• امروز : سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲
2

با ارقام نهال بادام برای مناطق کوهستانی و سرد بیشتر آشنا شویم

 • کد خبر : 309466
 • 05 دی 1401 - 12:39
با ارقام نهال بادام برای مناطق کوهستانی و سرد بیشتر آشنا شویم

چکیده : نهالستان برتر نهال فعالیت خود را زیر نظر جهاد کشاورزی از سال ۱۳۰۰ در تولید و عرضه نهال آغاز کرده و سالیانه با تولید انواع ارقام نهال های میوه با بیش از ۱ میلیون نهال، ۴۰۰ هزار اصله گردو و ۲۰۰ هزار اصله بادام آغاز کرده و آماده ارائه تمام خدمات در این […]

 • چکیده : نهالستان برتر نهال فعالیت خود را زیر نظر جهاد کشاورزی از سال ۱۳۰۰ در تولید و عرضه نهال آغاز کرده و سالیانه با تولید انواع ارقام نهال های میوه با بیش از ۱ میلیون نهال، ۴۰۰ هزار اصله گردو و ۲۰۰ هزار اصله بادام آغاز کرده و آماده ارائه تمام خدمات در این ضمینه می باشد.

  برای اینکه بتوان نوآوری در بخش باغستان بادام در مناطق سردسیری کشور ایران را به وجود بیاوریم علاوه بر زحمات فراوانی که مسئولین نهالستان برای تولید انواع نهال‌های سردسیری با کیفیت و شناسه دار می‌کنند، کشاورزان عزیز هم موظف هستند تمامی اطلاعات خود را در زمینه گیاهپزشکی درختان بادام و گردو که در این مناطق کشت می‌شوند را افزایش دهند.

  تولید کنندگان میوه بادام به خاطر سود فراوان و صادرات بالای این محصول احتیاج به برنامه‌های استراتژیک دارند تا با استفاده از آن بتوانند به توسعه نوآورانه و کاملا علمی باغ خود پرداخته و به کسب درآمد کاملا تجاری و کلان دست پیدا کنند؛ البته برای دستیابی به این هدف بزرگ تجاری نه تنها تلاش‌های کشاورز بلکه راهنمایی و مشاوره‌های کاملا علمی  لازم است

  با پیشرفت تجهیزات کشاورزی و علم گیاه پزشکی استفاده از موارد سنتی مخصوصاً کاشت نهال‌های کلاسیک برای احداث باغ بادام برای باغدار چندان رضایت بخش نخواهد بود، علاوه بر استفاده از تجهیزات کشاورزی ارزیابی مکان احداث باغ نیز از مهم‌ترین موارد برای راه اندازی باغستان توسط باغبان است، ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد نواحی کوهستانی و سردسیر کشور ایران اطلاعاتی جمع آوری کرده و نسبت به ارقام نهال‌ای که مناسب این منطقه می‌باشد مطالبی را ارائه دهیم.

  تجزیه و تحلیل تاثیر اقلیم مناطق کوهستانی در رشد نهال بادام

  بیشتر مناطق کشور ایران را مخصوصاً در نواحی غرب و شمال غرب کشور نواحی کوهستانی بوده که اقلیم آن سرد، سرد مرطوب و سرد و خشک است، بیشتر باغ‌هایی که در این مناطق احداث می‌شود باید کاملا سازگار با این محیط بوده و کشاورز بتواند نهال‌های سردسیری را با شرایط ویژه تولید و به بازار عرضه کند.

  یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در مناطق سردسیری و کوهستانی بیشتر کشاورزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تغییرات جوی و برودت هوا در این ماه فروردین است، علاوه بر آن پایین بودن دمای هوا در فصل زمستان و یخ زدگی شاخه‌های جوان از مهم‌ترین دغدغه‌های باغبان است و ما در ادامه سعی می‌کنیم به تحلیل تمامی این موارد بپردازیم.

  سرمازدگی شکوفه‌هادر ماه فروردین

  همانطور که می‌دانید بیشتر درختان اواخر اسفند ماه و اوایل فروردین شروع به گلدهی و شکوفایی می‌کنند، این مسئله در مناطق معتدل و گرمسیری که هیچ تنش هوایی وجود ندارد مهم نیست، ولی در مناطق سردسیری و کوهستانی تغییرات جوی و اقلیمی به طور کامل اتفاق می‌افتد و گاهی تگرگ‌های بسیار سنگین شروع به بارش کرده و باعث ریزش شکوفه و یخ زدگی آنها می‌شود، هرچه تعداد شکوفه‌های یک درخت کمتر باشد و همان اندازه باردهی او نیز کاهش پیدا می‌کند، راه حل‌هایی که معمولاً کشاورزان برای جلوگیری از این مسئله انجام می‌دهند به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

  • تهیه ارقام نهال دیرگل: این نهال‌ها به جایی که اواخر اسفند و اوایل فروردین شروع به گلدهی کنند معمولاً اواسط فروردین گلدهی خود را آغاز می‌کند یعنی درست زمانیکه تمامی تنش‌های جوی و اقلیمی مناطق کوهستانی به پایان رسیده است.
  • استفاده از هورمون‌های تأخیر شکوفه دهی درختان: گاهی اتفاق می‌افتد تنش‌های هوایی در این مناطق بیشتر طول می‌کشد در این زمان کشاورز مجبور است زیر نظر کارشناسان گیاهپزشکی از هورمون‌های تاخیر گلدهی استفاده کند تا زمان گلدهی درختان را به تاخیر بیندازد، این روش هزینه بر بوده و تاثیر خوبی روی درخت ندارد، توصیه کارشناسان این است که از نهال‌های دیرگل استفاده شود.

  با ارقام نهال بادام برای مناطق کوهستانی و سرد بیشتر آشنا شویم

   

  تاثیر سرما بر روی لقاح و گرده افشانی درخت بادام

  یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث افزایش باردهی درخت بادام می‌شود لقاح و گرده افشانی آن است، امروزه نهال‌های تولید شده به گونه‌ای هستند که سازگاری خیلی بالایی داشته و به تنهایی می‌تواند گرده افشانی را انجام داده و باردهی بالایی هم دارد، همیشه همه درختان بادام خود بارور نیستند، بنابر‌این باغدار مجبور است از روش‌های گوناگون برای گرده افشانی استفاده کند.

  معمولاً در هر ردیف از کاشت نهال نهال بادام بادام از رقم‌های گرده افشانی استفاده می‌کنند و برای افزایش میزان گرده افشانی این رقم‌ها را در نقاطی قرار می‌دهند که وزش باد در آن زیاد بوده و زیر تابش نور خورشید قرار بگیرد، علاوه بر آن بیشتر باغداران از زنبور عسل برای لقاح طبیعی استفاده می‌کنند.

  به طور میانگین گلدهی درخت ۲۵ روز طول می‌کشد در این ۲۵ روز گرده‌های گل‌های نر و ماده با هم سازگاری پیدا کرده باعث باردار شدن گل‌های ماده می‌شود، بنا به هر دلیلی این فرآیند به خوبی انجام نشود متاسفانه باغدار مجبور لست خسارت خیلی زیادی متحمل شود، یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث می‌شود تا لقاح بادام‌ها کیفیت بالای نداشته باشد سردی و برودت هوا در فروردین ماه است.

  تحقیقات انجام شده توسط متخصصین گیاهپزشکی این مورد را به صورت علمی ثابت کرده است که بارش‌های طولانی و هوای سرد در زمان گلدهی باعث می‌شود تا در یک مقطعی فعالیت‌های زنبور یا ورزش‌های باد قطع شده در نتیجه فرایند گرده افشانی به خوبی و با کیفیت بالایی انجام نشود، در این هنگام باغدار مجبور است از روش‌های گرده افشانی مصنوعی استفاده کند ولی به اندازه روش طبیعی و ارگانیک جوابگو نیست.

  آشنایی با نهال بادام دیر گل

  نهال بادام دیرگل اسپانیایی: بهترین گزینه برای کاشت در مناطق کوهستانی است، نسبت به رطوبت از خود مقاومت نشان داده، محصول کشور اسپانیا بوده، در سال چهارم باردهی خود را شروع کرده و سن اقتصادی آن حدود ۴۵ سال است و در هکتار ۳ الی ۴ تن باردهی دارد.

  نهال بادام آذر خوشه ای: در دومین سال کاشت باردهی خود را شروع کرده و محصول کشور فرانسه مهم‌ترین مزیت آن باردهی بسیار بالا در هکتار است، به طوری که معمولاً بین ۵ الی ۶ تن در هکتار باردهی دارند، از خصوصیات بارز این رقم این است که جنس بادام نیمه کاغذی بوده و به صورت دیم نیز می‌توان کاشت نمود، برای گرده افشانی بهتر است از ارقام سنگی که پربار هستد، مانند بادام تونو و مامایی استفاده شود.

  نهال بادام سهند سنگی؛ در چهارمین سال کاشت باردهی آن شروع شده بومی کشور ایران بوده عمر اقتصادی آن حداقل ۵۰ سال است. مقاومت آن در برابر خشکسالی، رطوبت بیماری‌ها کاملا زبانزد بوده پوسته آن در برابر آفت زدگی  از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد.

  نهال بادام مامایی: بادام مامایی دیرگل بوده و خصوصیات بارز آن دو قلو بودن مغز آن می‌باشد، جنس آن سنگی و در هر هکتار ۵ الی ۶ تن باردهی دارد،‌ گرده افشانی آن توسط بادام آذرخوشه‌ای و فرانیس می‌تواند انجام شود.

  نهال بادام تونوبادام تونو، سنگی، تک مغز، دیرگل و زودبازده است، در هر هکتار ۵ الی ۶ تن باردهی دارد، برای گرده افشانی رقم آذرخوشه‌ای، فرانیس و شکوفه مناسب است.

   

  با ارقام نهال بادام برای مناطق کوهستانی و سرد بیشتر آشنا شویم

   

  خرید نهال گردو اصلاح شده در صوتری که نهال بادام برای منطقه شما مناسب نباشد.

  بادام برای برخی از مناطق ممکن است مناسب نباشد، مثلا برای مناطق با رطوبت بالای ۵۰ درصد رشد نکرده و خشک می‌شود در این صورت بهترین گزینه برای جایگزینی گردو خواوهد بود

  شما برای خرید نهال گردو به صورت اصلاح شده و تضمین کیفیت می‌توانید به نهالستان‌های معتبر و اینترنتی مراجعه کنید، حتماً خرید خود را از مراکز مجوزدار انجام دهید و نهال‌هایی که دارای تضمین کیفیت و گارانتی هستند را تحویل بگیرید، قبل از خرید نهال در مورد سابقه و گذشته نهالستان تحقیقات لازم را انجام داده و تعداد شعبات اینترنتی آن را در استان‌های مختلف مورد بررسی قرار دهید، به هنگام خرید نهال از نهالستان به موارد زیر دقت داشته باشید:

  • در مناطق سردسیر حتماً نهال بادام سردسیری یا دیرگل خریداری کنید چون میزان حساسیت آنها نسبت به سرما بیشتر است.
  • در مناطق کوهستانی بیشتر بیماری‌های درختان مربوط به عوامل باکتریایی و قارچی است، تا حد امکان سعی کنید نهال‌های اصلاح شده و ژنتیک را تهیه کنید چون میزان مقاومت آنها در برابر بیماری‌های باکتریایی و قارچی بیشتر است.
  • خوشبختانه در مناطق کوهستانی به خاطر بارش برف و باران میزان خشکسالی کشاورزان را چندان اذیت نمی‌کند پس سعی کنید نهال‌های دیمی را تهیه نکنید هر چه روتین آبدهی نهال بادام شما مناسب باشد به همان اندازه نیز باردهی آن افزایش پیدا می‌کند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تنوع نهال بادام می‌توانید به سایت زیر مراجعه کرده و با انواع نهال‌های دیرگل آشنایی کامل داشته همچنین با شماره تماس‌های موجود در گرفته و مستقیم با کارشناسان و متخصصین کشاورزی در ارتباط باشید.

   

  تماس با برتر نهال:

  09141832393

  09144501003

   

  وب سایت

  www.bartarnahal.ir

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=309466

  برچسب ها

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برچسب ها

  اخذ نمایندگی کارتخوان سیار بانک سامان بانک سپه بانک صادرات بانک مرکزی بانک مسکن بانک ملت بانک ملی بانک پارسیان بانک پاسارگاد بانک گردشگری برق برلیانس بورس بیت کوین تتر تسهیلات بانکی دستگاه پوز دستگاه کارت خوان دوره DBA دوره MBA سازمان منطقه آزاد کیش صرافی ارز دیجیجتال قطعات خودرو قیمت آهن قیمت بیت کوین قیمت دلار قیمت میلگرد قیمت کارت خوان قیمت کارتخوان سیار لوازم یدکی خودرو مدیریت کسب و کار مراغه مرجان دلخواه نشست خبری وطن‌زرین وکیل وکیل دادگستری وکیل مواد مخدر وکیل مواد مخدر اراک پوز پی پال کارتخوان سیار کارت خوان سیار کوروش جم