عمومی

رسمی شدن واردات پوشاک!!

به گزارش پایگاه خبری پول بانک، سرپرست امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت جزئیات واردات پوشاک توسط شرکت‌های خارجی و نحوه عرضه آن در ایران را تشریح کرد.

یدالله صادقی  با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده پوشاک در ایران، اظهار کرد: این ابلاغیه نتیجه‌گیری جلسات متعددی است که برگزار شده و هدف آن ساماندهی واردات با حمایت از تولید داخلی است که امیدواریم بدین ترتیب بتوانیم از قاچاق پوشاک مصرفی در کشور جلوگیری کنیم.

این روزها ورود گسترده پوشاک آنهم به صورت قاچاق مشکلات متعددی را برای تولیدکننده داخلی به وجود آورده است به نحوی که هر کدام که توان رقابت در بازار را نداشته باشند مجبورند یا در جرگه واردکنندگان قرار گرفته و یا در واحدهای تولیدی خود را بسته و شغل دیگری را انتخاب کنند. البته وزارت صنعت برای مدیریت واردات پوشاک و مبارزه با قاچاق برنامه‌هایی را تدوین کرده اما متأسفانه این برنامه ها در مرحله اجرا موفق نبوده و حتی شکست هم خورده است.

در سال گذشته قرار شد براساس دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده پوشاک در ایران، فقط اشخاص حقوقی (شرکت‌های تجاری) قادر به واردات پوشاک باشند حتی ظرف دوسال ابتدایی واردکنندگان و نمایندگان رسمی واردات پوشاک باید حداقل ۲۰ درصد ارزش ریالی واردات را در داخل تولید کنند. همچنین واردکنندگان موظف شدند از تولیدی که در داخل کشور با برند ثبت شده انجام می‌شود، حداقل ۵۰ درصد را به بازارهای هدف صادر کنند.

مطابق برنامه ریزی ها این دستورالعمل باید ۱۷ شهریورماه ۹۵ اجرایی می شد اما برخی مشکلات باعث شد تا این موضوع با ۳ ماه تأخیر در دی ماه سال گذشته به مرحله اجرا برسد نکته قابل توجه آنکه از آن تاریخ تاکنون هنوز این دستور العمل به صورت جدی اجرایی نشده  است. در این شرایط واردات پوشاک هر روز افزایش یافته و وضعیت تولیدکننده داخلی نیز بدتر از گذشته شده است.

امسال با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در مبارزه با قاچاق پوشاک وزارت صنعت بر آن شده تا دستور العملی که هنوز اجرایی نشده را به صورت جدی دنبال و خبر توقف ثبت سفارش واردات پوشاک را اعلام کند. این موضوع هر چند در ابتدا تصمیم مناسبی برای حمایت از تولیدکننده داخلی است اما همچنان با ایرادات زیادی همراه است که در نهایت واردات پوشاک را رسمی کرده و حمایت لازم را از تولیدکننده داخلی نخواهد داشت.

نوریان یکی از فعالین حوزه پوشاک در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گوید: این دستورالعمل اشکالات زیادی دارد به همین دلیل هم واردکنندگان تمایلی به رعایت آن ندارند به نظر می‌رسد تصمیم توقف ثبت سفارش واردات پوشاک تغییری در وضعیت تولیدکننده داخلی نخواهد داشت چراکه واردکنندگان با دور زدن قانون و صدور برگه سبزهای مختلف واردات خود را قانونی جلوه داده و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

وی با اشاره به اینکه از ۱۲ میلیارد دلار حجم بازار پوشاک کشور حدود ۶ میلیارد دلار پوشاک به صورت غیر قانونی وارد کشور می‌شود، افزود: این روزها برندهای ترک در بازار ایران حضور پررنگی دارند آنها کالاهای ارزان خود را وارد و با قیمت های بالا به فروش می‌رسانند به نحوی که اگر در آینده فکری به حال تولیدکننده داخلی نشود آنها بازار خود را از دست خواهند داد.

این فعال حوزه پوشاک با اعلام اینکه با تصمیم توقف ثبت سفارش پوشاک باید شاهد تعطیلی فروشگاه های برندهای خارجی در سطح بازار باشیم، گفت: در حال حاضر برند ال سی وایکیکی نمایندگی رسمی از شرکت مادر را ندارد و باید با تصمیم وزارت صنعت تعطیل شود اما سوال اینجاست چراکه با توجه این دستور العمل همچنان به راحتی مشغول فروش محصول است.

نوریان با اشاره به اینکه در این دستور العمل به روشنی برنامه ای برای حمایت از تولید کننده داخلی تدوین نشده است، اظهارداشت: در حال حاضر ۷۰ درصد نیاز پوشاک کشور از محل واردات تأمین می شود حال اگر تولیدکننده داخلی بخواهد سهم خود را از بازار افزایش دهد باید مواداولیه را با نرخ‌های مناسب در اختیار داشته باشد.

وی اضافه کرد: امروز تولیدکننده داخل با مواد اولیه گران امکان تولید محصول آنهم با قیمت مناسب را ندارد.

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن