عمومی

انتقال تب کنگو با غذای نذری !!هشدار

به گزارش پایگاه خبری پول بانک ،ین یک بیماری ویروسی است که نوعی کنه ی سخت، مخزن و ناقل آن است و جزو بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می شود. این ویروس می‌ تواند بسیاری از حیوانات اهلی و وحشی را مبتلا کند. انسان هم در صورت تماس با حیوان مبتلا یا کنه آلوده به ویروس ممکن است، دچار آن گردد. البته از طریق انسان به انسان نیز قابل انتقال است.

دکتر محمد مهدی گویا با بیان این که بیماری تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی است که از طریق تماس با دام، ذبح دام و گزش کنه روی بدن دام به انسان منتقل می‌شود، گفت: این بیماری از طریق تماس با فرد مبتلا بخصوص افرادی که در بیمارستان بستری هستند و تماس با خون و ترشحات بدن فرد مبتلا انتقال می یابد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیوع سالانه این بیماری در فصل بهار و تابستان در برخی از مناطق کشوراظهارکرد: آموزش و اطلاع‌رسانی در مورد پیشگیری از ابتلا به این بیماری یکی از اقدامات وزارت بهداشت در برخورد با تب کریمه کنگو است تا مردم بیشتر از خود مراقبت کنند و کمتر در تماس با دام باشند و یا در هنگام تماس با دام، نکات بهداشتی را رعایت کنند.

گویا بر لزوم رعایت کلیه نکات بهداشتی هنگام ذبح دام تاکید کرد و افزود: ذبح دام باید به شیوه مدرن انجام شود و تحت نظر سازمان دامپزشکی و زیر مجموعه‌های آن صورت گیرد.

وی ضمن اشاره به فرارسیدن شبهای قدر در ماه مبارک رمضان و توزیع نذری در این ماه تاکید کرد: افرادی که نذری دارند باید خود از ذبح دام جدا خودداری کنند و این اقدام را به سازمان دامپزشکی و زیر مجموعه های آن بسپارند و گوشت را از مراکز معتبر خریداری کنند چرا که در غیر اینصورت ممکن است به تب کریمه کنگو مبتلا شوند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این که بیماری تب کریمه کنگو امسال در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بیشتر دیده شده است،اظهارکرذد: امسال کمترین موارد مرگ و میر این بیماری را شاهد بودیم و از ابتدای سال ۴۶ نفر مبتلا به این بیماری شدند و سه نفر هم به دلیل تاخیر در مراجعه به مراکز درمانی فوت کردند. هر ساله بین ۵۰ تا ۱۰۰ مورد و به ندرت بیش از ۱۰۰ مورد این بیماری را شاهد بوده‌ایم.

وی با تاکید بر این که اخبار و فیلم های منتشر شده در فضای مجازی باعث نگرانی مردم می شود، گفت: بهتر است مردم از این اقدام پرهیز کنند چرا که تب کریمه کنگو با سایر بیماری‌ها متفاوت است.

گویا بر لزوم رعایت نکات بهداشتی از سوی کادر درمانی، آزمایشگاه‌ها و کلیه افرادی که با مبتلایان به تب کریمه کنگو و یا با خون و ترشحات آنان سروکار دارند تاکید و اظهارکرد: این افراد باید از لباس و دستکش و عینک مخصوص به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری استفاده کنند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت استفاده از لباس و دستکش و عینک مخصوص هنگام مواجهه با این بیماران را غیر معمول ندانست و گفت: این اقدامات رعایت اصول اولیه بهداشتی است و اتفاق غیر معمولی نیست که برخی افراد بخواهند از آن فیلم تهیه کنند.

گویا در پایان اظهارکرد: در صورتی که فرد مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو فوت کند، در شرایط ویژه با رعایت کامل ضوابط شرعی دفن می شود که البته دفن این افراد با روش‌های عادی متفاوت است و همه این اقدامات به منظور پیشگیری از تماس با اجساد و انتقال بیماری است.

نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن