• امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
99

دقیق ترین نوع طلایاب و فلزیاب کدام است؟ + چند نکته مهم

 • کد خبر : 341228
 • 01 بهمن 1402 - 13:31
دقیق ترین نوع طلایاب و فلزیاب کدام است؟ + چند نکته مهم

فهرست محتوا چکیده : دستگاه طلایاب ابزاری برای یافتن اجسام فلزی بارزش و بی ارزش مخفی شده درون خاک و کوه  و … است. گنج های زیر خاکی هدف بسیاری از افرادی است که از فلزیاب ها استفاده می کنند،اما اغلب فقط فلزهای بی ارزش را در زیر زمین پیدا می کنند. فلزیاب می تواند برخی فلزها را […]

فهرست محتوا

 • چکیده : دستگاه طلایاب ابزاری برای یافتن اجسام فلزی بارزش و بی ارزش مخفی شده درون خاک و کوه  و … است. گنج های زیر خاکی هدف بسیاری از افرادی است که از فلزیاب ها استفاده می کنند،اما اغلب فقط فلزهای بی ارزش را در زیر زمین پیدا می کنند. فلزیاب می تواند برخی فلزها را موقعیت یابی کند، اما اگر تفکیک خوبی نداشته باشد نمی تواند فلزات باارزش را از فلزات معمولی تشخیص دهد. فلزیاب بوسیله یک سر اشکارساز(که معمولا” یک سیم پیچ الکتریکی در نزدیکی سطح زمین است) کار می کند.

  طلایاب یا فلزیاب چیست و چه کاربردی دارد؟

  دستگاه طلایاب ابزاری برای یافتن اجسام فلزی بارزش و بی ارزش مخفی شده درون خاک و کوه  و … است. گنج های زیر خاکی هدف بسیاری از افرادی است که از فلزیاب ها استفاده می کنند،اما اغلب فقط فلزهای بی ارزش را در زیر زمین پیدا می کنند. فلزیاب می تواند برخی فلزها را موقعیت یابی کند، اما اگر تفکیک خوبی نداشته باشد نمی تواند فلزات باارزش را از فلزات معمولی تشخیص دهد. فلزیاب بوسیله یک سر اشکارساز(که معمولا” یک سیم پیچ الکتریکی در نزدیکی سطح زمین است) کار می کند.میدان مغناطیسی که بوسیله این سیم پیچ به وجود می اید،در خاک نفوذ می کند، اگر میدان از اهن و فولاد یا فلزات خاص دیگر عبور کند، یک جرین ضعیف در فلز ایجاد می نماید. این جریان متقابلا” میدان مغناطیسی تولید می کند که از همان سیم پیچ یا سیم پیچ دیگری در سر فلزیاب عبور می کند و سیگنال ضعیفی را در این سیم پیچ ایجاد می کند. قطعات حساس الکترونیکی این سیگنال را اشکار نموده و یک لامپ یا عقربه یا صدای هشداردهنده را در گوشی فلزیاب فعال می کنند، این نشانگر یافتن یک جسم فلزی است.

   

  کاربرد فلزیاب ها طیف بسیار وسیعی را شامل میشود. از مهم ترین موارد کاربرد این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مصارف نظامی از جمله خنثی سازی میدان های مین و…
  2. اهداف امنیتی در فرودگاه ها، درب های ورود و خروج، دادگاه ها، زندان ها و… جهت تشخیص انواع سلاح های سرد و گرم
  3. اهداف باستان شناسی
  4.  در صنعت تغذیه جهت یافتن فلزات سنگین و یا صنایع بسته بندی و نیز در صنایع مختلف دیگر از جمله فرش ماشینی و چوب بری
  5. معادن و کاربرد های مشابه ان
  6. یافتن لوله های انتقال نفت، گاز و…
  7. ردیابی سیم های عبوری در دیوارها و…
  8. اهداف تفریحی و سرگرمی
  9. درگاه های ورود و خروج فروشگاه های بزرگ جهت کنترل خروج اجناس
  10. ربات هایی که با اهداف خاص ساخته و طراحی می شوند
  11. فلزیاب های قابل حملی که اندازه های بزرگتری دارند، توسط باستان شناسان و کسانی که به دنبال گنج های پنهان تاریخی می گردند جهت یافتن جواهرات، سکه ها یا هر چیز فلزی با ارزش دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

  چه نوع فلزیاب هایی وجود دارد؟

  • سیستم فرکانس – ضربه ای Beat Frequency Oscillator
  • سیستم بالانس القائی Induction Balance
  • سیستم القای پالس Pulse Induction
  • سیستم فرکانس بسیار پایین Very Low Frequency
  • سیستم دریافت گذار Transmit-Receive

  طلایاب های دوربرد
  فلزیاب های دوربرد از آنتن های جستجو برای دریافت سیگنال های هدف استفاده می کنند. این دستگاه ها با میدان بسیار گسترده ای مشخص می شوند. اسکن و عمق جستجوی بالایی در مقایسه با انواع دیگر طلایاب ها دارند. استفاده از دستگاه‌های دوربرد آسان است نتایج جستجو با تخمین عمق اهداف را نشان میدهند.

  گنج یاب های تصویربرداری سه بعدی
  فلزیاب های تصویربرداری سه بعدی دستگاه هایی هستند که از پروب های مخصوص برای اسکن زمین استفاده می کنند سپس نتایج اسکن معمولاً بر روی صفحه رایانه یا تبلت در یک نمودار سه بعدی نمایش داده می شود. با این حال، این دستگاه ها با دقت بالا و پوشش میدان گسترده ای از اسکن و ویژگی های متعدد مشخص می شوند که نتایج دقیق را برای جستجوگر حرفه ای نشان میدهد.

  طلایاب های چند سیستمی
  برخی از دستگاه های فلزیاب و طلایاب وجود دارند که ممکن است حاوی بیش از یک سیستم جستجو باشند. با این حال، از فناوری های مختلف در یک دستگاه استفاده می کند گزینه های جستجو برای برنامه های مختلف استفاده می شود.

  مثال: اسکنر سه بعدی Gold Star شامل 8 سیستم جستجو است:
  – ۸ سیستم جستجو برای همه کاربردهای گنج یاب از جمله:
  سیستم سنجش دستی – سنجش قابل کنترل – سیستم سنجش خودکار – سیستم یونی – سیستم بیونیک – سیستم اسکن زمینی سه بعدی – سیستم اسکن جریان زنده – سیستم موقعیت‌یابی هدف دقیق

  دقیق ترین نوع طلایاب و فلزیاب کدام است؟ + چند نکته مهم

  تاثیر رطوبت،اب های زیر زمینی و مواد معدنی در کارکرد فلزیاب ها

  در دستگاه های فلزیابی که دارای فرکانس کارکرد بالایی باشند این عوامل موجب اختلال در عملکرد سیستم می شود زیرا در فرکانس های بالا حساسیت به رطوبت و مواد معدنی بسیار افزایش می یابد.

  فلزیاب هایی که با فرکانس های بسیار پایین کار می کنند، ثبات، دقت وعمق بسیار خوبی داشته و رطوبت اثر کمتری بر عملکرد ان ها دارد.

  تفاوت فلزیاب های تاسیساتی و تفریحی

  فلزیاب های تاسیساتی جهت اشکار سازی اهداف فلزی نقطه ای شبکه تاسیسات که جنبه ی کنترلی و یا بازرسی دارند استفاده می شوند.

  اهداف مورد جستجو توسط این دسته از فلزیاب ها عبارتند از:

  • >دریچه ها (رینگ دور دریچه ها در صورت نبود دریچه)
  • >شیر خط ها
  • >مفصل ها

  از انجا که این نوع فلزیاب ها در سطح شهرها و روستا استفاده می گردد و به دلیل وجود نخاله های فلزی ونوع کاربری، این سیستم ها دارای خصوصیاتی منحصر به فردهستند که عبارتند از:

  1. حذف اثر خازنی زمین
  2. حذف اثر رطوبت ومواد معدنی
  3. حذف نخاله های فلزی به صورت اتوماتیک ویا دستی
  4. امکان کنترل میزان حساسیت و عمق نفوذ
  5. عمق اشکارسازی بیش از 2 متر
  6. در بسیاری از مواقع فلزیاب های تفریحی ویا انواع دیگر به دلیل حفظ میزان حساسیت خود به رطوبت و مواد معدنی، به کوچکترین فلزات حساسیت نشان می دهند که این امر موجب می گردد کاربر تاسیساتی نتواند از این دستگاه ها جهت امور دلخواه خود بهره ببرد.

   

  تکنولوژی مورد استفاده در فلزیاب ها

  با توجه به پیشرفت روزافزون صنعت ساخت فلزیاب ها و کاربردهای متنوع ان ها در رشته ها و علوم گوناگون، هر فلزیاب با تکنولوژی ساخت منحصر به فرد خود ارائه می شود. در این فصل از کتاب به بررسی سیستم ها و تکنولوژی های به کار رفته در دستگاه های فلزیاب ها می پردازیم اما لازم به ذکر است توضیحات مربوط به سیستم های شایع تر و پرکاربردتر با دقت و تفصیل بیشتری مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

  تقسیم بندی فلزیاب ها از نظر خروجی:

  1. آنالوگ
  2. دیجیتال
  3. تصویری

   

  • فلزیاب انالوگ

  فلزیاب انالوگ از طریق فرکانسی که به زمین وارد می کند و از زمین دریافت می کند جنس ماده را شناسایی می کند (فلزیاب انالوگ تفکیک ندارد).

  • فلزیاب دیجیتالی

  فلزیاب دیجیتالی دارای صفحه دیجیتال بوده و قادر به تفکیک و تعیین متراژ می باشد. در فلزیاب دیجیتالی از لوپ و دیسک استفاده می شود.

  • فلزیاب تصویری

  فلزیاب تصویری قادر به ویرایش تصویر داخل زمین می باشد. به طور مثال اگر مجسمه ای داخل زمین باشد شکل مجسمه را نشان می دهد. فلزیاب های تصویری قادر به شناسایی حفره ی غارها و غیره هستند.

   

  تقسیم بندی فلزیاب ها از دیدگاهی دیگر:

  • فلزیاب حرارتی
  • فلزیاب فرکانسی
  • فلزیاب لیزری

   

  فلزیاب حرارتی

  فلزیاب حرارتی، حرارت و گازی که از فلز پخش می شود را تجزیه و تحلیل کرده و جنس را شناسایی می کند.

  فلزیاب فرکانسی

  هر داخل زمین فرکانسی از خود پخش می کند که فلزیاب این فرکانس را دریافت کرده و شناسایی می کند. فلز داخل زمین هر چه قدر کوچک تر باشد فرکانس کمتری از خود پخش می کند و فلزیاب دچار خطا می شود. در موقع استفاده از این نوع فلزیاب باید خیلی ارام دیسک و یا لوپ را حمل کرد چون فرکانس به درستی به دستگاه نمی رسد و درصد خطای دستگاه بالا می رود.

  فلزیاب لیزری

  فلزیاب لیزری دارای چند نوع لیزر متفاوت می باشد که این لیزرها را داخل زمین منتقل می کند در عمق معین اگر لیزر به فلزی برخورد کند به سرعت ان را شناسایی می کند در اینجا کوچک و بزرگ بودن فلز اهمیت چندانی ندارد.

  تفکیک طلایاب و گنج یاب

  تشخیص فلزیاب یا DISC یک ویژگی رایج در میان گنج یاب های نسبتا جدیدتر است که به وسیله آن می توان فلزات خاصی را نادیده گرفت تا از اشیاء معمولی اما کم ارزش جلوگیری شود. DISC مدرن اغلب با کنار گذاشتن سیگنال های دریافتی از فلز آهن شروع می شود، به سمت فویل قلع و سپس درب بطری های فولادی می رود و در نهایت به انواع مختلفی از شناسایی سکه های مختلف، حلقه های طلا و احتمالاً سایر فلزات گرانبها منتقل می شود.

  دقیق ترین نوع طلایاب و فلزیاب کدام است؟ + چند نکته مهم

  مهم ترین پارامترها در خرید طلایاب

  • ثبات و پایداری
  • عمق زنی بالا
  • نوع تفکیک دستگاه
  • قیمت فلزیاب
  • تست طلایاب در انواع خاک ها

  قیمت فلزیاب ارزان

  همانطور که مشاهده کردید قیمت طلایاب worlddetector  فلزیاب okm، قیمت طلایاب fisher، قیمت گنجیاب garrett، قیمت فلزیاب minelab و … نسبت به گنج یاب های شرکتی متاسفانه در بازار ایران بیش از حد منطقی است زیرا که بنابر ارزش روز ارز قیمت گذاری میشود. که سایت ها در لیست زیر آمده اند

  فلزیاب آلفا دتکتورز – خرید و فروش طلایاب و گنج یاب نقطه زن

  https://www.garrett.com/

  https://www.okmdetectors.com/

  https://www.garrett.com/

   

  اگر قصد خرید فلزیاب را دارید توصیه های زیر را جدی بگیرید:

  1-قبل از خرید هر دستگاهی نسبت به سیستم های مختلف و کارایی آن ها از منابع مختلف و بی طرف اطلاعات لازم را کسب کنید.

  2-فلزیاب را فقط با امتحان و آزمایش بر زمین (خاک) خریداری کنید.

  3-قبل از خرید دستگاه از گارانتی و خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل کنید.

  4-از شرکت های با سابقه و معتبر خرید کنید.

  5-از خرید دستگاه های بدون شماره سریال و فاقد برچسب و کارت خودداری کنید.

  6-قبل از خرید با افراد متخصص و باتجربه و شرکت های مطرح در عرضه فلزیاب مشورت کنید.

  7-فریب ظاهر یا کاتالوگ یا مدل (خارجی یا ایرانی بودن) فلزیاب را نخورید و قبل از هر چیز بسیار تحقیق کنید.

  8-برای کارها و مکان های مختلف نوع فلزیاب متفاوت است؛ فلزیاب های مخصوص گنج یابی یا عتیقه و آثار باستانی با فلزیاب های مخصوص مین یابی و مناطق جنگی یا معدن یابی و غیره ساختاری متفاوت دارد. پس قبل از هر چیز توجه کنید برای چه کاری و کجا می خواهید از فلزیاب استفاده کنید سپس متناسب با آن فلزیاب خود را انتخاب کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=341228

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 316در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برچسب ها

  ارز دیجیتال اپلیکیشن تاپ بانک سامان بانک سپه بانک صادرات بانک مرکزی بانک مسکن بانک ملت بانک ملی بانک پارسیان بانک پاسارگاد بانک گردشگری برق برلیانس بورس بیت کوین تایید چک تتر تسهیلات بانکی تپسی خدمات ثبت شرکت درب ضد سرقت سازمان منطقه آزاد کیش سامانه صیاد ساپورت های تاسیسات سینی کابل فارکس فروش اختراع ثبت نشده قطعات خودرو قیمت آهن قیمت بیت کوین قیمت دلار قیمت میلگرد لوازم یدکی خودرو مراغه مرجان دلخواه نردبان کابل نشست خبری هزینه ثبت اختراع هوش مصنوعی وطن‌زرین پی پال چک صیادی کسب و کار کوروش جم