اخبار اقتصادی

بازهم سقوط؛و این بار قیمت نفت

به گزارش پایگاه خبری پول بانک،قیمت نفت در هفته جاری تاکنون ۱۱ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین رقم از ۱۵ نوامبر، یعنی ۲ هفته قبل از توافق کاهش تولید اوپک رسیده است. عامل اصلی این کاهش شدید قیمت نفت، افزایش تولید نفت آمریکا بوده است. سهام شرکت‌های انرژی در آسیا امروز پس از افت سهام شرکت‌های انرژی آمریکایی در روز گذشته کاهش یافت.

به نقل از بلومبرگ، در حالی که افزایش تولید نفت شیل آمریکا تلاش‌های اوپک برای تقویت قیمت‌ها را خنثی کرده، قیمت نفت امروز برای اولین بار از زمان توافق اوپک برای کاهش تولید در ماه نوامبر، به زیر ۴۵ دلار در هر بشکه رسید.

در حالی که انتشار خبرهایی از کاهش تولید اوپک در اوایل ماه ژانویه موجب شد تا قیمت نفت به بالاترین رقم‌ها از جولای ۲۰۱۵ به این طرف برسد، این افزایش قیمت موجب تشویق شرکت‌های نفتی آمریکا به تولید نفت بیشتر شد. این مسئله سبب افزایش نفت آمریکا در ۱۱ هفته متوالی اخیر شده که طولانی‌ترین دوره رشد متوالی تولید نفت آمریکا از سال ۲۰۱۲ تاکنون بوده است.

ریک اسپونر، تحلیلگر بازار نفت گفت: «این ناامیدی در بازار ایجاد شده که کاهش تولیدهای اوپک و دیگر تولید کنندگان هیچ تأثیری بر کاهش سطح ذخایر نفت جهان نداشته است… به نظر می‌رسد که بازار بیش از میزانی که برخی پیش‌بینی می‌کردند، از وضعیت متوازن فاصله خواهد گرفت. این احتمال وجود دارد که قیمت نفت تا حدود ۴۰ دلار کاهش یابد».

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه ژوئن امروز با ۳٫۹ درصد کاهش به ۴۳ دلار و ۷۵ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت در روز پنجشنبه نیز ۲ دلار و ۳۰ سنت، معادل ۴٫۸ درصد کاهش داشت و به ۴۵ دلار و ۵۲ سنت رسیده بود.

قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه جولای هم امروز با ۲٫۴ درصد کاهش به ۴۷ دلار و ۲۱ سنت رسید.

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن