اخبار اقتصادیعمومی

افتتاح رسمی ۱۹ طرح بزرگ صنعتی در دهه مبارک فجر/ افزایش صدور جواز واحدهای تولیدی و کاهش جواز واحدهای توزیعی

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی پول بانک، نشست خبری مهندس یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران، به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر، امروز سه شنبه ۱۷ بهمن ماه ۹۶، با حضور اصحاب رسانه، در ساختمان مرکزی سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران برگزار گردید.

 

مهندس یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران

مهندس یدالله صادقی، در ابتدای این نشست خبری گفت: افتتاح رسمی نوزده طرح بزرگ صنعتی که هم اکنون بصورت آزمایشی فعال است در دهه مبارک فجر انجام می گردد.

وی افزود: این طرح ها با سرمایه گذاری قطعی ۹۷۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی ساخته شده و بیش از هزار و ۶۸۰ نفر در این واحدها مشغول به کار شده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران، تصریح کرد: عمده این طرح ها در زمینه صنایع غذایی، نساجی، شیمیایی، فلزی و طرح‌های دانش بنیان است و شاخص ترین آنها دو طرح صنایع غذایی است که با حضور مقامات عالی کشور به بهره‌برداری رسمی می رسد.

مهندس صادقی افزود: یکی از این طرح‌ها هم، ساخت قطعات توربین های صنعتی است که کالایی راهبردی محسوب می شود و در انحصار چند کشور معدود بوده اما این شرکت دانش بنیان هم اکنون قراردادهایی با شرکت‌های ملی نفت و گاز و وزارت نیرو منعقد کرده است.

وی درباره نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا گفت: با هماهنگی اصناف در پنج نقطه شهر تهران از جمله حکیمیه، مصلی، فرهنگسرای خاوران و بوستان ولایت از نهم تا نوزدهم اسفند برگزار می شود و هیچ یک از اصناف مجاز به عرضه کالاهای خارجی نیستند مگر آنکه آن کالا، در داخل کشور تولید نشود یا کمبود تولید و واردات رسمی داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران، افزود: در این نمایشگاه‌ها انواع پوشاک، کیف و کفش و مواد غذایی با تخفیف عرضه می شود و برگزاری نمایشگاه‌ها در شهرستان‌های استان تهران هم به شوراهای اصناف واگذار شده است.

مهندس صادقی، در خصوص صادرات کالا و خدمات فنی مهندسی از استان تهران به خارج نیز گفت: در شش ماه نخست سال، حدود دو میلیارد و ۲۵۲ میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی و در ده ماه نخست سال، هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کالا از استان تهران به خارج کشور صادر شده است.

وی افزود: در بخش صادرات خدمات فنی مهندسی ۱۳٫۳ درصد و در بخش صادرات کالا ۹٫۷ درصد رشد داشته ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان تهران، افزود: متاسفانه در بخش پرداخت یارانه مستقیم و غیر مستقیم به صادرات به دلیل نبود منابع مالی و عدم تخصیص منابع مالی عملکردی نداشته ایم.

مهندس صادقی افزود: در طرح‌های ذیل اقتصاد مقاومتی برای تکمیل طرح های نیمه تمام، سیمان تهران مهمترین طرح ما بود که افزایش یک میلیون تن به ظرفیت این مجموعه با ۳۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و افزایش اشتغال برای ۲۲۰ نفر، هم اکنون ۹۱٫۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در آستانه راه اندازی قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، درخصوص کمک به واحدهای صنعتی در قالب طرح رونق تولید گفت: بیش از ۵۶۰ طرح صنعتی مستقیم یا از طریق سایت بهین یاب به ما مراجعه کرده و بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح رونق تولید از بانک‌های عامل، تسهیلات گرفته اند.

وی افزود: هدف ما در طرح نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی و صنعتی، امسال ۴۴۰ واحد در سطح استان تهران بود که در ۹ ماه نخست، ۲۰۸ واحد تسهیلات نوسازی و بهسازی دریافت کردند اما یکی از دلایل عدم توفیق این طرح، نرخ سود بالای تسهیلات بود که برای واحدهای صنعتی توجیه اقتصادی اندکی دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۵۸۹ جواز تاسیس واحدهای صنعتی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۹ درصد رشد داشته است.

مهندس صادقی افزود: با این وجود، در ۱۰ ماه نخست سال گذشته، ۲۷ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی استان تهران انجام شد که این میزان در ۱۰ ماه نخست امسال، با کاهش ۳۸ درصدی میزان سرمایه گذاری، به ۱۶ هزار میلیارد تومان رسید.

رئیس سازمان صنعت استان تهران، همچنین از افزایش صدور جواز واحدهای تولیدی و کاهش جواز واحدهای توزیعی خبر داد و گفت: از کاهش واحدهای توزیعی استقبال می کنیم چراکه در کشور به ازای هر ۳۸ نفر، یک واحد توزیعی وجود دارد و با توجه به افزایش فروشگاههای اینترنتی و زنجیره ای، به نظر می رسد این واحدها باید قدری متعادل شوند.

مهندس صادقی گفت: از ابتدای سال تاکنون، بیش از ۳۸۱ هزار مورد بازرسی و نظارت بر واحدهای صنعتی استان انجام شده که منجر به کشف ۴۳ هزار و ۵۰۰ مورد تخلف از این واحدها گشته است.

وی بیان داشت: در روزهای پایانی سال، نظارت و بازرسی بر واحدهای صنفی و صنعتی اعم از تولیدی و توزیعی را افزایش خواهیم داد.

 

رئیس سازمان صنعت استان تهران، در پایان سخنان خود، از برگزاری همایش رعایت حقوق مصرف کننده در نیمه نخست اسفند خبر داد و افزود: با برپایی این همایش، به واحدهای برگزیده، لوح تقدیر و تندیس رعایت حقوق مصرف کنندگان اعطا خواهد شد.

گفتنی است، این نشست خبری در راستای ارائه گزارش از اقدامات و عملکرد این سازمان، در خصوص برنامه ها، افتتاحیه ها و پروژه های ویژه دهه فجر برگزار گردید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن