اخبار بانک ها

دزدی ماهیانه از جیب مردم!!!

به گزارش  پایگاه خبری پول بانک ،بانکها برای تامین نقدینگی خود اقدام به جمع‌آوری سپرده  از مردم کرده و برای جذب منابع  بیشتر و تشویق مردم ، به آن سود  پرداخت می‌کنند. در سال ۹۵ بطور تقریبی حدود  ۲۴۰۰۰ هزار میلیارد ریال سپرده نزد بانکها به امانت گذاشته شده  که سود تقریبی آن نیز ۴۳۲۰ هزار میلیارد ریال می شود که بانکها باید  سروقت معین به سپرده‌گذاران پرداخت کنند اما این پرداخت سود بعضا با تاخیر چند روزه  انجام می‌شود .
برخی از بانکها در پرداخت به موقع سود سپرده  بانکی تعلل کرده و حداکثر تا ۵ روز در پرداخت آن تاخیر می کنند اما در برابر این تاخیر ، هیچ اقدام جبرانی  انجام نداده و خسارتی به مردم  نمی‌پردازند.  در واقع به نوعی با پول مردم بازی ناجوانمردانه‌ای انجام می دهند.
طبق آخرین گزارش رسمی ،  بانک مرکزی اعلام کرده است که در شش ماهه ابتدای سال ۹۵ بیش از ۹۷۴۶  هزار میلیارد  ریال سپرده  غیردیداری ( شبه پول  یا سپرده‌های مردم  نزد بانک ها که سود به آن تعلق می گیرد ) از سوی بانک‌های دولتی و خصوصی جمع‌آوری شد. به این میزان از سپرده ، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد ( بسته به نوع سپرده ) سود سپرده تعلق می گیرد که اگر بصورت میانگین ۱۸ درصد در نظر بگیریم طی ۶ ماه حدود ۱۷۵۴ هزار میلیارد ریال ( ماهیانه ۲۹۲ هزار میلیارد ریال )  سود به کل مبلغ پرداخت می شود.
این مبلغ بصورت  روزانه ۹هزار و ۷۰۰  میلیارد ریال خواهد شد که باید  به حساب هر فرد دارنده حساب  بر اساس مبلغ سپرده شده واریز شود. با این حساب  شش ماهه می توان محاسبه کرد که بانکها با تاخیر حداکثر  ۵ روز ،   هر ماه حدود ۴۸ هزار میلیارد ریال از سود مردم را به جیب زده و تخلف می کنند .
نکته جالب توجه اینکه  اغلب بانکها در طول سال به این عملکرد مسولین پاداش‌هایی در حدود چند صد میلیارد تومانی پرداخت کرده  و بانک مرکزی سکوت می کند؛ هرچند نمی توان گفت که همه بانکهای کشور در این تخلف درگیر هستند اما موضوع مهم نقش بانک مرکزی به عنوان رگولاتور بانک‌هاست که در وظیفه  خود کوتاهی می کند .

به گزارش  پایگاه خبری پول بانک

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن