نماد سایت پول بانک

معرفی بانک ملی ایران

بانک ملی ایران
 • اخبار بانک : بانک ملی ایران یکی از قدیمی ترین بانک های ایرانی می باشد . این بانک در زمان مشروطه پایه گذاری شد . خبر پایه گذاری بانک ملی ایران در تاریخ 19 آذر ماه سال 1285 هجری شمسی توسط وزیر مالی مظفر الدین مطرح شد . پایه گذاری بانک ملی با توجه به شرایط نابسامان مالی کشور با استقبال بی نظیر مردم و مسئولان ایران روبرو شد برای اولین بار بود که یک بانک ملی برای حمایت از اقتصاد و سرمایه ایرانی بصورت مستقل در ایران راه اندازی می شد.

  تاریخچه بانک ملی ایران

  بانک ملی ایران با سرمایه اولین 15 میلیون ( 30 کرور) قابل افزایش به 50 میلیون تومان در ایران در تاریخ مذکور در حال شکل گیری بود . این خبر باعث شور و هیجان در بین مردم ایران گردید .

  پس از تمام شدن جنگ جهانی دوم زمینه هایی برای تشکیل رسمی این بانک ایجاد شد . بالاخره قانون تاسیس بانک ملی ایران در جلسه تاریخ چهاردهم اردیبهشت 1306 به تصویب مجلس وقت ایران رسید و اساسنامه بانک ملی در 14 تیر ماه 1307 مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس ایران قرار گرفت و در روز سه شنبه20 شهریور 1307 بانک ملی ایران در پایتخت ایران رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

  اولین مدیران بانک ملی از کشور آلمان استخدام شدند که باعث شکل گیری یک بانک با اصول اروپایی در ایران شد . بانک ملی ایران در ابتدای تاسیس با ۲۳ کارمند کار خود را آغاز کرد این تعداد امروزه به بیش از ۴۰ هزار نفر افزایش یافته است .

  سرمایه اولیه بانک ملی ایران بیست میلیون ریال معادل دو میلیون تومان بود که فقط 8 میلیون ریال آن پرداخت گردید و در سال 1314 سرمایه بانک ملی به 300 میلیون ریال و در سال 1331 به دومیلیارد ریال افزایش یافت که رسما پرداخت گردید. آخرین افزایش سرمایه بانک ملی در سال 91 انجام پذیرفت، حدود 100 هزار میلیارد ریال است.

  شعبات اولیه بانک ملی ایران

  بانک ملی در ابتدای فعالیت خود تنها دو شعبه در کل ایران داشت یکی از شعبات در تهران و دیگری در یکی از مهم ترین بنادر مهم ایران یعنی بوشهر افتتاح شده بود .

   از بخش های مختلف این بانک می توان به وظایف بانک مرکزی ، بانک کارگشایی ، چاپ اسکناس و .. اشاره کرد که قدرت بزرگترین بانک ایرانی را نشان می دهد. شایان ذکر است پس  از افتتاح بانک ملی ایران ملحقات این بانک روز بروز افزایش یافت و این افزایش وظایف با اضافه شدن وظایف بانک مرکزی به این بانک شروع گردید .

  از دیگر موضوعاتی که در تاریخچه بانک ملی میدرخشد وجود یک بخش برای امور کشاورزی در ایران بود که همان نقطه شروع بانک کشاورزی در ایران بود . براساس مصوبه های انجام پذیرفته بانک کشاورزی پس از بزرگ شدن این بخش از بانک ملی به یک بانک مستقل تبدیل شد که نقطه شروع فعالیت های بانک کشاورزی از بانک ملی ایران بوده است .

  هم اکنون بانک ملی ایران بیش از  3330 شعبه فعال در داخل ایران ، 13 شعبه فعال  و 4 سابسیدری در خارج کشور و 180 باجه را داراست که وسعت بینظیر این بانک در ایران و جهان را نشان می دهد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  خروج از نسخه موبایل