خطر رشد بی‌سابقه قیمت سهام در بورس جدی است؟

خطر رشد بی‌سابقه قیمت سهام در بورس جدی است؟

یک کارشناس اقتصادی گفت: رشد نامتعارف بازار سرمایه باید منطقی شود و اگر منطقی نشود مشکلاتی را برای اقتصاد به وجود می‌آورد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کامران ندری کارشناس اقتصادی گفت: رشد نامتعارف و غیرمنطقی بازار سرمایه در شرایطی که قیمت‌گذاری‌ها غیرواقعی بوده، تهدیدی برای اقتصاد است.

وی افزود: رشد غیرمنطقی بازار سرمایه می‌تواند منجر به افزایش نقدینگی و تورم شود.

ندری گفت: آثار منفی این ابزار‌ها در میان‌مدت و بلندمدت ظهور خواهد کرد، در شرایطی که دیگر امکان جبران وجود ندارد.

وی ابراز کرد: نقدینگی‌ای که اکنون موجود است دو قسم است؛ نقدینگی‌ای که بانک مرکزی ایجاد می‌کند و قسم دیگر از طریق بانک‌ها خلق می‌شود.

ندری گفت: بانک‌ها روزانه وقتی تسهیلات می‌دهند و حساب سپرده پول شما را شارژ می‌کنند خلق نقدینگی می‌کنند. در تسویه بین‌بانکی و معادلات بانکی هم بانک مرکزی مجبور است خلق سپرده را مدیریت کند و همین عامل ایجاد نقدینگی است.

وی همچنین گفت: سهامی که ردوبدل می‌شود به‌عنوان دارایی مالی نقدینگی محسوب می‌شود و این شکل جدیدی از نقدینگی است.

ندری با بیان اینکه کسری بودجه دولت عامل افزایش پایه پولی و نقدینگی است، تأکید کرد: راهکار جبران کسری بودجه دولت انتشار اوراق است.

وی گفت: قیمت اوراق باید منطقی باشد تا مردم عادی اوراق را بخرند؛ اما، چون این‌گونه نیست بانک‌ها اقدام به خرید اوراق می‌کنند. دولت وقتی نسبت به فروش اوراق دولتی اقدام می‌کند و بانک‌ها هم این اوراق را خریداری می‌کنند؛ این روند به‌معنای خلق پول است چرا که بانک‌ها هر دارایی‌ای را که خریداری کنند به‌نوعی خلق پول انجام داده‌اند.

۳ دلیل رکوردشکنی بی‌سابقه بورسارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روزاگر سهام عدالت را بفروشید، سرتان کلاه می‌رود!دارایی واقعی سهام عدالت خود را ببینیدتیمور رحمانی کارشناس مسائل پولی و بانکی هم گفت: نقدینگی از خلق پول بانک مرکزی ایجاد می‌شود.

وی با تصریح به اینکه کسری بودجه نقش کلیدی در افزایش نقدینگی دارد، اضافه کرد: با جبران کسری بودجه، پایه پولی افزایش می‌یابد و در نتیجه نقدینگی افزایش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با کمبود منابع بانکی، بانک‌ها مجبورند به‌سمت بانک مرکزی بروند و کمبود خود را از بانک مرکزی تأمین کنند که همین عاملی برای افزایش نقدینگی است.

رحمانی متذکر شد: وقتی بخواهیم منابع مالی قابل‌توجه از طریق اوراق به دست بیاید دولت باید کمی قیمت اوراق را بالاتر بگیرد تا مردم به تهیه اوراق تشویق شوند.

وی افزود: انتشار اوراق و فروش املاک دولتی می‌تواند به کنترل نقدینگی کمک کند.

انتهای پیام/+

منبع : تسنیم نیوز

درباره نویسنده

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code