سبدمعیشت کارگران با کرونا به ۵٫۵میلیون تومان رسید/ عقب‌ماندگی مزدی کارگران نگران‌کننده است

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با اشاره به اینکه اوضاع معیشت کارگران بسیار نگران‌کننده است گفت: سبد معیشت کارگران در شرایط کرونا بزرگتر شده است و به‌سمت ۵ونیم میلیون تومان رفته است.

سبدمعیشت کارگران با کرونا به 5.5میلیون تومان رسید/ عقب‌ماندگی مزدی کارگران نگران‌کننده است – اخبار اقتصادی –

فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره جلسه شورای‌عالی کار گفت: واقعیت این است که ما کارگران نه کاسبان تحریم بوده‌ایم و نه کاسبان جنگ بوده‌ایم و نه کاسبان نابسامانی اقتصادی بوده‌ایم. طی ۴۱ سال گذشته نه سهمی در این مسائل داشتیم و نه در تصمیم‌گیری‌ها نقشی داشتیم، اکنون که بحث کرونا پیش آمده است نیز کاسبان بیماری کرونا نیستیم. آنچه مسلم است خانواده کارگران پیشانی حمله این موارد بوده‌اند. چه در جنگ تحمیلی و چه در بحبوحه انقلاب و چه در نابسامانی اقتصادی و چه در آشفتگی اقتصادی و چه در تحریم‌های خرد و کلان و در حال حاضر تحریم‌هایی که وجود دارد سهمی نداشته‌ایم. بیماری کرونا چه بخواهیم و چه نخواهیم فشارهایی را بر خانواده‌ها وارد کرده است. این بحث داخلی نیست بلکه در گستره جهانی ملت‌ها برای عدم اطمینان از فردای خود مراجعه به خرید کالای ضروری و مورد نیاز خانواده کرده‌اند تا بتوانند بخشی از نیاز خانواده در چند وقت آینده را فراهم کنند.

شورای‌عالی کار تعمداً دستمزد را در دقیقه نود تعیین می‌کند/ تمام کارگران زیر خط فقر هستند

وی با اشاره به اینکه بحث کرونا و تأثیر آن بر اقتصاد خانواده از چند بعد قابل بررسی است گفت: بعد اول این است که خانوارها نگران آینده هستند و به همین دلیل میل به‌سمت خرید دارند متأسفانه دولت نتوانسته است آن‌طور که باید و شاید مدیریت کند و ما شاهد افزایش قیمت‌ها در تمام موارد از جمله پروتئینی‌ها، حبوبات، شوینده‌ها و… مشاهده می‌کنیم. کارگر از جیب خود خرج و از اندک بقای خود استفاده می‌کند. اگر بخواهیم خودمان را کنار بکشیم و کاری نداشته باشیم چه می‌شود؟ بدون شک کارگر قدرت خرید خود را از دست می‌دهد و مجبور است تن به هر کار مخاطره‌آمیز دهد تا حداقل‌های زندگی را فراهم کند. بدون شک جامعه از بیماری کرونا به فاجعه کرونا تبدیل می‌شود.

توفیقی با تأکید بر اینکه حدود ۳پنجم خانوارهای کشور کارگر هستند گفت: کارفرمایان با بهانه‌های مختلف مانند اینکه نگران آینده بنگاه هستند از افزایش دستمزد و هزینه‌های حمایتی کارگری دست می‌کشند. کارفرمایان راه را اشتباه می‌روند، اگر مطالبات و حقی دارند باید از دولت بگیرند نه از خانوار کارگری.

وی بیان کرد: اگر کارفرمایان نخواهند از خانوار کارگری حمایت کنند فاجعه همه‌گیری در حوزه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی ایجاد خواهد شد، اما اگر حمایت کنند بقای خانوار کارگر تضمین می‌شود و خانواده کارگر می‌تواند با اطمینان به کار خود ادامه دهد چرا که کارفرما و دولت کنار آنها هستند.

ماده ۴۱ قانون کار اصرار دارد بر افزایش دستمزد، هیچ کجا نگفته است که این شرایط و این اتفاقات می‌افتد. اگر بخواهیم به این اتفاقات توجه کنیم همیشه یک بهانه‌ای برای عدم افزایش دستمزد وجود دارد.

توفیقی با اشاره به افزایش ۵۰درصدی حقوق کارمندان دولت در اسفند ماه گفت: اگر دولت برای سال آینده حداقل ۱۵درصد به حقوق کارمندان خود اضافه کند، متوجه می‌شویم افزایش دستمزد کارمندان حدود ۷۲٫۵ درصد است. ۵۰ درصد به ۱۰۰ درصد حقوق کارمندان در اسفند ماه افزوده شده است که می‌شود ۱۵۰درصد. ۱۵درصد ۱۵۰ درصد می‌شود ۲۲٫۵ درصد، بنابراین ۷۲٫۵درصد به بحث دستمزد افزوده می‌شود. این موضوع فارغ از بحث کمیسیون تلفیق و افزایش ۵۰درصدی به افزایش حداقل حقوق به ۲میلیون و ۸۰۰هزار تومان است. ما نگران آینده جامعه کارگری هستیم.

وی ادامه داد: امیدواریم کارفرمایان به‌دنبال کروناسواری نباشند و استثمار جامعه کارگری نباشیم. در شرایط امروز اگر سبد معیشتی پس از کرونا را محاسبه کنیم مبلغ ۴میلیون و ۹۴۰هزار تومان بزرگ‌تر و درشت‌تر شده است و به‌سمت ۵میلیون‌ونیم سوق پیدا کرده است. اما اکنون مهم این است که عدد ۴میلیون و ۹۴۰هزار تومان مورد توافق سه‌جانبه جامعه کارگری، کارفرما و دولت واقع شده است.

انتهای پیام/+

لینک منبع

درباره نویسنده

سید هادی شریفی

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code