت‌ها حباب داشته و به دلیل تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها و دورکاری شدن کمپانی‌ها، سرمایه‌های زیادی به سمت این بازار حرکت کرده است. با پایان دوران قرنطینه این سرمایه به مرور خارج شده و البته اتفاقاتی مانند سقوط استیبل کوین terra نیز این فرایند را تشدید کرده است.

  مدیریت سرمایه و بررسی بازار؛ کلید رسیدن به موفقیت در بازارهای مالی

  در این مقاله سعی کردیم به ریزش ارزهای دیجیتال در سال 2022 بپردازیم و دلایل رشد و سپس سقوط آن را بررسی کنیم. بازار ارزهای دیجیتال بازار پرریسکی است و ما شما را تشویق به فعالیت یا عدم فعالیت در این بازار نمی‌کنیم؛ برای این تصمیم باید با دانش خود و تحلیل بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال تصمیم بگیرید. به خاطر داشته باشید که خرید ارز دیجیتال بدون آگاهی ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری از نظر مالی برایتان به همراه داشته باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=329750

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برچسب ها

  بانک سامان بانک سپه بانک صادرات بانک مرکزی بانک مسکن بانک ملت بانک ملی بانک پارسیان بانک پاسارگاد بانک گردشگری برق برلیانس بورس بیت کوین تتر تسهیلات بانکی تپسی درب ضد سرقت سازمان منطقه آزاد کیش ساپورت های تاسیسات سینی کابل قطعات خودرو قیمت آهن قیمت بیت کوین قیمت دلار قیمت میلگرد لوازم یدکی خودرو مراغه مرجان دلخواه نردبان کابل نشست خبری هوش مصنوعی وطن‌زرین پی پال کسب و کار کوروش جم