اخبار اقتصادیعمومی

در بیش از ۲۰۰ شهر دفتر نمایندگی داریم که بر اساس قوانین موجود وظایف خود را انجام می‌دهند

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی پول بانک٬ نشست خبری بیست و یکمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان٬ صبح امروز سه شنبه ۱۹ تیرماه ۹۷ با حضور مهندس فرج‌الله رجبی٬ رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و جمعی از اصحاب رسانه٬ در سالن جلسات ساختمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار گردید.

 

مهندس فرج‌الله رجبی٬ رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان

مهندس فرج‌الله رجبی٬ در ابتدای این نشست خبری گفت: مسائل بسیاری پیرامون ساخت و ساز کشور وجود دارد که نظام مهندسی باید در رابطه با آنها تصمیم‌ گیری کند.

وی ادامه داد:‌ در بیش از ۲۰۰  شهر دفتر نمایندگی داریم که بر اساس قوانین موجود وظایف خود را انجام می‌دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، با بیان اینکه حدود ۲۲ ماه پیش تعدادی از نمایندگان طرحی را برای اصلاح قانون نظام مهندسی را به کمیسیون عمران ارجاع دادند، افزود: جلسات متعددی در کمیته مربوطه با حضور وزارت راه، کشور، انبوه‌سازان، دستگاه‌های ذی‌ربط و … برگزار شد که در  نهایت آبان‌ماه سال گذشته جمع‌بندی نهایی به کمیسیون عمران مجلس ارائه شد که البته آنرا نپذیرفتند.

مهندس رجبی٬ ادامه داد: این کمیسیون با اعلام این‌که تغییرات جزئی است آنرا نپذیرفت و به بنده ماموریت داده شد تا کار تطبیقی در این رابطه را انجام دهم.

وی با یادآوری قانون نظام مهندسی ناظر بر ساخت و ساز بخش خصوصی است، ‌افزود: اگر الان یک بیمارستان را وزارت راه بخواهد بسازد باید تابع برنامه سازمان برنامه و بودجه و نظام فنی و اجرایی باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: در نهایت منجر به یک پیشنهاد به کمیسیون عمران مجلس ارائه شد و آنها پذیرفتند که پیشنهاد دوم بهتر است. بر این اساس نظام مهندسی ساختمان جزیی از نظام فنی و اجرایی کشور شود.

مهندس رجبی، درباره اختلاف با وزارت راه و شهرسازی گفت: بسیاری از سازندگان مسکن بهره‌برداران نهایی نبوده و بیزینس من‌هایی هستند که ساخت و ساز را انجام داده و آنرا واگذار می‌کنند. در ارائه خدمات نظام مهندسی باید منافع بهره‌بردار نهایی در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: اختلاف ما با وزارت راه و شهرسازی هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است، ابهام موجود در انتخاب ناظر ناشی از ابهامات قانون است که می‌توانیم با اصلاح قانون این اختلافات را برطرف کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: آیا هر سازنده‌ای الزام بهره‌بردار است که ما به این معتقد نیستیم، مباحثی در این رابطه مطرح شده و با وزارت راه و شهرسازی در حال حل کردن این موضوع هستیم.

رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور، با بیان اینکه در حوزه مسکن برنامه‌ ریزی نداشته باشیم، امکان ندارد آمار اشتغالزایی مورد نظر دولت محقق شود، اظهار کرد: برای عبور از این گذرگاه نیازمند ارائه و پیگیری و انجام برنامه‌های مشخص در حوزه ساخت و ساز مسکن هستیم که قطعا می‌تواند مشکل بیکاری را کاهش داده و کارخانه‌های تولیدی را به تحرک وا دارد.

وی تاکید کرد: بسیاری از ساختمان‌های ما مشکل تولید ندارند بلکه این است که تا سقف انبارها تولید کرده‌اند اما خریداری وجود ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: دولت باید از بودجه وزارتخانه‌ها و بانک مرکزی بکاهد تا بتواند در بخش مسکن مداخله کند. باید ببینیم چه نوع مسکنی می‌خواهیم و ارتباط بین تولیدکننده و مصرف‌کننده را چگونه ایجاد کنیم.

رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان٬ در خصوص هزینه‌ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی برای هر نفر در اجلاس بیست و یکم، گفت: برای بیست و یکمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش قیمت داشته‌ایم و هزینه کل کنفرانس حدود ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی با تاکید بر اینکه کنفرانس به هیچ عنوان خانوادگی برگزار نمی‌شود، افزود: در قانون آمده ۲ تا ۴ روز می‌توانیم اجلاس را برگزار کنیم که کلا در دو  روز (۲۰ و ۲۱ تیرماه) برگزار می‌شود.

وی همچنین بیان کرد: بودجه نظام مهندسی امروز نهایی می‌شود و امسال اجازه داده‌ایم که با شفافیت به موضوع مذکور برسیم. نظام مهندسی را حتما به یک سازمان مردم نهاد شیشه‌ای تبدیل می‌کنیم.

رئیس سازمان مهندسی ساختمان کشور٬ با تاکید بر شفاف ‌سازی نظام مهندسی، اظهار کرد: درآمدهای شواری مرکزی در سال ۹۶ کاهش پیدا کرده که دلیل آن هم این بوده که صرفا وابسته به توان سازمان‌ها هستیم. ۱۳ میلیارد بودجه داشته‌ایم که ۹ میلیارد آن هزینه شده است.

 

مهندس رجبی٬ در پایان سخنان خود گفت: سازمان‌ها نتوانستند در سال ۹۶ به تعهدات خود در خصوص شواری مرکزی نظام مهندسی ساختمان عمل کنند.

گقتنی است٬ بیست و یکمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان٬ طی روزهای ۲۰ و ۲۱ تیرماه سالجاری٬ در هتل اسپیناس پلاس تهران برگزار می گردد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن