اخبار اقتصادی

دلار ۱۵هزار تومانی کالاها را به یک سوم ارزش واقعی می‌رساند

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری بانک خاورمیانه با اشاره به گمانه زنی‌ها درباره قیمت دلار، رسیدن ارز به ۱۵ هزار تومان را موجب افت ارزش کالاها تا یک سوم عنوان کرد.

امیر صالحی در برنامه «صبح وگفتگو» با اعلام اینکه نظر دولت در بازار سرمایه تاثیر گذار است، اظهار کرد: مهم ترین متغیر که در بازار های سرمایه ایران تاثیر می گذارد، تورم انتظاری است.

وی ادامه داد: در دوران ریاست جمهوری ترامپ و اوج فشارهای حداکثری، هفتگی ۱۰۰۰ تومان بر دلار آزاد افزوده می شد و شرایط به شدت عجیب بود و تصور می شد که دلار به دلیل برخی مسائل نظیر حوزه های امنیتی، کنترل می شود.

صالحی گفت: در آن زمان تصور می شد که در صورت ادامه ریاست جمهوری ترامپ، ما با تورمی شدید روبرو می شویم و دلار به ۴۰ هزار تومان می رسد.

وی انتخاب بایدن را موجب تغییر دیالوگ ها از فشار حداکثری به سمت گفتمان و مذاکره از سوی امریکا عنوان کرد و افزود: دلار هم مدت هاست در محدوده ثبات قیمت گذاری می شود و حتی با کاهش هم روبرو بوده است.

صالحی با اشاره به دوران مذاکرات در دور اول ریاست جمهوری روحانی به رادیو گفت‌وگو، گفت: به محض اینکه بحث توافق و مذاکره شروع شد و دلار آرامش یافت، بازار بورس اندکی شل شد و امروز همان الگو تکرار می شود.

مدیر سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری بانک خاورمیانه افزود: بازار سرمایه شاخص را از ۱۰۰ هزار به ۲ میلیون و ۱۰۰ رسانده است؛ چون برآورد کرده است که دلار بسیار بیش از این ها افزایش قیمت پیدا می کند.

صالحی گفت: بازاری که زمانی با دلار ۴۰ هزار تومان خرید و فروش می شد، به جایی رسیده که رئیس جمهور دم از دلار ۱۵ هزار تومان می زند که موجب می شود ارزش دارایی ها تا یک سوم تقلیل یابد.

همچنین واجد رضایی، تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بورس بر اساس احساسات پیش می رود، گفت: کلیه قیمت ها در بازار ناشی از هیجانات و تصمیمات جمعی است.

وی همچنین افزایش دامنه نوسان را فاقد تاثیر گذاری ملموس در بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: متغیرهای بنیادین همچنان بر سرجای خود هست.

رضایی ریسک را از مهم ترین عناصر بازار برشمرد و تاکید کرد: بازار باید ثبات داشته باشد و تغییرات غیر منتظره علائمی منفی برای بازار دارد.

وی محدودسازی قیمت محصولات شرکت ها را موجب عدک اطمینان در بازار و افزایش ریسک خواند و گفت: دولت در این برهه باید در پی ثبات باشد و شوک را به بازار وارد نیاورد.

رضایی همچنین لزوم حمایت گری از بازار را متذکر شد و افزود: دولت باید به بازار نقدینگی تزریق کرده و از این طریق به حمایت از سهم ها بپردازد.

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد: عرضه اولیه ای که آخرین بار اتفاق افتاد، همچون گذشته از سوی مردم مورد استقبال قرار نگرفت.

رضایی گفت: این عدم استقبال بدلیل حمایت نکردن از بازار است؛ دولت از طریق سازمان بورس اشخاص حقوقی را مورد فشار قرار می دهد ولی این حمایت آنطور که باید، صورت نمی گیرد.

خبرنگار : آزاده خواجه‌نصیری

برچسب ها
نمایش بیشتر

خبرنگار پول بانک

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن