اخبار اقتصادی

استخدامی دولت برای سال آینده!!

به گزارش پایگاه خبری پول بانک، میزان بیکاری در ایران نزدیک به یک چهارم است. حدود ۷۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۵ سال سن دارند. مرکز آمار ایران میزان بیکاری جوانان را ۲۱٫۸ درصد اعلام کرده که تقریباً دو برابر نرخ متوسط بیکاری در ایران است. نرخ بی‌کاری در استان‌های مختلف ایران متفاوت است. اما اغلب نرخ بی‌کاری در استان‌های مرزنشین از دیگر نقاط ایران بالاتر است.

دولت موظف شده در طول سالهای اجرای برنامه ششم توسعه، حدود یک میلیون فرصت شغلی به وجود بیاورد. از امسال اجرای این برنامه آغاز می‌شود.

یکی از مسایلی که مورد توجه بسیار مخاطبان سرویس مشکلات مردم است، موضوع استخدام و اشتغال است.
طبق مواد ۳ و ۴ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده هر سال ۹۵۵ هزار شغل به وجود بیاورد.
از سال ۱۳۹۶ باید این قانون اجرا شود و بودجه امسال هم برشی از این قانون شمرده می شود. با این حال، سئوال اینجاست دولت راسا باید چند نفر کارمند استخدام کند؟ به بیان دیگر باید پرسید از تعداد ۹۵۵ هزار فرصت شغلی، ساختار دولت چقدر نیروی انسانی جدید باید جذب کند؟
این سئوالی بود که خبرنگار سرویس مشکلات مردم در دیدار با رئیس سازمان برنامه و و بودجه کشور از او پرسید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره سهم دولت از اشتغالزایی ۹۵۵ هزار شغلی جواب داد: در بحث استخدام نیروی انسانی جدید، چون همچنان قانون مدیریت خدمات کشوری حاکم است و بر اساس این قانون باید به ازای هر ۳ نفر خروجی، یک نفر می تواند وارد شود، باید گفت اساسا ضمن استخدام جدید در هر سال، تعداد نیروی انسانی رسمی دولت در حال کاهش است تا یک ساختار چابک و مناسب برای دولت داشته باشیم که در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی است. هر سال به تناسب خروجی و نیاز دستگاه ها استخدام صورت می گیرد کما اینکه در سال گذشته ۳۴ هزار نفر استخدام جدید انجام شد.
نمایش بیشتر

علی نیازی

خبرنگار و نویسنده مقالات علمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن