اخبار بورس

سهام نیروگاه گیلان امروز عرضه می شود

سهام نیروگاه گیلان امروز عرضه می شود

نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان اولین نیروگاه سیکل ترکیبی احداث شده در کشور است که سهام آن با نماد بگیلان، امروز عرضه می شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید فریدالدین معصومی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر اظهار داشت: نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان اولین نیروگاه سیکل ترکیبی احداث شده در کشور است؛ این نیروگاه دارای ۶ واحد گازی از نوع V94.2 با ظرفیت نامی ۱۴۳٫۸ MW و سه واحد بخار سیکل ترکیبی E-type با ظرفیت نامی ۱۴۸٫۲ MW می باشد. طراحی و تامین تجهیزات این نیروگاه توسط شرکت زیمنس آلمان صورت گرفته و پس از نصب، اولین واحد گازی آن در سال ۱۳۷۱ راه اندازی و از سال ۱۳۷۶ نیز کلیه واحدهای گازی و بخاری با ظرفیت کامل در مدار قرار دارد.

معصومی ادامه داد: طی سالهای بهره برداری تا پایان سال ۱۳۹۸، کلا ۱۷۰ میلیون مگاوات ساعت انرژی خالص در نیروگاه تولید و تحویل شبکه سراسری شده است؛ طی این سالها، کلیه فعالیتهای نیروگاه اعم از بهره برداری، تعمیرات دوره ای و تعمیرات اساسی توسط پرسنل نیروگاه بر روی واحدهای گازی و بخار نیروگاه به انجام رسیده و در حال حاضر کلیه واحدها با راندمان لحظه ای بالغ بر ۴۷ درصد و بدون هیچ محدودیتی، مطابق توان مورد انتظار شرکت مدیریت شبکه برق ایران قادر به سرویس دهی هستند. آخرین آمادگی تولید سالیانه استحصال شده توسط نیروگاه بالغ بر ۱۰ میلیون مگاوات ساعت می باشد.

وی افزود: سوخت اصلی نیروگاه گاز طبیعی است که توسط دو ایستگاه گاز خط لوله سراسری تامین میشود؛ ولی این امکان نیز وجود دارد که از گازوئیل بعنوان سوخت دوم برای تولید برق استفاده شود. نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان یکی از معدود نیروگاههایی است که به شبکه خط لوله انتقال فرآورده نفتی متصل بوده، که نیروگاه را قادر می سازد در فصل زمستان و به هنگام بارش سنگین برف، حتی در صورت قطع بودن جریان گاز و راههای ارتباطی، تولید برق مستمر داشته باشد. این نیروگاه دارای قابلیت خود راه انداز است و در صورت خاموشی سراسری در شبکه برق کشور، قادر است به تنهایی نسبت به برقدار نمودن شبکه اقدام نماید. همچنین این نیروگاه در فرآیند کنترل فرکانس شبکه برق کشور مشارکت داشته و جزء اولین نیروگاههایی است که نسبت به ارائه این خدمات اقدام نموده است. از دیگر خصوصیات بارز نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان، تجهیز یکی از واحدهای گازی آن به سیستم خنک کننده هوای ورودی است که در پیک بار تابستان ۱۰ MW بر توان تولیدی آن می افزاید. پست بلافصل نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان دارای ۱۰ خط خروجی ۲۳۰ کیلو ولت و ۲ خط خروجی ۴۰۰ کیلو ولت است که علاوه بر استان گیلان، بخشی از برق مورد نیاز استان های همجوار را تامین می کند.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی غدیر در خصوص بورسی شدن نیروگاه گفت: با توجه به اطلاعیه عرضه اولیه فرابورس ایران نیروگاه گیلان با نماد بگیلان سه شنبه هفتم مرداد ماه از ساعت ١٣ لغایت ١٧ عرضه می شود که علاقه مندان به خرید سهام این نیروگاه می توانند اطلاعات تکمیلی وگزارش کارشناسی ارزشگذاری سهام عرضه شده در وب سایت رسمی شرکت فرابورس ایران به نشانی www.ifb.ir مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم نیوز

برچسب ها
نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن