چگونه اقتصاد را قوی کنیم؟|بیات:دلیل اصلی اقتصاد ضعیف تحریم نیست که با لغو تحریم قوی شویم/خطاهای سیاست‌گذاری اصلاح شود

یک کارشناس اقتصادی گفت: تأثیر سیاست های غلط اقتصادی بر ضعف اقتصاد کشور بیشتر از تحریم هاست.

– اخبار اقتصادی –

فرود بیات بقایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص راههای تقویت اقتصاد برای مقابله با فشارهای اقتصادی و تحریم ها، اظهار داشت: ظرفیت های تاریخی و خدادادی کشور ما در حدی است که موقعیت های ویژه ای را برای کشور و رسیدن به رشد اقتصادی بالا ایجاد کرده است ولی باید ببینیم این شکاف بزرگ بین ظرفیت های موجود و عملکرد ضعیف ما، تا چه حد متأثر از تحریم است.

وی ادامه داد: معتقدم تحریم ها به اندازه خطاهایی که در سیاست گذاری ها وجود داشته در عملکرد ضعیف ما در اقتصاد کشور تأثیر گذار نبوده است. بنابراین تا زمانی که اصلاح نظام بانکی و ارزی، نظارت مستقیم و ویژه بر بخش های خاص اقتصادی نداشته باشیم این مشکلات وجود خواهد داشت و ربطی به تحریم ها نیز ندارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اعطای ارز ۴۲۰۰ تومانی و اصرار بر ادامه این کار، خاطر نشان کرد: این کار اتلاف منابع ارزی و سودجویی است و ناشی از تحریم امریکا نیست بلکه به دلیل خطای مسئولان در سیاست هایی است که اتخاذ کرده اند.

بیات افزود: باید کاری کنیم که سیاست های درست اقتصادی اعمال شود تا اقتصاد را در برابر شوک هایی همچون تحریم های ظالمانه امریکا مصون کنیم. با توجه به پتانسیل اقتصاد کشور و همچنین منابع مالی و انسانی و موقعیت استراتژیک، اگر سیاست گذاری اصولی و برنامه ریزی مشخص داشته باشیم، توانایی گذشتن از این مرحله را داریم.

وی تصریح کرد: فشارها حداکثری و تحریم های آمریکا انقدر اثر گذار نخواهد بود که خطاهای انسانی در سیاست گذاری ها تأثیر گذار است. بنابراین با توجه به اینکه اقتصاد ما، اقتصادی وابسته به صادرات نفتی بوده، به صادرات غیر نفتی توجه کافی نشده است.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: با توجه به سرمایه کافی که در کشور وجود دارد، اگر شرایط مناسب ایجاد شود و سرمایه گذاری در مسیر اصلی خود قرار گیرد، می توانیم با افزایش تولید از آن حمایت کنیم. همچنین اگر جلوی فساد های اقتصادی گرفته شود، تولید ملی نیز قطعا رشد خواهد کرد.

انتهای پیام/

لینک منبع

درباره نویسنده

سید هادی شریفی

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code