اخبار اقتصادی

اولین کنفرانس رگولاتوری بلاکچین و رمز ارزها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پول بانک (سید هادی شریفی ) اولین کنفرانس رگولاتوری بلاکچین و رمزارزها پنجشنبه دهم اسفند ماه ۱۳۹۶ در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

کنفرانس رگولاتوری بلاکچین و رمز ارزها با حضور نزدیک به ۱۰۰۰ علاقه مند و با حضور متخصصان و نهاد های دولتی برگزار شد. این کنفرانس با حمایت انجمن بلاکچین ایران ، شرکت های سیتکس ، نیدروید و لیون کامپیوتر برگزار شد.

اولین کنفرانس قانون گذاری بلاکچین و رمزارز ها با معارفه شهرام سلطانی دبیر کنفرانس آغاز شد . سلطانی در ادامه افزود این کنفرانس با اهداف زیر برگزار شد :

  • بررسی و تببین حوزه‌های قانون‌گذاری در بلاک‌چین و رمزارزها
  • بررسی و تبیین تجربیات دیگر کشورها در حوزه قانون‌گذاری بلاک‌چین و رمزارزها
  • بررسی و تببین حقوق بین‌المللی و ملی در این حوزه
  • بررسی و تبیین مسائل فقهی این حوزه، بررسی نظرات اعلام شده فقهای مذهب اسلامی از نقطه نظر مالکیت، ماینینگ، ترید، کاربرد آن
  • قوانین مورد نیاز در حوزه‌های: استخراج، مالیات، مالکیت، سرمایه‌گذاری، صرافی‌ها و با توجه به منافع ملی
  • نقش و جایگاه بانک‌های مرکزی و بازارهای سهام و سرمایه در این حوزه

پس از معارفه کنفرانس ، دکتر دیواندری با بیان اینکه اگر مقررات گذاری برای ارزهای مجازی انجام نشود ، حجم تخلفات در این حوزه افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: تحریم‌های پولی یک مساله برای سوء استفاده با فشارهای سیاسی است که باعث ایجاد مشکلات عدیده ای می گردد و همین مساله باعث شده است تا پول‌های دیجیتال ظهور پیدا کند و از آنها برای دور زدن تحریم‌ها استفاده شود.

وی افزود : ارز های دیجیتالی به عنوان محصولی از بستر بلاکچین در ابتدای راه بوده و از اهمیت بالایی برخوردار اند.

دکتر دیواندری گفت : بررسی امکانپذیری صدور رمزارزملی در دستور کار پژوهشکده پولی و بانکی زیر نظر بانک مرکزی قرار گرفته است. قانون گذاری درست باعث میشود که از استفاده های نامطلوب رمزارزها جلوگیری شود .

جناب اقای دکتر دوایی ، مشاور وزارت ارتباطات در ادامه کنفرانس در مورد رمز ارزها گفت :  رمزارز ها باید دارای مدل تجاری بوده و باید مشخص کنند چه هدفی را دنبال میکنند تا نسبت به کپی های سطحی خود را متمایز کنند. وی در ادامه گفت تلاطم قیمتی ، نقدپذیری و مصرف انرژی ۳ مشکل اساسی بازار رمزارز ها محسوب میشود. بسیاری از مشکلات در حوزه رمزارز ها برای ورود مردم با صدور هویت دیجیتال  ، یکبار برای همیشه قابل حل خواهد بود . بانک ها باید دروازه ای برای وصل رمزارزها و پول های دیجیتال باشند.

رییس شواری سیاست گذاری کنفرانس و مدیر شرکت سیتکس جناب مهندس علی میزانی اسکوئی در ادامه کنفرانس از ارزش کنونی رمز ارزها در جهان گفت : اگر صندوق ذخیره ارزی ما ۲ سال پیش سبدی از رمزارزها و بیت کوین را در دستور کار قرار میداد امروز ارزش ان ۲۵ برابر شده بود. مهندس میزانی در ادامه صحبت های خود  دو پیشنهاد مهم برای سیاست گذاری در عرصه رمز ارز ها ارائه کرد :  تشکیل صندوق سرمایه گزاری رمزارز ها و تشکیل وزارت ارزهای دیجیتال می تواند گامی مهم در حوزه ارز های دیجیتال باشد.

جناب سرهنگ علی محمد رجبی جانشین معاون فنی پلیس فتا در ادامه کنفرانس از مشکلات و سو استفاده های انجام شده در حوزه بیت کوین و بلاکچین گفت. وی در سخنان خود از وب سایت هایی صحبت کرد که برای تولید ارز های مجازی استفاده می گردد گفت و اعلام کرد که پلیس فتا “نرم افزارهای استخراج متقلبانه” را پیگیری می‌کند. وی در ادامه گفت : یکی از مهم ترین مسائلی که باید حل شود ، تعیین ساز و کار رگولاسیون صرافی های انلاین است . بیش از ۹۰ درصد یوزر های رمزارز ها بدنبال استفاده قانونی از انها هستند و احراز هویت میتواند اطمینان خاطر را برای تمام مردم حاصل کند.  سرهنگ رجبی بهترین راهکار برای بهبود شرایط بلاکچین در ایران را اینگونه اعلام کرد : جامعه نیاز به کسب اگاهی و اطلاع رسانی در زمینه رمزارزها دارد.

مهندس سپهر محمدی ، رییس انجمن بلاکچین ایران در ادامه کنفرانس گفت : بیت‌کوین را یک شرکت تصور کنید. کارمندان این شرکت ماینرها هستند. دارنده‌ی هر جزء از آن سهام‌دار بیت‌کوین به شمار می‌رود. اساسنامه‌ی بیت‌کوین سفیدنامه‌ا‌ی است که ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ مطرح کرد. و دارایی این شرکت کدهای نرم‌افزاری آن است.

مهندس حسین رحیمی مدیر اجرائی و مدیر رسانه ای کنفرانس به تیم خبرنگاران گفت:  امید است این کنفرانس عاملی برای جدی گرفتن قانون گذاری در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال باشد. با قانونگذاری و تسهیل خرید و فروش ارز های دیجیتال در کشور می تواند ایران را در زمره کشور های فعال در این حوزه قرار دهد. سرمایه گذاری در حوزه بلاکچین می تواند دارایی ها و اقتصادی ماندگار برای کشور باشد چرا که این حوزه همچون اقتصاد امروزی قایل تحریم نیست.

 

در عصری قرار داری که نیاز به فعالیت شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در زمینه فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال و استخراج آن ها بیش از بیش دیده می شود. با حضور در این حوزه می توان همه جانبه ارزش پول ملی را حفظ و سهولت در تبادلات پولی و مالی داخلی و خارجی ایجاد شود.

نمایش بیشتر

خبرنگار پول بانک

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن