اخبار اقتصادیعمومی

اطلاعات هویتی ۱۲۰هزار نفر از بیماران و مصرف ‌کنندگان موادمخدر در فضای مجازی منتشر شده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی پول بانک، نشست رسانه ای پیرامون «مشکلات درمان اعتیاد و سامانه آیداتیس»، چهارشنبه ۱ آذر ماه، با حضور هادی پناهی رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد و شاهین قره خانی سخنگوی کانون، در محل کانون سراسری درمانگران اعتیاد برگزار گردید.

هادی پناهی، رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد

پناهی، در ابتدای این نشست رسانه ای اظهار داشت: متاسفانه اطلاعات هویتی ۱۲۰هزار نفر از بیماران و مصرف‌کنندگان موادمخدر در فضای مجازی منتشر شده است، اما وزارت بهداشت با تکذیب این موضوع سعی در لاپوشانی این اتفاق دارد.

وی افزود: براساس دستورالعمل و قانون اصلی، بیمارانی که تحت درمان اعتیاد قرار می‌گیرند اطلاعات و اوراق هویتی خود ارائه می‌دهند و تنها بیمارانی که داروی منزل را به صورت روزانه از مراکز دریافت می‌کنند می‌توانند از ارائه اوراق هویتی خود خودداری کنند.

رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد تصریح کرد: بر همین اساس، کسانی که به صورت دائمی تحت درمان هستند ارائه کدملی و اطلاعات هویتی آنها در سامانه آیداتیس الزامی است که متاسفانه به دلیل سیستم کدگذاری ساده و قابل نفوذ این سامانه، اطلاعات بسیاری از بیماران در فضای مجازی منتشر شده است؛ همچنین در چند هفته اخیر نحوه کشف و هک این سامانه نیز در فضای مجازی ارائه شده است، اما شاهدیم که وزارت بهداشت همواره رویکرد تکذیب و لاپوشانی را در پیش گرفته است.

پناهی خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت باید مسئولیت این اتفاق را برعهده بگیرد و نسبت به بسیاری از سوالات پاسخگو باشد که چرا سرور سامانه آیداتیس در کشور آلمان بوده و چرا اطلاعات هویتی بیماران به صورت کدگذاری در سامانه تعریف نشده است تا سودجویان بتوانند به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند.

رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد، با اشاره به بخشی از تکذیب‌های وزارت بهداشت مبنی‌ بر عدم ‌افشای اطلاعات بیماران در خارج از کشور گفت: سرور سامانه آیداتیس در کشور آلمان بوده است، اما وزارت بهداشت همواره این موضوع را تکذیب و اعلام می‌کند که این سرور در ایران فعالیت داشته است. همچنین براساس اطلاعات به دست آمده، سودجویان برای عدم‌افشای اطلاعات سایر بیماران درخواست ۳۰۰ هزار دلار کرده بودند.

پناهی ادامه داد: چرا این سامانه باید در خارج از کشور طراحی شود و چرا به جای استفاده از اینترانت از اینترنت استفاده شده؛ همچنین چرا باید در یک سامانه اطلاعات هویتی بیماران بدون تاییدیه امنیتی در خارج از کشور فعالیت کند؟ در حالی که اجرای همه این اقدامات در داخل کشور مهیا بوده است.

وی از مدیران وزارت بهداشت گلایه کرد و گفت: نباید مسائل کشور که جنبه امنیتی، اجتماعی و سیاسی به دنبال دارد را شخصی کنند و تصمیمات غیرکارشناسی بگیرند.

رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد تصریح کرد: وزارت بهداشت باید منافع بیماران را در اولویت کار قرار دهد، در حالی که هم‌اکنون هم ناظر بر عملکرد شرکت‌های دارویی است و هم می‌خواهد ناظر درمان حوزه اعتیاد باشد. بر همین اساس تحلیل می‌شود که باید منافع بیماران اعتیاد را به منافع شرکت‌های دارویی ترجیح دهد و اگر نمی‌تواند چنین عملکردی داشته باشد، باید تولیت این موضوع را واگذار کنند.

پناهی اظهار داشت: طراحی سامانه آیداتیس به صورت بسیار ابتدایی و ساده صورت گرفته است و حتی از کیبورد مجازی نیز در این سامانه استفاده نشده و تنها بخشی از سامانه که در مورد پوکه داروها بوده بروزرسانی شده و اطلاعات هویتی بیماران مورد بی‌توجهی و غفلت قرار گرفته است.

وی به ایرادات حقوقی سامانه آیداتیس اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی و براساس بند الف ماده ۷۴ قانون توسعه ششم، باید اطلاعات و هویت بیمار به صورت محرمانه حفظ شود، اما در این سامانه تنها اجبار به استفاده از برند خاصی از داروها مورد توجه واقع شده و وزارت بهداشت به رغم تبصره بند سوم ماده ۳ قانون حمایت از مصرف‌کننده و فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی، بیماران را مجبور کرده که از داروی خاصی استفاده کنند و حتی بخشی از مراکز سهمیه‌بندی بیشتری در دریافت داروها داشته‌اند و هنوز معلوم نیست با چه استانداردی به این مراکز اجازه استفاده بیشتر از داروها داده شده، در حالی که این موضوع باعث باز شدن گلوگاه‌های فساد دارویی می‌شود.

رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد ادامه داد: براساس بخشنامه ارائه شده، تامین منافع شرکت‌های دارویی موردتوجه قرار گرفته و منافع بیماران و ساماندهی آنها اهمیتی برای وزارت بهداشت نداشته است،‌زیرا منافع بیمار از طریق ارتقای کیفیت خدمات به دست می‌آید، نه استفاده از یک برند خاص دارویی.

پناهی به مشکلات ایجاد شده برای بیماران تحت درمان در استان البرز اشاره کرد و گفت: در دو هفته اخیر داروی ۳۵هزار بیمار در استان البرز قطع شده است. در حالی که طرح جنت در این استان اجرا شده بود و طرح جنت یکی از ده طرح برتر در حوزه اعتیاد بود که در قالب این طرح ۹۵۰ بیمار درمان شده و درمان معتادان متجاهر ماده ۱۶ نیز به طور رایگان صورت گرفته بود.

وی یادآور شد: در طول این مدت مراکز درمانی بیماران یکدیگر را پوشش می‌دادند اما باید توجه داشته باشیم که داروی این مراکز نیز رو به پایان است. متاسفانه براساس اعلام مقام قضایی جرم و جنایت در استان البرز در طول این دو هفته اخیر افزایش داشته است.

رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد ادامه داد: براساس اعلام رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان البرز این اقدام به دستور دکتر حریرچی، قائم‌مقام وزیر بهداشت صورت گرفته است، چون معتقدم چهره‌های شاخص درمانگران حوزه اعتیاد در استان البرز حضور دارند.

پناهی اظهار داشت: متاسفانه مدیران وزارت بهداشت از جمله دکتر حریرچی همواره از اصطلاحاتی مانند پوزه به خاک مالیدن استان البرز استفاده می‌کند، در حالی که مدیریت ساحت خرد و تدبیر است، نه ساحت جنگ.

وی گفت: مغایرت قانونی و خطراتی که سامانه آیداتیس برای درمان معتادان کشور به همراه داشته باعث شد سیستم قضایی دستور توقف سامانه آیداتیس را صادر کند و درمانگران حوزه اعتیاد در سراسر کشور هیچ الزامی برای ثبت اطلاعات بیماران ندارند.

رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد یادآور شد: ما با سامانه آیداتیس مخالفیم و درخواست راه‌اندازی سامانه اطلاعات جامع حوزه درمان اعتیاد را داریم تا بیماران و معتادان ساماندهی و درمان شوند. در روزهای اخیر خروج برخی از بیماران از روند درمان باعث افزایش قیمت داروهای مخدر در بازار سیاه شده است و به تجربه ثابت شده که هر زمان قیمت داروهای مخدر کاهش می‌یابد، وزارت بهداشت با طرح‌های خلق‌الساعه وارد میدان می‌شود و قیمت داروهای درمان اعتیاد در بازار سیاه افزایش می‌یابد.

پناهی، از اعلام آمادگی کانون سراسری درمانگران اعتیاد، برای ارائه مشاوره به وزارت بهداشت سخن گفت و اظهار داشت: حاضریم برای ارائه مشاوره به وزارت بهداشت همکاری کنیم تا تصمیمات بهتری برای درمان بیماران اتخاذ کند و همچنین از وزارت بهداشت درخواست می‌کنیم در تدوین بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها از نظر قضات و کارشناسان حقوقی بیشتر بهره‌مند گردد.

خبرنگار رسانه: امیر حسین انصاری

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن