افت ۸۵ درصدی تجارت ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۹

مبادلات تجاری ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۹ به ۷۴.۵ میلیون دلار رسید که این رقم نسبت به سال قبل از آن افت ۸۵ درصدی داشته است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشرشده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در سال ۲۰۱۹ افت قابل توجه ۸۵ درصدی داشته است.

تجارت دو کشور پیش از روی کار آمدن ترامپ یعنی در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۲۵۸ میلیون دلار بود که این رقم در نخستین سال ریاست جمهوری ترامپ به ۱۹۹ میلیون دلار کاهش یافت، در سال ۲۰۱۸ با افزایش قابل توجه به ۴۹۵٫۷ میلیون دلار رسید و در سال ۲۰۱۹ با افت ۸۵ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۷۴٫۵ میلیون دلار رسید.

بر اساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در سال ۲۰۱۹ با افت ۸۳ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۷۳٫۱ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در سال قبل از آن ۴۲۵٫۸ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات آمریکا از ایران در سال ۲۰۱۹ نیز افت ۹۸ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته و به ۱٫۴ میلیون دلار رسیده است. واردات آمریکا از ایران در سال ۲۰۱۸، ۶۹٫۹ میلیون دلار گزارش شده بود.

ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا در سال ۲۰۱۹ در جایگاه ۱۶۵ جای گرفته است و در میان منابع وارداتی آمریکا در جایگاه ۲۱۲ جهان قرار گرفته است.

سوء‌استفاده آمریکا از مکانیسم تجارت بشردوستانه برای ضربه زدن به ایران

انتهای پیام/

لینک منبع

درباره نویسنده

سید هادی شریفی

خبرنگار اقتصادی و فناوری پول بانک

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code