بازديد معاون علمي و فنآوري رئيس جمهور از شركت دارويي اكتوور/ امضاء تفاهم نامه همكاري تأسيس «مركز نوآوري اكتو تك» و آغاز فعاليت هاي رسمي دانش بنيان در شركت دارويي اكتوور با حضور معاون رئيس جمهور

شركت دارويي اكتوور كه بيش از نيم قرن از فعاليت آن در عرصه توليد دارو مي گذرد، امروز ميزبان دكتر سورنا ستاري، معاون علمي و فنآوري رياست جمهوري بود.

به گزارش خبرنگار حوزه عمومي پول بانك، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، که پیش از ظهر امروز سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ماه ۹۸، برای رونمایی از چند داروی جدید به استان البرز سفر کرده بود با حضور در کارخانه داروسازی اکتوور، از خطوط تولید و بخش های مختلف این مجموعه بزرگ دارویی بازدید کرد.

اين بازديد در راستاي استمرار فعاليت هاي توسعه اي شركت دارويي اكتوور با هدف بومي سازي و صنعتي سازي توليد دارو و مواد اوليه با بهرمندي از فنآوري هاي نوين و دانش بنيان صورت پذيرفت.

شركت دارويي اكتوور با بهرمندي از فرصت هاي دانشگاهي موجود براي فعاليت هاي شتاب دهنده در عرصه توليدات دارويي و مواد غذايي نسبت به راه اندازي «مركز نوآوري اكتو تك» در ايستگاه نوآوري شريف اقدام نموده كه امروز با حضور معاون علمي و فنآوري رييس جمهور جناب آقاي دكتر ستاري فر رسما فعاليت هاي دانش بنيان در شركت دارويي اكتوور و مواد غذايي آماده لذيذ در سال رونق توليد آغاز مي شود.

همچنين در اين بازديد بمنظور توسعه فعاليت هاي دانش بنيان دو توافق نامه همكاري از طرف معاونت علمي و فنآوري رياست جمهوري و بخش فعاليت هاي دانش بنيان وزارت بهداشت و درمان بطور جداگانه با مديرعامل شركت دارويي اكتوور سركار خانم نهاله نراقي و مديرعامل شركت غذايي آماده لذيذ آقاي علي نصر نراقي منعقد گرديد.

گروه دارویی اکتوورکو با جذب نخبگان جوان دانشگاهي كشور و بهره گیری از فناوری های پیشرفته  در زمینه تولید و تامین بیش از ۱۹۰ قلم دارو در ۱۴ حوزه درمانی مختلف از قبیل بیماری های قلب و عروق، سرطانی، پیوند، ام اس، اعصاب، داخلی، زنان و بیماری های خاص فعالیت دارد.

اين گروه دارویی از ظرفیت تولید بیش از ۷ میلیارد عدد قرص و کپسول و حدود ۱۰۰ میلیون آمپول، سرنگ از پیش پر شده، ویال تزریقی و لیو فیلیزه برخوردار است و در سه سال گذشته موفق به احداث، تجهیز و بهره برداری از بیش از ۳۰ هزار متر مربع فضای تولیدی جدید شده است.

این مجموعه تولیدی با توجه به نیروی انسانی توانمند در حوزه های مختلف تحقیقات دارویی، ظرفیت های بالای پژوهشی و فناوری، استانداردهای بالا و امکانات و تجهیزات روزآمد موفق شده در سایه همکاری های علمی و فناوری با بزرگترین کمپانی های داروسازی دنیا از جمله کمپانی Merck  آلمان دانش فنی تولید اقلام مختلف دارویی از جمله بیوداروها را به کشور منتقل کند و در نظر دارد علاوه بر تامین نیاز داخلی به قطب تولید دارو در منطقه تبدیل شود.

واحد تحقیق و توسعه شرکت با به کارگیری بیش از ۳۰ نیروی متخصص و پژوهشگر در حوزه های مختلف داروسازی، شیمی، بیوتکنولوژی و … با بهره گیری از آخرین فناوری ها و تکنیک های روز دنیا، محصولاتی متنوع با فرمولاسیون های منحصر به فرد عرضه نمايد.

گروه دارویی اکتوورکو، اول اردیبهشت ماه جاری طی مراسمی پیشرفته ترین واحد تولید قرص و کپسول کشور را رسما به بهره برداری رساند.

کارخانه جدید توليد داروهای جامد اکتوور(اکتوور۲) که در شهرک صنعتی بهارستان استان البرز احداث شده، دارای بیش از ۱۰ هزار متر مربع زیربنا، ۴۲۰۰ متر مربع کلین روم(اتاق تمیز) و شامل سه خط گرانولاسیون، ۶ خط تولید قرص و کپسول و ۵ خط بسته بندی پرسرعت مي باشد.

این کارخانه که به رغم موانع و محدودیت های تحریم با مشارکت کمپانی Merck آلمان احداث شده از ظرفیت تولید سالانه ۶ میلیارد عدد قرص و کپسول برخوردار است و می تواند نیاز ایران و منطقه به داروهای این کمپانی را تامین کند.

ویژگی منحصر به فرد کارخانه اکتوور۲، سیستم کاملا بسته و کنترل شده انتقال مواد و تولید آن است که تمامی پارامترهای محیطی از قبیل اختلاف فشار، دما و … در آن با پیشرفته ترین تجهیزات و سیستم های روز دنیا کنترل می شود.

این کارخانه به جدیدترین و پرسرعت ترین دستگاه های پرس قرص و بسته بندی مجهز است و تولید آزمایشی آن از اواخر سال گذشته آغاز شده بود.

گروه دارویی اکتوورکو همچنین در آذرماه سال گذشته بزرگترین کارخانه تولید داروهای ضدسرطان خاورمیانه (اکترو) و فاز ۲ سایت داروهای بیوتکنولوژی اکتوورکو را افتتاح کرد.

مجموعه بزرگ دارویی اکترو که  دارای ۹ خط تولید داروهای ضد سرطان است با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۰۰ میلیون یورو راه اندازی شده است و در شرایطی که به دلیل تحریم های ظالمانه، دستیابی به داروهای بیماری های خاص مانند سرطان و ام اس دشوار می شود، این گروه دارویی با انتقال فناوری، ساخت طیف گسترده ای از داروهای مورد نیاز بیماران، تلاش می کند تا زمینه دسترسی بیماران به داروهای با کیفیت را به قیمت مناسب فراهم کند.

خطوط تولید بیوتکنولوژی اکتوورکو نیز شامل خط تولید آنتی بادی های منو کلونال از سل لاین با تکنولوژی Single Use و بیوراکتور ۲۰۰۰ لیتری (اولین بیو راکتور آلمانی آمریکایی با مجوز OFAC و BAFA در خاورمیانه)، خط تولید مواد اولیه داروهای بیوتکنولوژی مجهز به بیو راکتورهای پرفیوژن، خط تولید محصول نهایی سرنگ از پیش پرشده با ظرفیت ۲۰ میلیون سرنگ، خط تولید ویال استریل با ظرفیت ۲۰ میلیون ویال و خط تولید ویال لیوفلایرز با ظرفیت ۵ میلیون ویال است.

تمامی محصولات این خطوط تولید دارو در آزمایشگاه های کنترل کیفیت پیشرفته شرکت اکتوورکو که از پیشرفته ترین و قوی ترین مراکز آزمایشگاهی در زمینه آنالیز دستگاهی و تست های شناسایی و اندازه گیری دقیق مواد اولیه و محصولات دارویی در ایران به شمار می رود، ارزیابی و کنترل می شوند.

گروه دارویی اکتوورکو که در سال ۱۳۴۸ توسط مرحوم دکتر مصطفی نراقی پایه گذاری شده با سرمایه گذاری بخش خصوصی، جلب سرمایه و انتقال دانش فنی خارجی در قالب شرکت های دارویی اکتوورکو، البرز زاگرس، آتی فارمد و اکترو و همچنین گروه غذایی آماده لذیذ، محصولات متنوع دارویی و غذایی را به بازار ایران و منطقه عرضه می کند.

مجموعه دارویي «اکتوور» و غذايي «آماده لذيذ»

مجموعه دارویي «اکتوور» و غذايي «آماده لذيذ»، با گستره وسیع فعالیت ها و تولیدات دانش بنیان زمینه اشتغال نزدیک به ۴۰۰۰ نفر از نیروهای جوان و تحصیل کرده کشور را فراهم کرده است که امید می رود با امضای تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه توسعه تحقیقات و رونق هر چه بیشتر تولیدات دانش بنیان این مجموعه فراهم شود.

خبرنگار: مهران احمديدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *