سومین عرشه دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی در محل پروژه نصب شد

سومین سکوی برداشت گاز طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با ظرفیت برداشت روزانه ۱۴.۲ میلیون مترمکعب گاز غنی در خلیج فارس نصب شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نصب نخستین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی با عنوان سکوی ۱۳B در تاریخ چهاردهم آذرماه سال ۹۷ و نصب دومین سکوی این فاز با عنوان ۱۳D در تاریخ بیست و ششم آذرماه ۹۷ انجام شد.

در اسفندماه سال گذشته همزمان با بهره‌برداری از ۴ واحد شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی به‌ظرفیت تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، دو سکوی دریایی این فاز نیز به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید گاز غنی از مخزن میدان مشترک پارس جنوبی در فاز ۱۳ به حدود ۲۸ میلیون مترمکعب رسید.

دو سکوی دریایی باقی مانده این فاز به‌نام‌های ۱۳A و ۱۳C که در یارد بندرعباس شرکت صدرا در دست ساخت بود، پس از تکمیل، بیست‌ویکم بهمن‌ماه به صورت همزمان بر روی شناورهای انتقال دهنده به موقعیت پروژه، بارگیری شد؛ تا با نصب و راه‌اندازی این دو عرشه دریایی، ظرفیت برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به میزان ۲۸٫۴ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

امروز، سکوی ۱۳A به عنوان سومین سکوی برداشت گاز طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با ظرفیت برداشت روزانه ۱۴٫۲ میلیون مترمکعب گاز غنی در خلیج فارس نصب شد و در چند روز آینده سکوی ۱۳C نیز در موقعیت پروژه نصب خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک منبع

درباره نویسنده

سید هادی شریفی

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code